Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Μεταφορά δηλώσεων] από τον 4014 στον 4178-διαδικασία,ερωτήσεις,πληροφόρηση.


Recommended Posts

παίδες καλησπέρα 

Προσέξατε ότι  κατά την μεταφορά δήλωσης του 4014 στον 4178 

αλλάζει και η συμφωνηθείσα αμοιβή;;

 

γιατί  να γίνεται αυτή η μ..κία;;

ώστε να αναγκάζομαι να ανατρέχω σε συμφωνητικά για να δηλώσω την πραγματική;; 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συνάδελφοι δύο ερωτήσεις. Μεταφέρω μία δήλωση που αφορά σε υπέρβαση δόμησης διαμερίσματος. 

 

1) Θέλω να την βάλω Κατηγορία 1 χωρίς να πειράξω Μ2 φυσικά. Δεν  πιστεύω να μου προκύψει κάνα παράβολο 500 ευρώ ?!

 

2) Θέλω να προσθέσω ένα Φ.Κ. με μία παράβαση Κατηγορίας 3. Πάλι δεν πιστεύω να μου προκύψει κάνα παράβολο ?

 

(Υπόψη ότι η δήλωση του 4014 είχε πρόστιμο 560 ευρώ και λόγω του χαζού νόμου που μέχρι 500 δεν έδινε εφάπαξ έκπτωση, τα 60 ευρώ είναι απλήρωτα.)

 

Το συνολικό πρόστιμο θα βγει 500+500 = 1000 και με εφάπαξ έκπτωση θα πάει 800 ευρώ άρα μείον τα 500 του 4014 θα απομένουν 300 ευρώ πληρωμής, σωστά ??

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοεις τα επιμερους? Εαν εννοεις στα φυλλα καταγραφης, οχι δεν τα αλλαξα. Το μονο που υποπτευομαι ειναι η διαφορετικη διαμερισματωση που την εβαλα σαν 1 παραβαση στον 4178

 

Αυτή είναι η αιτία, δυστυχώς.

Link to comment
Share on other sites

παίδες καλησπέρα 

Προσέξατε ότι  κατά την μεταφορά δήλωσης του 4014 στον 4178 

αλλάζει και η συμφωνηθείσα αμοιβή;;

 

γιατί  να γίνεται αυτή η μ..κία;;

ώστε να αναγκάζομαι να ανατρέχω σε συμφωνητικά για να δηλώσω την πραγματική;; 

 

Εμένα δεν τα έχει αλλάξει σε καμία δήλωση που έχω μεταφέρει.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

Έχω τρεις περιπτώσεις που χρήζουν βοηθείας.

Αν κάποιος μπορεί να βοηθήσει να δω πως αντιμετωπίζεται η πρώτη....

Έχω μια περίπωση πυλωτής όπου έχει γίνει κατάστημα.

Ο προηγούμενος μηχανικός έκανε δύο τακτοποιήσεις με τον 3843, μία για το εμπρόσθιο τμήμα

καταστήματος που βλέπει στον δρόμο και μια δεύτερη για το όπισθεν που βλέπει στον

ακάλυπτο.

Στην πραγματικότητα δεν είναι δυο ξεχωριστά καταστήματα αλλά ένα ενιαίο με δύο χώρους που επικοινωνούν με

μία εσωτερική πόρτα.Δεν έχω καταλάβει γιατί έκανε δύο τακτοποιήσεις και ο πελάτης που ζει στο

εξωτερικό δεν ξέρει να μου πει.

Τώρα θέλει βεβαίωση για να το πουλήσει και δεν ξέρω αν μπορώ και πρέπει να βγάλω δύο ή αν πρέπει

με τον 4178 να δείξω ότι είναι ενωμένα ως ένα και να βγάλω μία.

Αν κάποιος μπορεί να βοηθήσει ...σας ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

Έχω τρεις περιπτώσεις που χρήζουν βοηθείας.

Αν κάποιος μπορεί να βοηθήσει να δω πως αντιμετωπίζεται η πρώτη....

Έχω μια περίπωση πυλωτής όπου έχει γίνει κατάστημα.

Ο προηγούμενος μηχανικός έκανε δύο τακτοποιήσεις με τον 3843, μία για το εμπρόσθιο τμήμα

καταστήματος που βλέπει στον δρόμο και μια δεύτερη για το όπισθεν που βλέπει στον

ακάλυπτο.

