Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δύο ΠΕΑ για την ίδια οικοδομή


th.zinas

Recommended Posts

Ακριβώς. Μόνο αν είναι ο ίδιος ΕνΕπ υπάρχει ζήτημα...

Σε όλες τις άλλες περιπτώσεις, αφού δεν έχει κυρώσεις ο ΕνΕπ, το κάνετε κανονικά...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 73
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Και για το ίδιο ακίνητο να έχουμε κάνει ΠΕΑ δεν νομίζω να υπάρχουν κυρώσεις.

Έστω πως βγάζω σήμερα ένα ΠΕΑ για μια πώληση και μετά από 8 χρόνια με καλεί ο νέος πλέον ιδιοκτήτης να του βγάλο ΠΕΑ για το ίδιο ακίνητο χωρίς να ξέρει πως είχα βγάλει το πρώτο και πως είναι ακόμα σε ισχύ.

 

Θα θυμάμαι τότε πως είχα εκδώσει ξανά ΠΕΑ για το ίδιο ακίνητο; Για τα ΠΕΑ κάνουμε μια επίσκεψη που κρατάει μισή με μια ώρα, δεν πρόκειται να θυμάμαι το ακίνητο μετά από τόσα χρόνια.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι, το γεγονός ότι μπορεί για το ίδιο ακίνητο να εκδοθούν παραπάνω του ενός ΠΕΑ αποτελεί πρόβλημα και δείχνει την προχειρότητα που στήθηκε το σύστημα και την αδυναμία παρακολούθησης/βελτίωσης του buildingcert.

Νομίζω, πως σε μία βάση δεδομένων είναι σχετικά απλό να υπάρχουν δικλείδες που να αποκλείουν τέτοιου είδους φαινόμενα...

Άλλωστε, η έκδοση άνω του ενός ΠΕΑ για τα ακίνητα δεν έχει κανένα απολύτως νόημα εκτός και αν αλλάξει η μεθοδολογία υπολογισμών...

Κατά τα λοιπά, η γνώμη μου είναι πως τα πρώτα ΠΕΑ που εκδόθηκαν από τους προσωρινούς επιθεωρητές πριν καν διεξαχθούν σεμινάρια είναι στην συντριπτική τους πλειοψηφία εντελώς λάθος. 

Επίσης, αν κατά την έκδοση 2ου ΠΕΑ προκύπτει σημαντική διαφορά στην κατανάλωση τότε ένας από τους 2 επιθεωρητές είναι προφανές πως έχει πρόβλημα...

 

Να σημειώσω πως η εικόνα που έχουν σχηματίσει οι πολίτες για τα ΠΕΑ είναι πως πρόκειται για παλιόχαρτα και ένα ακόμα χαράτσι/ταλαιπωρία/γραφειοκρατία.

 

Ο θεσμός των επιθεωρήσεων έχει απαξιωθεί σε πολύ μεγάλο βαθμό και αν συνεχιστεί ο κατήφορος πιστεύω πως πρέπει να συζητηθεί κάποια στιγμή και η κατάργησή του...

 

Πραγματικά κρίμα...

Edited by Panos_
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε να συμφωνήσω για την απαξίωση και την λανθασμένη εικόνα που έχει ''περάσει'' σε μερίδα πολιτών.

Ενδεικτικό παράδειγμα, πελάτης που μου ζήτησε ενεργειακό πιστοποιητικό από τα ''φτηνά'' όπως είπε χαρακτηριστικά

με τα 50 ευρώ. Όχι το ακριβό με τα 150!Και το ήθελε χωρίς αυτοψία..''έχω την κάτοψη μου είπε''! 

Δεν έχει νόημα να σημειώσω ότι αποχώρησε από το γραφείο ''τρέχοντας'' όταν του είπα ότι δεν υπάρχει Αη Βασίλης!

Βέβαια η αλήθεια είναι ότι κάπου θα το άκουσε και αυτό για τα 50 ευρώ...και χωρίς αυτοψία,αλλά αυτό δεν είναι πρόβλημα

του κυρίου όσο είναι του κλάδου μας γενικότερα πιστεύω.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε, jimsiaf, συμφωνώ απολύτως μαζί σου. Παρόμοια εικόνα υπάρχει και στα υπόλοιπα "πεδία" του κλάδου.

