Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Μεταφορά δηλώσεων] από τον 4014 στον 4178-διαδικασία,ερωτήσεις,πληροφόρηση.


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 3,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Arche

Αρα για να ξεκαθαρίσουμε:

Μετεφερες δηλωση του 4014 στον 4178 και την εφερες σε κατασταση 'υπαγωγης'.Εκει σου εβγαλε να πληρωσεις 6 δοσεις μεχρι τελος εξαμήνου.Μετα, αφου πληρωσες μια απο τις 6 αλλαξες δεδομενα, ξαναεκανες υποβολη ΜΟΝΟΣ σου και επαναπροσδιορισε το προστιμο αφαιρωντας το ποσο που πληρωσες, και σου εδωσε αλλες 5 δοσεις μεχρι τελους εξαμήνου.

Σωστα;;

Edited by ioannat
Link to comment
Share on other sites

Arche

Αρα για να ξεκαθαρίσουμε:

Μετεφερες δηλωση του 4014 στον 4178 και την εφερες σε κατασταση 'υπαγωγης'.Εκει σου εβγαλε να πληρωσεις 6 δοσεις μεχρι τελος εξαμήνου.Μετα, αφου πληρωσες μια απο τις 6 αλλαξες δεδομενα, ξαναεκανες υποβολη ΜΟΝΟΣ σου και επαναπροσδιορισε το προστιμο αφαιρωντας το ποσο που πληρωσες, και σου εδωσε αλλες 5 δοσεις μεχρι τελους εξαμήνου.

Σωστα;;

 

Eν αρχή συγνώμη για τις καθυστερήσεις. Εχω το ένα μικρό άρρωστο και τρέχω..

 

Κατα δευτερον, δεν το ξέρω αυτό που λες Συνάδελφε, η δήλωση αφού μεταφέρθει, πληρώθηκε μια δόση. Επαναυπολογίστηκαν τα πρόστιμα, γιατί άλλαξα στοιχεία. Οι νέες δόσεις εκδόθηκαν, δεν έχω πει να πληρώσουν ακόμα. Γιατί τους έχω πει να πληρώνουν εξαμινιαίες..

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει καμία λογική να πρέπει να πληρώσεις μία δόση για να σε αφήσει το σύστημα να κάνεις αλλαγές.

Πιο πιθανό είναι να έφαγε κανένα κώλυμα !!!!

Link to comment
Share on other sites

H απάντηση του ΤΕΕ....

 

 

Σε δηλώσεις από μεταφορά, το πρόστιμο επανυπολογίζεται όταν υποβάλλεται η δήλωση προκειμένου να προωθηθεί σε «Υπαγωγή». Στη φάση αυτή αυτή, το σύστημα υπολογίζει το πρόστιμο στο Ν. 4014, όπως είναι αποθηκευμένη η δήλωση. Ταυτόχρονα, υπολογίζει το πρόστιμο και στο Ν. 4178, όπως πιθανόν έχει τροποποιηθεί η δήλωση.
Εάν το πρόστιμο του Ν.4178 προκύψει μικρότερο από αυτό του Ν. 4014, λαμβάνεται υπόψη το μικρότερο.
Εάν το πρόστιμο του Ν.4178 προκύψει μεγαλύτερο, διατηρείται αυτό του Ν.4014, εφόσον δεν μεταβληθούν τα πολεοδομικά στοιχεία της δήλωσης, χωρίς να λαμβάνονται υπόψη επιμέρους συντελεστές, και εκδίδεται η πράξη ολοκλήρωσης με το πρόστιμο που έχει υπολογιστεί σύμφωνα με την αποθηκευμένη δήλωση του Ν.4014.
Θεωρείται ότι μεταβάλλονται τα πολεοδομικά στοιχεία της δήλωσης μόνο όταν αυξάνουν τα τ.μ. των κύριων χώρων ή των χώρων μειωμένου συντελεστή, ο αριθμός των λοιπών παραβάσεων ή ο όγκος της πισίνας.
Δεν θεωρείται ότι μεταβάλλονται τα πολεοδομικά στοιχεία της δήλωσης όταν αυξάνονται / προστίθενται άλλοι επιμέρους συντελεστές σε ήδη καταχωρημένα τμ.