Στην πραγματικότητα δεν είναι δυο ξεχωριστά καταστήματα αλλά ένα ενιαίο με δύο χώρους που επικοινωνούν με

μία εσωτερική πόρτα.Δεν έχω καταλάβει γιατί έκανε δύο τακτοποιήσεις και ο πελάτης που ζει στο

εξωτερικό δεν ξέρει να μου πει.

Τώρα θέλει βεβαίωση για να το πουλήσει και δεν ξέρω αν μπορώ και πρέπει να βγάλω δύο ή αν πρέπει

με τον 4178 να δείξω ότι είναι ενωμένα ως ένα και να βγάλω μία.

Αν κάποιος μπορεί να βοηθήσει ...σας ευχαριστώ!

Εχει γινει συσταση που φαινονται δυο διαφορετικα καταστηματα?

στον 3843 ηθελες 1 φακελο ανα αυτοτελη ιδιοκτησια και ισως για αυτο να εκανε δυο φακελους.

αν ισχυει αυτο, τοτε διαμερισματωση για να γινουν ενα καταστημα με 4178 και εισαι ενταξει

αν οχι εγω θα εδινα βεβαιωση κανονικα.

Link to comment
Share on other sites

Έχει χιλιοστά η pilotis;;;;;; Απίθανο..... Άρα πώς θα πουληθούν;;;;;

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν σ'ευχαριστώ για την απάντηση!

Στην σύσταση όταν αυτή είχε γίνει, δεν είχε ακόμη γίνει το κατάστημα οπότε δεν φαίνονται δύο καταστήματα.

Στην αρχική και μοναδική σύσταση αναφέρεται ότι ο σημερινός ιδιοκτήτης είχε την αποκλειστική χρήση

της πυλωτής και ότι σε περίπτωση που στο μέλλον η πυλωτή θα μπορούσε να κλείσει και να δομηθεί θα ήταν

δική του αποκλειστική ιδιοκτησία.

Εν ολίγοις και όταν έγινε η τακτοποίηση στον 3843 πάλι όπως είναι και σήμερα ήταν.Επιπλέον το οπίσθιο κατάστημα

δεν έχει δική του ανεξάρτητη είσοδο και ούτε πρόσωπο στον δρόμο...

 

ΙΑΣΟΝΑΣ

Σύμφωνα με την σύσταση δεν έχει χιλιοστά η πυλωτή αλλά στην περιοχή οι περισσότερες πυλωτές παλαιών

πολυκατοικιών έχουν κλείσει και έχουν γίνει καταστήματα κατα τον ίδιο τρόπο.

Πιθανόν ο συμβολαιογράφος θα κάνει κάποια τροποπόιηση....Αυτό δεν το γνωρίζω.Το θέμα για μένα είναι προς το παρόν 

ανα πρέπει να τα τακτοποιήσω ως ένα πριν την οποιαδήποτε συμβολαιογραφική πράξη...

Edited by Fring
Link to comment
Share on other sites

Καλά όλα αυτά! Χιλιοστά όμως δεν έχει. Κι ό,τι δεν έχει χιλιοστά ...δεν πωλείται! Για να μπορεί να πουληθεί πρέπει ν' αποκτήσει χιλιοστά! Να του αποδοθούν από υπάρχοντα. Κι αυτό δεν είναι καθόλου εύκολο! Τείνει προς το ...αδύνατο σε κάποιες περιπτώσεις!

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν σ'ευχαριστώ για την απάντηση!

Στην σύσταση όταν αυτή είχε γίνει, δεν είχε ακόμη γίνει το κατάστημα οπότε δεν φαίνονται δύο καταστήματα.

Στην αρχική και μοναδική σύστασηαναφέρεται ότι ο σημερινός ιδιοκτήτης είχε την αποκλειστική χρήση

της πυλωτής και ότι σε περίπτωση που στο μέλλον η πυλωτή θα μπορούσε να κλείσει και να δομηθεί θα ήταν

δική του αποκλειστική ιδιοκτησία.

Εν ολίγοις και όταν έγινε η τακτοποίηση στον 3843 πάλι όπως είναι και σήμερα ήταν.Επιπλέο το οπίσθιο κατάστημα

δεν έχει δική του ανεξάρτητη είσοδο και ούτε πρόσωπο στον δρόμο...

Νομιζω θα πρεπει πρωτα να κανει συσταση με τα τακτοποιημενα του 3843. διαφορετικα πως θα γινει μεταβιβαση?

εχει συμβουλευτει συμβολαιογραφο και του ειπε οτι θελει μονο βεβαιωση?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.