Η διαφορά όμως είναι πως στο θέμα των ενεργειακών επιθεωρήσεων για πρώτη φορά αποφάσισαν να μας "πιστοποιήσουν".... 

(γιατί το θέμα της ενεργειακής συμπεριφοράς των κτηρίων φαίνεται είναι πρώτης προτεραιότητας...)

 

Και ιδού τα αποτελέσματα..... Δυστυχώς, "πιστοποιηθήκαμε" συνάδελφοι....

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
Η διαφορά αυτή είναι μέσα στο 2% επιτρεπόμενης απόκλισης αλλά ο συμβολαιογράφος έχει πρόβλημα γιατί πρέπει όλα να συμπίπτουν.

 

Δεν χρειάζεται νέο ΠΕΑ ... ισχύει το παρόν κι αυτό ανεξάρτητα αν είναι εντός ή εκτός του 2% όπως λές !

 

Πες της βλαμμενης συμβολαιογράφου να διαβάσει την εγκύκλιο 10/26-1-2011(της συντονιστικής επιτροπής συμβαλαιογράφων) και την εγκύκλιο με αριθ. πρωτ. 2366/ 5-1-2011 της Ειδικής Γραμματείας Επιθεώρησης !!!

 

Εν κατακλείδι, η συμβολαιογράφος πρέπει να ελέγξει ΜΟΝΟ την εγκυρότητα του ΠΕΑ (ημερομηνία και αριθ. πρωτοκόλλου) και το δεκαεξαψήφιο κωδικό ασφαλέιας !!!

Edited by dib
Link to comment
Share on other sites

Μία ερώτηση: Πού ορίζεται ότι η μέγιστη επιτρεπόμενη απόκλιση είναι 2%; Υπάρχει κάποιο σχετικό ΦΕΚ, εγκύκλιος κλπ; 

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω να το γράφει κάπου ... μάλλον και γω παρασύρθηκα και το έγραψα !!!

 

Το 2% πάντως το γράφει ο ΝΟΚ ... ΓΟΚ !

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Αν το ΠΕΑ έχει λήξει, πρέπει να κάνουμε ανάκλιση του, για να κάνουμε νέο ή κάνουμε κανονικά νέο; Το ρωτάω αυτό γιατί το ΠΕΑ δεν λήγει μόνο στα 10 χρόνια, αλλά λήγει και με ριζική ανακαίνιση του κτιρίου, οπότε απαιτείται νέο ΠΕΑ από την ΥΔΟΜ, χωρίς να ρωτήσουμε κανέναν!

 

Ως προς την απόκλιση από τα συμβόλαια, στα συμβόλαια βάλανε σχέδια άδειας ή τακτοποίησης; Σε κάθε περίπτωση βάζεις τετραγωνικά ότι μετρήσεις. Κάποιες φορές μου έχει τύχει μία μικρή αποθήκη ή άλλος ΜΘΧ να είναι εκτός κελύφους, αλλά στα συμβόλαια και στην άδεια υπήρχε (διαφορετική είσοσος). Εκεί είχα διαφορά την οποία εξήγησα στην συμβολαιογράφο και προχώρησε η υπόθεση.

Link to comment
Share on other sites

Αν το ΠΕΑ έχει λήξει, πρέπει να κάνουμε ανάκλιση του, για να κάνουμε νέο ή κάνουμε κανονικά νέο; Το ρωτάω αυτό γιατί το ΠΕΑ δεν λήγει μόνο στα 10 χρόνια, πλέον το ΠΕΑ είναι αορίστου χρόνου (Ν. 4122/2013) εκτός κι αν γίνει ενεργειακή αναβάθμιση του τμήματος χώρου ή του κτιρίου αλλά λήγει και με ριζική ανακαίνιση του κτιρίου, οπότε απαιτείται νέο ΠΕΑ από την ΥΔΟΜ, χωρίς να ρωτήσουμε κανέναν!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.