Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Μεταφορά δηλώσεων] από τον 4014 στον 4178-διαδικασία,ερωτήσεις,πληροφόρηση.


Recommended Posts

Σε περίπτωση μεταφοράς δήλωσης με εξοφλημένο πρόστιμο από τον 4014 ο πελάτης καλείται  πάλι να πληρώσει παράβολο;

Αν το πληρώσει υπάρχει δυνατότητα επιστροφής;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα,παρόλο που διάβασα όλο το thread δεν μπορώ να βγάλω άκρη για τη δική μου περίπτωση.

Έχω περίπτωση αυθαιρέτου με τον 4014 για το οποίο δεν είχε πληρωθεί το 30% του προστίμου.

Έκανα μεταφορά στον 4178 (αρχική υποβολή).

Εαν πληρωθεί τώρα το 30% του προστίμου και πάω σε υπαγωγή θα υπολογιστεί αυτόματα η έκπτωση 10%;

υγ. το πρόστιμο δεν αλλάζει απο 4014 σε 4178.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

 

Όχι και να πληρωθεί τώρα έκπτωση 10% δεν θα πάρει!!!!

Link to comment
Share on other sites

Όχι και να πληρωθεί τώρα έκπτωση 10% δεν θα πάρει!!!!

 Άρα μάλλον ο συνάδελφος έπρεπε να περιμένει να πληρωθεί το 30% όσο ήταν ακόμα στη δήλωση του 4014 και μετά να κάνει τη μεταφορά. Έτσι θα δικαιούταν την έκπτωση του 10%. Σωστά?

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν περίμενα και με έχει φάει το αγχος γιατί δεν το είχα αναφέρει στον ιδιοκτήτη. :|

 

Παρ'όλα αυτά θεωρούσα ότι εφόσον δεν έχει πληρωθεί το παραάβολο και δεν έχει πάει η αίτηση σε καθεστώς υπαγωγής ότι ακόμα δεν υπήρχε θέμα με τον Ν.4178, εφόσον ισχύει η εγκύκλιος 3 περί των εκκρεμών υποθέσεων.Εφόσον το πρόστιμο στον νέο νόμο μείωνεται στη φάση της υπαγωγής κατα 10% με την καταβολή του 30% και του τέλους ανταπόδοσης γιατί να μην γίνεται και στις μεταφερόμενες δηλώσεις του Ν.4014;

 

Έχω στείλει και email στο ΤΕΕ μπας και μου απαντήσουν. Από την άλλη σκέφτομαι ότι αν κάνω νέα αίτηση μεταφοράς μετά την πληρωμή του 30% στην αίτηση του Ν.4014, θα ξαναμεταφερθεί στο Ν.4178;

Συμπληρώστε την ειδικότητά σας στο προφίλ σας.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής

yian

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

για μεταφορά δήλωσης (προσωρινή υπαγωγή) με πληρωμένο πρόστιμο πολεοδομίας μεγαλύτερο από το υπόλοιπο του 4014, δλδ δεν δίνει ευρώ εκτός από το ''τέλος υπέρ τεε''. ξέρει κανείς τι γίνεται με το φύλλο καταγραφής που βγάζει αυτόματα το σύστημα (για παραβάσεις κλπ)??? έχω περίπτωση που η δήλωση είναι πριν το 2004 (παλαιότητα), αλλά το φύλλο καταγραφής που βγάζει αυτόματα το σύστημα το έχει από το 2004 και μετά...αν το αλλάξω θα αυξηθεί το πρόστιμο???

το θέμα είναι ότι πρέπει να γίνει συμβόλαιο και να κλείσει η δήλωση ως έχει..

 

μήπως να το σβήσω 8-)  

Link to comment
Share on other sites

Σύγγνώμη προκαταβολικά αν εχει αναφερθεί πολλές σελίδες πιο πριν, αλλά επειδή με μία γρήγορη ανάγνωση δεν έβγαλα σίγουρη απάντηση, είπα να ρωτήσω!

 

Έχω περίπτωση σε Προσωρινή Υπαγωγή, πληρώνεται με δόσεις και έχει πληρωθεί το 45% του ποσού με όλα τα σχέδια ανεβασμένα.