 

Στις περιπτώσεις που στη δήλωση παραμένει το πρόστιμο του Ν 4014, εμφανίζεται αναλυτικά ο παλιός επιμερισμός του προστίμου (πρόστιμο ΚΧ, ΒΧ και λοιπών παραβάσεων), ακόμα κι αν αυτός δεν αντιστοιχεί στα στοιχεία της δήλωσης στο Ν 4178.

 

Η προώθηση της δήλωσης σε οριστική υπαγωγή, μπορεί πλέον να γίνει μετά την καταβολή τουλάχιστον του 30% του συνολικού ποσού προστίμου.

 

Απλα μου αραδιάζουν γραμμές από τη νομολογία που έχουν αναπτύξει όλους αυτούς τους μήνες.

Κι ενώ ανέφερε χαρακτηριστικά Α/Α δήλωσης, δεν προσπαθούν να λύσουν το πρόβλημα, παρά μόνο κάνουν copy paste των εγκυκλίων και των ΠΔ.

Link to comment
Share on other sites

Αρα για να ξεκαθαρίσουμε:

Μετεφερες δηλωση του 4014 στον 4178 και την εφερες σε κατασταση 'υπαγωγης'.Εκει σου εβγαλε να πληρωσεις 6 δοσεις μεχρι τελος εξαμήνου.Μετα, αφου πληρωσες μια απο τις 6 αλλαξες δεδομενα, ξαναεκανες υποβολη ΜΟΝΟΣ σου και επαναπροσδιορισε το προστιμο αφαιρωντας το ποσο που πληρωσες, και σου εδωσε αλλες 5 δοσεις μεχρι τελους εξαμήνου.

Σωστα;;

Αυτό που εννοούσα πριν είναι ότι σύμφωνα με τη δική μου εμπειρία δεν ισχύει το υπογραμμισμένο. Μου ξαναέβγαλε 6 νέες δόσεις, σύμφωνα με το νέο τροποποιημένο πρόστιμο και εννοείται συμψηφίζοντας τη μία δόση που είχε ήδη πληρωθεί, με τις ίδιες ημερομηνίες λήξης πληρωμής. Εκτός αν από τότε που έκανα τη συγκεκριμένη δήλωση (πριν από 2 με 3 μήνες περίπου) κατάλαβαν το λάθος αυτό του συστήματος και το διόρθωσαν.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι ... άναψα τη φωτιά στο θεμα ξανά πριν 2 μερες και χάθηκα. Συγνώμη αλλά προέκυψε επείγον ... μερεμέτι στατικών, οπότε έβαλα στην άκρη το αυθαίρετο.

Λοιπόν εγώ έχω περίπτωση που ΑΛΛΑΞΑ τα τμ (μείωσα) και τις Λ.Π. και το πρόστιμο ΔΕΝ ΜΕΤΑΒΛΗΘΗΚΕ (ενώ έπρεπε να αυξηθεί αφού άλλοι συντελεστές πιο σημαντικοί όπως υπ δόμησης και α κατοικία άλλαξαν προς το δυσμενέστερο). Και προφανώς αγαπητοί συνάδελφοι ponireas kai ioanna t που ασχοληθήκατε με την απορία μου, έχω πατήσει υποβολή, εχω εκδωσει και τις νεες δοσεις με 4178, και το προστιμο παρεμεινε μικροτερο.

Η απαντηση που εψαχνα ειναι μαλλον στην απαντηση του ΤΕΕ προς το THODORIS 4 (POST 2546).

"Θεωρείται ότι μεταβάλλονται τα πολεοδομικά στοιχεία της δήλωσης μόνο όταν αυξάνουν τα τ.μ. των κύριων χώρων ή των χώρων μειωμένου συντελεστή, ο αριθμός των λοιπών παραβάσεων ή ο όγκος της πισίνας."

Δηλαδή το ΜΕΤΑΒΑΛΛΟΝΤΑΙ της Εγκυκλιου στο λογισμικο το ερμηνευσαν ως ΑΥΞΑΝΟΝΤΑΙ. και έτσι τη γλυτώνει μάλλον ο πελάτης μου!

Link to comment
Share on other sites

Όντως αυτό πρέπει να ισχύει. Το είχα κι εγώ απορία μέχρι πρόσφατα. Μας κάνει και δωράκια το ΤΕΕ μη τηρώντας τις Εγκυκλίους!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.