Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Μεταφορά δηλώσεων] από τον 4014 στον 4178-διαδικασία,ερωτήσεις,πληροφόρηση.


Recommended Posts

 

 

4. Στέγαστρα, ΗΜ. ΧΩΡ., σκάλες κ.τ.λ που υπολογίζονται με αναλυτικό σε ποιά κατηγορία εντάσσονται? Αναλυτικό (αρθρο 18 παράγρφο 5β)

 

 

 

 

4. Κατηγορία 5 λογικά. Γιατί οχι κατηγ. 4 αν είναι η επιφάνειά του <40% όπως ορίζει στην αα)???Διοτι η 4 αφορα μονο με ΟΑ

 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Οι λοιπές παραβάσεις που δεν είναι Κατ. 3 είναι Κατ. 5. Οι κατ.4 αφορά νομίζω υπερβάσεις Μ2 για αυτό υπάρχουν και τα ποσοστά υπέρβασης και όχι κατασκευές με αναλυτικό.

 

ΙΑΣΟΝΑ...θα το ξαναδώ και θα σου πω.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα...........

Ο ιδιοκτητης που εκανε την δηλωση του 4014/11 απεβιωσε....... κατα την μεταφορα απο το ν.4014/11 στο ν.4178/2013 το συστημα φυσικα εχει το ονομα του ιδιοκτητη που απεβιωσε............για να προχωρησω παρακατω χρειαζεται να γινει αιτηση αλλα απο ποιον πλεον θα γινει η αιτηση;;;;;;;;;;;;;;;και με ποιο τροπο θα αλλαξω το ονομα;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

Link to comment
Share on other sites

Αίτηση από τον νέο ιδιοκτήτη....! Δεν ξέρω εάν μπορείς να σβήσεις τον παλιό ιδιοκτήτη και ίσως δεν έχει και νόημα. Η δήλωση αφορά το ακίνητο κυρίως και όχι τα πρόσωπα.

 

ΙΑΣΟΝΑ για το δικό μου θέμα, η εγκύκλιος 3 αναφέρει : 

 

"... Σε περίπτωση που το πρόστιμο είναι μεγαλύτερο δεν θα καταβάλλεται το επιπλέον ποσό....Τα ανωτέρω ισχύουν με την προυπόθεση ότι δεν μεταβάλλονται τα πολεοδομικά μεγέθη της δήλωσης (χώροι - επιφάνειες) χωρίς να λαμβάνονται υπόψη επιμέρους συντελεστές (τι εννοεί?)."
 
Η ερώτηση μου λοιπόν είναι εάν κάποιος έχεις μεταφέρει δήλωση που είναι σε δόσεις και γνωρίζει από ίδια εμπειρία, να μου πει εάν πειράξει τους υπόλοιπους συντελεστές της δήλωσης εκτός από τα Μ2, μεταβάλλεται το πρόστιμο (δόση) ?
Link to comment
Share on other sites

Σε περίπτωση που δεν αλλάζουμε πολεοδομικά μεγέθη, όμως προσθέτουμε πχ ΦΚ ΚΑΤ 3 και Λοιπές Παραβάσεις, τότε τι γίνεται με το πρόστιμο?

 

Επαναφέρω το ερώτημά μου!

Link to comment
Share on other sites

καλημερα...........

Ο ιδιοκτητης που εκανε την δηλωση του 4014/11 απεβιωσε....... κατα την μεταφορα απο το ν.4014/11 στο ν.4178/2013 το συστημα φυσικα εχει το ονομα του ιδιοκτητη που απεβιωσε............για να προχωρησω παρακατω χρειαζεται να γινει αιτηση αλλα απο ποιον πλεον θα γινει η αιτηση;;;;;;;;;;;;;;;και με ποιο τροπο θα αλλαξω το ονομα;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

 θα πας στην καρτέλα "ιδιοκτήτες", θα σβήσεις ή μηδενίσεις ποσοστό ιδιοκτήτη προηγούμενου.

Θα προσθέσεις νέους, και τα ποσοστά τους άθροισμα ίσο με 100.

Λύσε ότι έχουν λυθεί τα κληρονομικά και οι νέοι ιδιοκτήτες είναι πλέον νόμιμοι και με σαφή ποσοστά ο καθένας.

Link to comment
Share on other sites

Έκανα μεταφορά δήλωσης από 4014 σε 4178. Ήταν ολοκληρωμένη με ανεβασμένα αρχεία και τη μετέφερα γιατί ο ιδιοκτήτης θέλει βεβαίωση για μεταβίβαση. Βλέπω τώρα στο σύστημα ότι μαζί με τα στοιχεία της δήλωσης έχει μεταφερθεί και στα πρόσθετα στοιχεία η αμοιβή μηχανικού. Αυτό άραγε το αλλάζω και βάζω την αμοιβή που συμφώνησα για τη μεταφορά ή το αφήνω απείραχτο επειδή θεωρείται ότι αναφέρεται στην αμοιβή που πήρα στον 4014?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.