 

1) Εάν την μεταφέρω στην πλατφόρμα του Ν.4178 θα γίνει αναπροσαρμογή των δόσεων που πληρώνει ο πελάτης με 10% έκπτωση πάνω στο συνολικό πρόστιμο όπως υπολογίστηκε με τον Ν.4014 ή στο υπόλοιπο του ποσού που υπολείπεται;

2) Παράλληλα πληρώνει και το 15άρι του ΤΕΕ ε;

3) Εγώ σαν μηχανικός πρέπει να κάνω κάτι άλλο πέρα από την μετάφορά της δήλωσης; Πρέπει να κάτσω να διορθώνω και στα φύλλα καταγραφής τίποτα;

 

Ευχαριστώ!

Edited by stek
Link to comment
Share on other sites

 Άρα μάλλον ο συνάδελφος έπρεπε να περιμένει να πληρωθεί το 30% όσο ήταν ακόμα στη δήλωση του 4014 και μετά να κάνει τη μεταφορά. Έτσι θα δικαιούταν την έκπτωση του 10%. Σωστά?

 

Έπρεπε το 30% να είχε πληρωθεί έως 31.5.2013 για να δικαιούται έκπτωση 10% στο συνολικό.

 

 

Σύγγνώμη προκαταβολικά αν εχει αναφερθεί πολλές σελίδες πιο πριν, αλλά επειδή με μία γρήγορη ανάγνωση δεν έβγαλα σίγουρη απάντηση, είπα να ρωτήσω!

Έχω περίπτωση σε Προσωρινή Υπαγωγή, πληρώνεται με δόσεις και έχει πληρωθεί το 45% του ποσού με όλα τα σχέδια ανεβασμένα.

1) Εάν την μεταφέρω στην πλατφόρμα του Ν.4178 θα γίνει αναπροσαρμογή των δόσεων που πληρώνει ο πελάτης με 10% έκπτωση πάνω στο συνολικό πρόστιμο όπως υπολογίστηκε με τον Ν.4014 ή στο υπόλοιπο του ποσού που υπολείπεται; ΑΝ ΤΟ 30% ΤΟΥ ΣΥΝΟΛΙΚΟΥ ΠΡΟΣΤΙΜΟΥ ΕΙΧΕ ΚΑΤΑΒΛΗΘΕΙ ΕΩΣ 31.5.2013 ΤΟΤΕ ΝΑΙ ΘΑ ΠΑΡΕΙ 10% ΕΚΠΤΩΣΗ ΕΠΙ ΤΟΥ ΣΥΝΟΛΙΚΟΥ. ΑΝ ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΠΛΗΡΩΘΕΙ ΕΩΣ ΤΟΤΕ ΔΕΝ ΘΑ ΠΑΡΕΙ.

2) Παράλληλα πληρώνει και το 15άρι του ΤΕΕ ε; ΝΑΙ ΑΝ ΤΟ ΑΡΧΙΚΟ ΠΑΡΑΒΟΛΟ ΗΤΑΝ 500 ΕΥΡΩ, ΑΝ ΟΧΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ Π.Χ. 25 Κ.ΛΠ.

3) Εγώ σαν μηχανικός πρέπει να κάνω κάτι άλλο πέρα από την μετάφορά της δήλωσης; Πρέπει να κάτσω να διορθώνω και στα φύλλα καταγραφής τίποτα; ΝΑΙ ΝΑ ΤΗΝ ΠΡΟΣΑΡΜΟΣΕΙΣ ΣΤΙΣ ΑΠΑΙΤΗΣΕΙΣ ΤΟΥ 4178

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Τελικά τι γίνεται με τις μεταφορές δηλώσεων ? Υπάρχει κανένα στοιχείο που να μας δείχνει τι αριθμός δηλωσεων έχει μεταφερθεί μέχρι σήμερα ?

Link to comment
Share on other sites

Στις αρχές του επόμενου μήνα θα διαβάσεις την ανακοίνωση του ΥΠΕΚΑ που θα λέει:

 

Στις 200.000 έφτασαν οι δηλώσεις του 4178!!!! Τεράστια η προσέλευση του κόσμου!!!!! Πολύ μεγάλη η επιτυχία μας!!!! Μπράβο μας και σε ανώτερα!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.