Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Μεταφορά δηλώσεων] από τον 4014 στον 4178-διαδικασία,ερωτήσεις,πληροφόρηση.


Recommended Posts

Παραθέτω απόσπασμα από το εγχειρίδιο χρήσης του ΤΕΕ με κεντρικό τίτλο "ΘΕΜΑΤΑ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΗΣ ΔΗΛΩΣΕΩΝ ΑΥΘΑΙΡΕΤΩΝ ΝΟΕΜΒΡΙΟΣ 2013":

 

......όταν αυξάνουν τα τ.μ. των κύριων χώρων ή των χώρων μειωμένου συντελεστή, ο αριθμός των λοιπών παραβάσεων ή ο όγκος της πισίνας.  

 

Oι χώροι μειωμένου συντελεστή του ν.4178 δεν ταυτίζονται με τους Β.Χ. του ν. 4014 σε όλες τις περιπτώσεις και πρέπει να μπουν σαν Κ.Χ. οπότε το πρόστιμο αυξάνεται.... Πώς το αντιμετωπίζεις αυτό συνάδελφε???

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλημέρα , συνάδελφοι μια ερώτηση.

Σε μεταφορά από τον Ν.4014 στον Ν.4178 θέλω να προσθέσω μια αυθαιρεσία ακόμη αλλά το πρόστιμο εκτοξεύεται καθώς με τον Ν. 4014 υπήρχε υδ. ιδιοκτήτη περι παλαιότητας. (πατάρι)

Μπορώ να ολοκληρώσω τη διαδικασία ως έχει και αργότερα σε άλλη δήλωση να δηλώσω την επιπλέον αυθαιρεσία?  (Η επιπλέον αυθαιρεσία προέκυψε απο αβλεψια μου κατά την 1η αυτοψία)

Link to comment
Share on other sites

Oι χώροι μειωμένου συντελεστή του ν.4178 δεν ταυτίζονται με τους Β.Χ. του ν. 4014 σε όλες τις περιπτώσεις και πρέπει να μπουν σαν Κ.Χ. οπότε το πρόστιμο αυξάνεται.... Πώς το αντιμετωπίζεις αυτό συνάδελφε???

σε ανάλογη περίπτωση συνάδελφε απο το ΥΠΕΚΑ μου είπαν οτι μπορείς να ισχυριστείς οτι η περίπτωση σου εμπίπτει

στην εγκυκλιο 4 παρ. 6 σελ. 9 .. " ο μειωτικός συντελεστής εφαρμόζεται ομοίως σε αυθαίρετους ισόγειους βοηθητικούς χώρους του κυρίως κτίσματος (αποθήκες, χώροι σταθμεύσης , ΚΛΠ. " - είχα περίπτωση wc που κατα τον Ν4178 θεωρούνται κύριοι χώροι ανεξαρτήτως του ύψους αλλά κατα το ΥΠΕΚΑ μπορείς να θεωρήσεις οτι η περίπτωση σου εμπίπτει στο ΚΛΠ

Edited by stefanoskonst
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

Δήλωση  αυθαιρέτου  με  ολοκληρωμένη  υπαγωγή στον  Ν. 4014 πρέπει να  μεταφερθεί, λόγω σύνταξης συμβολαίου,  στον Ν. 4178. Ο χωρος αυτος έχει συννενωθεί σε  ενιαίο διαμέρισμα με αλλους χώρους  ρυθμισμένους με  τους Ν. 3775  και Ν. 3843.

Μπορεί  να δηλωθεί τώρα στον Ν. 4178   επιπλέον διαφορετική διαμερισμάτωση, η οποία δεν είχε δηλωθεί στον Ν. 4014;

 

Ευχαριστώ

Πριν αναρτήσετε οποιοδήποτε μήνυμά σας, χρησιμοποιείστε την "Αναζήτηση" για την ύπαρξη τυχόν όμοιων θεμάτων. Το μήνυμά σας μεταφέρθηκε στο παρόν θέμα.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής

yian

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

σε ανάλογη περίπτωση συνάδελφε απο το ΥΠΕΚΑ μου είπαν οτι μπορείς να ισχυριστείς οτι η περίπτωση σου εμπίπτει

στην εγκυκλιο 4 παρ. 6 σελ. 9 .. " ο μειωτικός συντελεστής εφαρμόζεται ομοίως σε αυθαίρετους ισόγειους βοηθητικούς χώρους του κυρίως κτίσματος (αποθήκες, χώροι σταθμεύσης , ΚΛΠ. " - είχα περίπτωση wc που κατα τον Ν4178 θεωρούνται κύριοι χώροι ανεξαρτήτως του ύψους αλλά κατα το ΥΠΕΚΑ μπορείς να θεωρήσεις οτι η περίπτωση σου εμπίπτει στο ΚΛΠ

Αυτό δυστυχώς αφορά μόνο τους ισόγειους χώρους.

