Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Μεταφορά δηλώσεων] από τον 4014 στον 4178-διαδικασία,ερωτήσεις,πληροφόρηση.


Recommended Posts

Έχω περίπτωση που είχα βάλει στο περίπου τετραγωνικά ΚΧ-ΒΧ για να αρχίσει να τρέχει η α' φάση καθώς μας είχαν πει ότι μπορούμε μετά να τα διορθώσουμε (μικροδιαφορές του τύπου 101τ.μ. αντί για 103τ.μ. ΚΧ πχ, αφού θα πήγαινε σε δόσεις ο πελάτης). Αντιμετωπίζω και εγώ το ίδιο πρόβλημα με την αλλαγή από ΒΧ σε ΚΧ μάλλον 10,77τ.μ. ισόγειας αποθήκης, εκτός αν την βάλω κατηγορία 3 (διότι δεν είναι σε επαφή με το υπόλοιπο κτίριο).

Η ερώτηση μου όμως είναι πιο γενική και για άλλες περιπτώσεις: Αν γίνουν αρνητικές αλλαγές στην ΥΔ, πχ 100ΚΧ+30ΒΧ=130ΥΔ γίνουν 110ΚΧ+18ΒΧ=128ΥΔ το πρόστιμο μεγαλώνει ή μένει το ίδιο;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Έχω περίπτωση που είχα βάλει στο περίπου τετραγωνικά ΚΧ-ΒΧ για να αρχίσει να τρέχει η α' φάση καθώς μας είχαν πει ότι μπορούμε μετά να τα διορθώσουμε (μικροδιαφορές του τύπου 101τ.μ. αντί για 103τ.μ. ΚΧ πχ, αφού θα πήγαινε σε δόσεις ο πελάτης). Αντιμετωπίζω και εγώ το ίδιο πρόβλημα με την αλλαγή από ΒΧ σε ΚΧ μάλλον 10,77τ.μ. ισόγειας αποθήκης, εκτός αν την βάλω κατηγορία 3 (διότι δεν είναι σε επαφή με το υπόλοιπο κτίριο).

Η ερώτηση μου όμως είναι πιο γενική και για άλλες περιπτώσεις: Αν γίνουν αρνητικές αλλαγές στην ΥΔ, πχ 100ΚΧ+30ΒΧ=130ΥΔ γίνουν 110ΚΧ+18ΒΧ=128ΥΔ το πρόστιμο μεγαλώνει ή μένει το ίδιο;

 

Είναι βέβαιο ότι, θα αναπροσαρμοστεί...... και θ' ακολουθήσει τα νέα δεδομένα με ό,τι αυτό συνεπάγεται για το μεγαλύτερο - μικρότερο....

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλησπέρα,

Έχω μεταφέρει τη δήλωση απο το 4014 στο 4178 και είμαι στη φάση "Υπαγωγή". Έχει ήδη πληρωθεί παράβολο 500 ευρώ στον 4014. Προσθέτω φύλλα καταγραφής και υποβάλω τη δήλωση για επαναϋπολογισμό προστίμου και μου βγάζει μήνυμα με νέο παράβολο 2000 ευρώ, ενώ το πρόστιμο συνολικά είναι 900.

Μήπως αυτό που γράφει στη σελ. 19 του εγχειριδίου του συστήματος: "Σε περίπτωση τροποποίησης της δήλωσης που επιφέρει αύξηση του παραβόλου, όταν το νέο παράβολο δεν υπερκαλύπτεται από τις πληρωμές του ενιαίου ειδικού προστίμου (εφάπαξ ή δόσεων) θα προστίθεται αυτόματα στα οικονομικά στοιχεία της δήλωσης" , σημαίνει οτι το κόλπο που γινόταν στον 4014 όταν το πρόστιμο ήταν μικρότερο απο το παράβολο, δεν μπορεί να γίνει στο νέο σύστημα???

Link to comment
Share on other sites

Για να ολοκληρωθεί μια δήλωση του 4014 με τον 4178 και να δώσουμε βεβαίωση, πρέπει να συμπληρώσουμε τις κατηγορίες και να βάλουμε τις πολεοδομικές παραβάσεις στα αντίστοιχα φύλλα καταγραφής???ή αυτο θα αλλάξει το πρόστιμο και θα χρειαστεί να πληρώσει την διαφορά ο ιδιοκτήτης???

