Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δύο ΠΕΑ για την ίδια οικοδομή


th.zinas

Recommended Posts

Καλησπέρα. Περίπτωση ΠΕΑ διαμερίσματος που έβγαλα πριν από δύο χρόνια και ''έτρεξα'' το αρχείο με την έκδοση 1.28.

Αποτέλεσμα το διαμέρισμα να καταταχθεί στην κατηγορία Γ.

Σήμερα, ο πελάτης με ρώτησε αν μπορεί να υπαχθεί στο Εξοικονόμηση Κατ' οίκον και λόγω κατηγορίας του απάντησα αρνητικά.

Όμως για δοκιμή, δημιούργησα ένα καινούριο αρχείο και το έτρεξα με την τελευταία έκδοση του ΤΕΕΚενακ.

Το αποτέλεσμα ήταν να βγει κατηγορία Δ, κάτι που επιτρέπει στον άνθρωπο να μπει στο πρόγραμμα.

Να σημειωθεί ότι αρκετά οριακά έβγαινε κατηγορία Γ και για αυτό το λόγο μπήκα στη διαδικασία να ξαναδοκιμάσω γιατί είχα ακούσει για 

μικροδιαφορές από έκδοση σε έκδοση.

Τι θα μπορούσε να γίνει στην περίπτωση αυτή? Ανάκληση-Καινούριο ΠΕΑ-Υ/Δ Ιδιοκτήτη ότι επιθυμεί καινούριο ΠΕΑ?

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 73
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Πιστεύω ότι αν ζητήσεις ανάκληση και σαν αιτιολογία στείλεις τους λόγους  που αναφέρεις, δεν θα στο αρνηθούν και δεν θα σου "χρεώσουν" την ανάκληση. 

Link to comment
Share on other sites

Θα κάνω μία προσπάθεια αλλά το βλέπω δύσκολο να το δεχτούν.

Συνάδελφε νομίχω ότι μπορείς να βγάλεις καινούργιο ΠΕΑ σήμερα. Δεν νομίζω ότι απαγορεύεται

να εκδίδονται δυο ΠΕΑ για ίδια οικοδομή

Link to comment
Share on other sites

συμφωνώ και εγώ επ' αυτού

και στη τελική, πρόβλημα του ιδιοκτήτη και όχι του μηχανικού το διπλό ΠΕΑ...

Link to comment
Share on other sites

Μήπως το πρόβλημα του συναδέλφου μπορεί να λυθεί με προσάρτημα?Δεν ξέρω αν γίνεται όμως γιατί πρέπει να αλλάξεις κατηγορία,όχι μόνο να προσθέσεις σενάρια.

Ειδικά αν πρόκειται για το ''Εξοικονόμηση κατ'οίκον'' θα μπορούσες να κάνεις μια ερώτηση στο 210-6969813.

 

Link to comment
Share on other sites

Επικοινώνησα αρχικά με το τηλέφωνο στο Εξοικονόμηση που έχεις παραθέσει impalnto και μου είπαν πως δεν είναι δική τους αρμοδιότητα 

και να επικοινωνήσω με το ΕΥΕΠΕΝ. Σε επικοινωνία με το τελευταίο μου ανέφεραν ότι δεν είναι δυνατόν να εκδοθούν δύο ΠΕΑ για το ίδιο διαμέρισμα. Και στην αναφορά για το παλαιό λογισμικό που έδινε διαφορετικό αποτέλεσμα μου είπαν ότι δεν δικαιολογεί λόγο ανάκλησης μιας και τότε όλα τα εκδοθέντα πιστοποιητικά με εκείνη την έκδοση θα έπρεπε να ανακληθούν και αυτά. Λογικό κατά μία έννοια.

Απλά επειδή είναι κρίμα που για λόγο καθαρά έκδοσης και κώδικα υπολογισμού δεν μπορεί κάποιος να μπει στο πρόγραμμα ενεργειακής αναβάθμισης της κατοικίας του. 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά αναρωτιέμαι το εξής.

Πάει ο ιδιοκτήτης σε έναν μηχανικό και του κάνει ένα ΠΕΑ

Μετά πάει σε άλλον και του κάνει και ο άλλος ΠΕΑ.

Ποιος θα πάθει κάτι και τι θα πάθει;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Περίπτωση ΠΕΑ διαμερίσματος που έβγαλα πριν από δύο χρόνια και ''έτρεξα'' το αρχείο με την έκδοση 1.28.

Αποτέλεσμα το διαμέρισμα να καταταχθεί στην κατηγορία Γ.

Σήμερα, ο πελάτης με ρώτησε αν μπορεί να υπαχθεί στο Εξοικονόμηση Κατ' οίκον και λόγω κατηγορίας του απάντησα αρνητικά.

Αυτό που λες με προβληματίζει πραγματικά.

 

Σε όλους έχουν τύχει παλιά διαμερίσματα να βγουν κατηγορία Γ, κυρίως ενδιάμεσα διαμερίσματα πολυκατοικιών όπου μόνο η πρόσοψη είναι προς εξωτερικούς χώρους .

 

Βγάζω π.χ. σήμερα ένα ΠΕΑ και βγαίνει Γ. Αποφασίζει μετά από κάποια χρόνια ο ιδιοκτήτης να μπει στο πρόγραμμα και επειδή θα του πούμε πως δεν δικαιούται επειδή το κτήριο είναι Γ, πηγαίνει σε άλλον που θα του το βγάλει Δ έως Ω :smile: .

Θα γίνει ένα μπάχαλο γενικά και δεν νομίζω πως θα καταφέρει ποτέ κανείς να βγάλει άκρη.

 

Η νομοθεσία δεν σε περιορίζει πουθενά να βγάλεις περισσότερα από ένα ΠΕΑ για το ίδιο ακίνητο. Απλά αν βγει διαφορετική κατηγορία θα πρέπει το αποτέλεσμα να βασίζεται σε πραγματικά δεδομένα, π.χ. έγιναν αλλαγές στα Η/Μ.

Edited by sdim
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.