 

Για όλες τις υπόλοιπες περιπτώσεις που αναφέρθηκαν και αφορούν ΒΧ στον 4014 που τώρα πρέπει να μπουν ως ΚΧ κι επειδή το πρόστιμο επαναϋπολογίζεται και πρέπει να πληρωθεί για να ολοκληρωθεί η διαδικασία καλό είναι να περιμένουμε λίγο ακόμα (για όσους μπορούν) μήπως και κάτι αλλάξει γιατί το θέμα συζητιέται από ό,τι μαθαίνω.

 

Απαντάω στον εαυτό μου:

Σε αρχική υποβολή με πληρωμένα οικονομικά στοιχεία όπου το παράβολο καλύπτει το συνολικό πρόστιμο, αν πατήσω υποβολή δήλωσης θα πάει κατευθείαν σε οριστική υπαγωγή ΟΧΙ ή θα περάσει πρώτα από το στάδιο της υπαγωγής ΝΑΙ και θα πρέπει να ξαναπατηθεί το κουμπί της υποβολής για να πάει σε οριστική ΝΑΙ? Τις αλλαγές που θέλω να κάνω και επηρεάζουν το πρόστιμο να τις κάνω όσο είναι η δήλωση σε αρχική υποβολή ή όταν/άμα πάει σε υπαγωγή ΟΠΟΤΕ ΘΕΣ, ΤΟ ΙΔΙΟ ΚΑΝΕΙ?

 

Ü Το τέλος ανταπόδοσης υπολογίζεται επί του παραβόλου που αντιστοιχεί στα στοιχεία της δήλωσης του Ν.4014/11 και τα οποία φέρει κατά τη μεταφορά της, ανεξάρτητα από το ύψος του καταβληθέντος παραβόλου.   

Ξέρει κανείς αν το αναταποδοτικό τέλος επαναϋπολογίζεται αν προστεθούν τμ που αλλάζουν το ύψος του παραβόλου μετά την πληρωμή του? Ζητάει το σύστημα να πληρωθεί η διαφορά? Κάπου είχα διαβάσει πως όχι, αλλά δεν θυμάμαι σίγουρα.

Edited by pipakos
Link to comment
Share on other sites

Μετέφερα μια ολοκληρωμένη  δήλωση από τον 4014 με πληρωμένο πρόστιμο. Όπου έχω υπέρβαση δόμησης κατηγορίας 5.

Θέλω να προσθέσω ένα φύλλο καταγραφής και να συμπληρώσω μια πέργκολα καθώς και διαμόρφωση εδάφους έως 1,00μ. δηλ παραβαση Κατ.3

όταν όμως βάζω κατηγορία 3  στο φύλλο καταγραφής το σύστημα δεν το δέχεται και μου λέει πως δεν μπορώ να συνδυάσω ΦΚ κατ.3 με άλλες παραβάσεις. Τι κάνω σ' αυτήν την περίπτωση;

Link to comment
Share on other sites

Μόλις με βρήκε άλλο ένα κακό κατά τη μεταφορά της δήλωσης.

Ενώ δεν έχω αλλάξει τα τμ της δήλωσης, το πρόστιμο ήταν εξοφλημένο και δεν άλλαξε αλλά κατά την υποβολή επαναϋπολογίστηκε το Παράβολο και το ανταποδοτικό τέλος! από 1000 και 25 ευρώ έγινε 2000 και 40 ευρώ!

Το πρόστιμο είναι μεγαλύτερο από 2000 Ε αλλά επειδή είχε συμψηφισμό παλαιότερων πληρωμών τελικά ο ιδιοκτήτης είχε πληρώσει λιγότερα!

Φοβάμαι να το πατήσω το κουμπί της υποβολής, λέτε να ζητήσει να πληρωθεί το επιπλέον ποσό;

 

Μήπως το έπαθε κανένας άλλος συνάδελφος; 

Link to comment
Share on other sites

Μήπως εξαρχής έπρεπε να πληρωθεί παράβολο 2000 και έκανες το κόλπο με τη μετέπειτα προσθήκη τετραγωνικών στον 4014?

Εάν ναι δυστυχώς πρέπει να πληρωθεί το επιπλέον ποσό επειδή αυτό το "παράθυρο" μας το έκλεισαν στον 4178..

Δεν θα ζητήσει την επιπλέον πληρωμή μόνο εάν το ήδη πληρωθέν πρόστιμο είναι > 2000. Το ανταποδοτικό τέλος ωστόσο, δεν το γλυτώνουμε..

Edited by yian
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Τη δήλωση είχε κάνει άλλος μηχανικός που βγήκε στη σύνταξη και πολύ πιθανόν να το είχε κάνει το κόλπο!

Το πληρωμένο πρόστιμο ευτυχώς είναι μεγαλύτερο απο 2000Ε αλλά επειδή είχε συμψηφιστεί με παλιότερες πληρωμές φοβάμαι μήπως το σύστημα δεν το αναγνωρίσει! μάλλον όχι όμως ε;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.