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

 Γνωρίζει κάποιος να μου απαντήσει τι γίνεται όταν αλλάξω τον συντελεστή ΥΔ από <50% σε 100% χωρίς να μεταβάλλω τα μεγέθη της δήλωσης?

Το προστιμο επανυπολογίζεται? Το παραπάνω ποσό πρέπει να πληρωθεί?

Και υπάρχει περίπτωση 14 αιτήσεις του 4014 να μεταφερθούν σε μία αίτηση στον 4178 σύμφωνα με την παρ 1 του αρθ 11 του Ν4178? 

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλησπέρα,

Έχω μεταφέρει τη δήλωση απο το 4014 στο 4178 και είμαι στη φάση "Υπαγωγή". Έχει ήδη πληρωθεί παράβολο 500 ευρώ στον 4014. Προσθέτω φύλλα καταγραφής και υποβάλω τη δήλωση για επαναϋπολογισμό προστίμου και μου βγάζει μήνυμα με νέο παράβολο 2000 ευρώ, ενώ το πρόστιμο συνολικά είναι 900.

Μήπως αυτό που γράφει στη σελ. 19 του εγχειριδίου του συστήματος: "Σε περίπτωση τροποποίησης της δήλωσης που επιφέρει αύξηση του παραβόλου, όταν το νέο παράβολο δεν υπερκαλύπτεται από τις πληρωμές του ενιαίου ειδικού προστίμου (εφάπαξ ή δόσεων) θα προστίθεται αυτόματα στα οικονομικά στοιχεία της δήλωσης" , σημαίνει οτι το κόλπο που γινόταν στον 4014 όταν το πρόστιμο ήταν μικρότερο απο το παράβολο, δεν μπορεί να γίνει στο νέο σύστημα???

 

Ναι έτσι είναι!

 

 

Για να ολοκληρωθεί μια δήλωση του 4014 με τον 4178 και να δώσουμε βεβαίωση, πρέπει να συμπληρώσουμε τις κατηγορίες και να βάλουμε τις πολεοδομικές παραβάσεις στα αντίστοιχα φύλλα καταγραφής???ή αυτο θα αλλάξει το πρόστιμο και θα χρειαστεί να πληρώσει την διαφορά ο ιδιοκτήτης???

 

Ναι πρέπει η δήλωση ν' "αναπροσαρμοστεί" στα δεδομένα του 4178.

 

 

Καλησπέρα.

 Γνωρίζει κάποιος να μου απαντήσει τι γίνεται όταν αλλάξω τον συντελεστή ΥΔ από <50% σε 100% χωρίς να μεταβάλλω τα μεγέθη της δήλωσης?

Το προστιμο επανυπολογίζεται? ΝΑΙ Το παραπάνω ποσό πρέπει να πληρωθεί? ΘΕΩΡΗΤΙΚΑ ΟΧΙ.... ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΜΩΣ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΒΕΒΑΙΟ

Και υπάρχει περίπτωση 14 αιτήσεις του 4014 να μεταφερθούν σε μία αίτηση στον 4178 σύμφωνα με την παρ 1 του αρθ 11 του Ν4178?  ΟΧΙ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ

Link to comment
Share on other sites

Ιάσων, νομίζω συνάδελφοι που το κάνανε είπανε ότι όταν κάνεις αλλαγή στο συντελεστή ΥΔ δεν αλλάζει το πρόστιμο και δε φαίνεται μεγαλύτερο.

 

Λάθος κατάλαβα και απλά βγαίνει μεγαλύτερο αλλά δε πληρώνεται;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,παρόλο που διάβασα όλο το thread δεν μπορώ να βγάλω άκρη για τη δική μου περίπτωση.

 

Έχω περίπτωση αυθαιρέτου με τον 4014 για το οποίο δεν είχε πληρωθεί το 30% του προστίμου.

Έκανα μεταφορά στον 4178 (αρχική υποβολή).

Εαν πληρωθεί τώρα το 30% του προστίμου και πάω σε υπαγωγή θα υπολογιστεί αυτόματα η έκπτωση 10%;

 

υγ. το πρόστιμο δεν αλλάζει απο 4014 σε 4178.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.