Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Μεταφορά δηλώσεων] από τον 4014 στον 4178-διαδικασία,ερωτήσεις,πληροφόρηση.


Recommended Posts

4. - Επισηµαίνεται ιδιαίτερα ότι κατά τα οριζόµενα στην παρ. 10 του άρθρου 4 της υπ’

αριθ.  2254/5-9-2013  Υ.Α.  (ΦΕΚ  2184  Α’)  η  προθεσµία  µεταφοράς  στις  διατάξεις  του  ν.

4178/13 των δηλώσεων του ν. 4014/11 µε ληξιπρόθεσµες οφειλές ή αρχική υποβολή, δηλ.

αυτών για τις οποίες είχαν εφαρµογή τα εδάφια (γ) και (δ) της παρ. 8 του άρθρου 24 του ν.

4014/11, λήγει 6-2-2014, ισχύουσας κατά τα λοιπά της προθεσµίας της παρ. 1 του άρθρου

2 της ως άνω απόφασης για την υποβολή των απαραίτητων δικαιολογητικών.

Αυτό δεν το κατάλαβα , το εξάμηνο για την υποβολή των σχεδίων από πότε μετράει;από την μέρα που θα τον μεταφέρω στον 4178;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μία πρώτη παρατήρηση για την νέα εγκύκλιο :

στην παρ. 11,αρθρο 9 για την κατηγορία 1 αναφέρει: " Σε κτίρια προ του έτους 1975 με επικρατούσα  χρήση κατοικία..."

Στον νόμο 4178 στην κατηγορία 1 αναφέρεται σε "κτιρια με αποκλειστική χρήση κατοικία".

Τι απο τα δύο ισχύει ?

Η εγκύκλιος 4 λέει ότι βλέπεις ΕΠΙΚΡΑΤΟΥΣΑ χρήση, ΑΛΛΑ ΠΡΟΣΟΧΗ:

Έχεις πχ ισόγειο - πρώτο - δεύτερο σύνολο 150τμ. Στο ισόγειο 50τμ έχεις κατάστημα και στους ορόφους 100τμ έχεις κατοικία. Όλα προ του 75 και έστω αυθαίρετα.

ΚΑΤ.1 θα βάλεις τους ορόφους, επειδή είναι κατοικία, ΟΜΩΣ το κατάστημα θα μπει ΚΑΤ. 5 γιατί δεν είναι κατοικία!!!!!

 

οκ άρα αν τον μεταφέρω στις 6/2 έχω 6 μήνες να υποβάλλω έτσι; Δεν ειναι το 6/2 καταληκτική και για τα σχέδια εννοώ έτσι;

Κι εγώ αυτό καταλαβαίνω. Έχουμε 6 μήνες για την υποβολή των δικαιολογητικών από την μεταφορά της δήλωσης, ή την πληρωμή του παραβόλου σε νέες δηλώσεις.

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΤ.1 θα βάλεις τους ορόφους, επειδή είναι κατοικία, ΟΜΩΣ το κατάστημα θα μπει ΚΑΤ. 5 γιατί δεν είναι κατοικία!!!!!

 

 

το κατάστημα κατηγορία 2 ως προ του 83. Δεν έχεις λόγω να πας κατηγορία 5

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

μια ακόμη ερώτηση που εύχομαι να απαντηθεί!! έχω 1-2 πελάτες που ενώ ξεκίνησαν κανονικά τη διαδικασία νομιμοποίησης όταν άκουσαν τη λυπητερή την κοπάνησαν. Εγώ λοιπόν έμεινα με τις δηλώσεις τους σε αρχική υποβολή στον 4014. Κλειδωσε ο 4014 και εφόσων το παράβολο ΔΕΝ εχει πληρωθεί, δεν μπορω να τις περάσω στον 4178. Οι πελάτες συνεχίζουν και είναι άφαντοι αλλά το θέμα είναι το εξής: οι δηλωθείσες αυθαιρεσίες παρόλο που ειναι σε αρχική υποβολή, δεν ειναι αυθαιρεσίες? παγιδευτήκαμε ή όχι?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

μια ακόμη ερώτηση που εύχομαι να απαντηθεί!! έχω 1-2 πελάτες που ενώ ξεκίνησαν κανονικά τη διαδικασία νομιμοποίησης όταν άκουσαν τη λυπητερή την κοπάνησαν. Εγώ λοιπόν έμεινα με τις δηλώσεις τους σε αρχική υποβολή στον 4014. Κλειδωσε ο 4014 και εφόσων το παράβολο ΔΕΝ εχει πληρωθεί, δεν μπορω να τις περάσω στον 4178. Οι πελάτες συνεχίζουν και είναι άφαντοι αλλά το θέμα είναι το εξής: οι δηλωθείσες αυθαιρεσίες παρόλο που ειναι σε αρχική υποβολή, δεν ειναι αυθαιρεσίες? παγιδευτήκαμε ή όχι?

Είναι σαν μην έγιναν ποτέ..Που το πάς εσύ , ότι θα τα δει κάποιος και θα έρθει να κάνει αυτοψία; Εδώ δεν έχουν προσωπικό να απαντήσει τηλέφωνο θα ψάξουν μια μια και τις άκυρες δηλώσεις να δουν τι δήλωσες;Δεν υπάρχει περίπτωση

Edited by iguana
Link to comment
Share on other sites

Δίκιο έχετε, μαζί σας κι εγώ. Έχω μπει σε μια γελοια διαδικασία όπου ψάχνω να βρω την ερμηνεία της ερμηνείας ώ ερμηνεία ΓΙΑ ΟΛΑ! Τζάμπα φαιά ουσία.

Ευαχριστώ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.