Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Μεταφορά δηλώσεων] από τον 4014 στον 4178-διαδικασία,ερωτήσεις,πληροφόρηση.


Recommended Posts

Αν είναι έτσι τότε απλώς δεν έχουν παρά να το δοκιμάσουν αυτοί που τους ενδιαφέρει και θα το μάθουμε κι εμείς...... Αν μας το πουν....

 

Ιάσωνα ασφαλώς και θα το πούμε.

Αλλά πώς να ενημερώσω και γω τον πελάτη για τη μεταφορά? Πέρα από το ανταποδοτικό τέλος πρέπει να του αναφέρω και ένα κόστος εργασίας το οποίο θα ζητήσω αν απαιτείται αλλαγή σχεδίων και εγγράφων, καθώς έχω υποβάλλει τα πάντα. Αν δοθεί οδηγία ότι απλά κάνουμε την αίτηση χωρίς ΚΑΜΙΑ αλλαγή ΠΟΥΘΕΝΑ σκέφτομαι να μη ζητήσω χρήματα. 

Λόγω αυτής της άγνοιας δεν έχω ενημερώσει καν ακόμα τους πελάτες για την υποχρεωτική μεταφορά.

 

Αν κάτι ξεκαθαρίσει, με το που κάνω την μεταφορά θα ενημερώσω για το τί ακριβώς γίνεται και με το 10%, καθώς και στις δικές μου περιπτώσεις το 30% του προστίμου καλύφθηκε μετά τις 31/05.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ιάσωνα ασφαλώς και θα το πούμε.

Αλλά πώς να ενημερώσω και γω τον πελάτη για τη μεταφορά? Πέρα από το ανταποδοτικό τέλος πρέπει να του αναφέρω και ένα κόστος εργασίας το οποίο θα ζητήσω αν απαιτείται αλλαγή σχεδίων και εγγράφων, καθώς έχω υποβάλλει τα πάντα. Αν δοθεί οδηγία ότι απλά κάνουμε την αίτηση χωρίς ΚΑΜΙΑ αλλαγή ΠΟΥΘΕΝΑ σκέφτομαι να μη ζητήσω χρήματα. 

Λόγω αυτής της άγνοιας δεν έχω ενημερώσει καν ακόμα τους πελάτες για την υποχρεωτική μεταφορά.

 

Αν κάτι ξεκαθαρίσει, με το που κάνω την μεταφορά θα ενημερώσω για το τί ακριβώς γίνεται και με το 10%, καθώς και στις δικές μου περιπτώσεις το 30% του προστίμου καλύφθηκε μετά τις 31/05.

 

Σε επικοινωνία που είχα με το ΤΕΕ μου διευκρίνησαν (αυθημερόν) ότι εφόσον έχει γίνει η μεταφορά στο Ν.4178 πληρώνεις το ανταποδοτικό τέλος, φτάνεις το 30% με τις δόσεις του Ν.4178 και μετά κάνεις αίτηση για την έκπτωση του 10% εφόσον αυτή γίνει μέχρι 10.02.2014 (για το πρώτο εξάμηνο εφαρμογής του νόμου).

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

έχω κάνει δυο τρεις αιτήσεις για μεταφορά στον 4178. Έχω κάποιες απορίες σχετικά με τις επιλογές που μαρκάρουμε κατά την αίτηση. Αυτές αφορούν σε τι έχει ήδη χρησιμοποιηθεί η αίτηση (  πχ για σύνδεση για δίκτυα, ή μεταβίβαση κλπ), γιατί κατά λάθος θεώρησα ότι είναι για τι τις θέλουμε μελλοντικά, και επέλεξα -για μεταβίβαση - και μου έκανε την μεταφορά κανονικά ( οικονομικά στοιχεία κτλ.)

Σήμερα διάβασα καλύτερα το εγχειρίδιο και έκανα μια αίτηση χωρίς να επιλέξω κανένα από τα κουτάκια γιατί όντως η προηγούμενη δήλωση δεν είχε χρησιμοποιηθεί κάπου. 

Κατά την μεταφορά δεν μου έβγαλε στην νέα στον 4178 ούτε στοιχεία πχ ονοματα ιδιοκτητών, κενός ο γεωγρ.εντοπισμός και γενικά όλα κενά, μόνο το γενικό ποσό μου βγάζει.. Γνωρίζει κάποιος να μου πεί τι έχω κάνει λάθος? Και για τις άλλες δύο όπου έχω επιλέξει ότι χρησιμοποιήθηκαν για μεταβίβαση ενώ δεν έχουν χρησιμοποιηθεί τι γίνεται?

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ.

Σε αυτήν όμως που κλίκαρα 'καμία επιλογή', μου έβγαλε δύο αρχεία στον 4178. Ένα σε επεξεργασία(αυτό που σας περιέγραψα πρίν κενό απο στοιχεία μόνο το συνολικό πρόστιμο) και ένα σε αρχική υποβολή ( το οποίο μόλις τώρα μου ήρθε) στο οποίο είναι περασμένα όλα τα στοιχεία κανονικά..Προφανώς αγνοώ αυτό που είναι σε επεξεργασία..τώρα γιατί έγινε αυτό δεν γνωριζω.. 

Γενικά απο ότι κατάλαβα, όποιο και να επιλέξω δεν αλλάζει κάτι στην αίτηση που θα φαίνεται στον 4178.

Και πάλι ευχαριστώ όμως!

Edited by fenia30
Link to comment
Share on other sites

ΕΡΩΤΗΣΗ, για περιπτώσεις αυξημένης βλακείας ιδιοκτητών - αυθαιρετούχων:

 

Έχει γίνει δήλωση με τον 4014, η οποία πρέπει να μπει και στον 4178 είτε λόγω σχεδίων, είτε λόγω δόσεων. ΟΧΙ εννοείται για βεβαίωση (θα δείτε παρακάτω γιατί ΟΧΙ).

Ο ιδιοκτήτης συνεργάσιμος, δεν έχει πρόβλημα να δώσει ΥΔ για μεταπήδηση, όπως επίσης συμφωνεί και με την Χ αμοιβή μας.

 

ΑΛΛΑ

 

Κατά τη νέα αυτοψία, εντοπίζεται κι άλλη αυθαιρεσία, η οποία είναι νέο φρούτο. Συνήθως τέτοιες περιπτώσεις εμφανίζονται στα εκτός σχεδίου και συνήθως (όχι όμως αποκλειστικά) γίνονται απ' τους "χωρίς ο.α." αυθαιρετούχους.

 

Συνεπώς, έχουμε επιπλέον αυθαιρεσία, πχ. μία αποθήκη (όχι ΚΑΤ.3), ένα δωμάτιο, μία στέγη, ένα κιόσκι κλπ, η οποία είναι και ΜΕΤΑ την 28/07/2011 και εννοείται ότι δεν υπάρχει και στα σχέδιά μας.

 

ΤΙ ΚΑΝΟΥΜΕ ????

ΠΩΣ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΟΥΜΕ ΤΗΝ ΑΥΞΗΜΕΝΗ ΒΛΑΚΕΙΑ ????

:D

Link to comment
Share on other sites

νομιμοποιηση με πρωην αρθρο 22,νυν δεν θυμαμαι ποιο....

Δύσκολο σε μη άρτιο μη οικοδομήσιμο, όπως σχεδόν όλα αυτού του είδους.

Μάλλον η απάντηση είναι μία: ΚΑΤΕΔΑΦΙΣΗ !

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.