Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δύο ΠΕΑ για την ίδια οικοδομή


th.zinas

Recommended Posts

Μία ερώτηση: Πού ορίζεται ότι η μέγιστη επιτρεπόμενη απόκλιση είναι 2%; Υπάρχει κάποιο σχετικό ΦΕΚ, εγκύκλιος κλπ; 

 

 

Δεν νομίζω να το γράφει κάπου ... μάλλον και γω παρασύρθηκα και το έγραψα !!!

 

Το 2% πάντως το γράφει ο ΝΟΚ ... ΓΟΚ !

Είναι στον 4030 σχετικά με τον τρόπο έκδοσης οικοδομικών αδειών: 

Άρθρο 6 παρ. 9. Ενημέρωση του φακέλου της άδειας δόμησης, «ανεξάρτητα από το χρόνο», ισχύος της άδειας δόμησης, πραγματοποιείται στις ακόλουθες περιπτώσεις:

γ) Μεταβολές των διαστάσεων του κτιρίου ή του οικοπέδου, εφόσον με τις αποκλίσεις αυτές δεν παραβιάζονται οι διατάξεις που καθορίζουν την επιτρεπόμενη κάλυψη, το συντελεστή δόμησης και το συντελεστή κατ` όγκο εκμετάλλευσης (σ.ο.) ή τις υποχρεωτικές αποστάσεις του κτιρίου από τα όρια του οικοπέδου. Οι αποκλίσεις αυτές δεν επιτρέπεται να είναι μεγαλύτερες του 2% με μέγιστο τα 10 εκατοστά όσον αφορά το κτίσμα ή μεγαλύτερες του 2% με μέγιστο τα 20 εκατοστά όσον αφορά τα μήκη των πλευρών του οικοπέδου.

Που αντικατέστησε το άλλοτε ΠΔ/8-7-93       (ΦΕΚ-795/Δ/93)       [

Τρόπος έκδοσης οικοδομικών αδειών και έλεγχος των

ανεγειρομένων οικοδομών. 

 

ΑΡΘΡΟΝ-6:

β. Για μεταβολές των διαστάσεων του κτιρίου και του οικοπέδου, εφόσον με τις αποκλίσεις αυτές δεν παραβιάζονται ο συντελεστής δόμησης που χρησιμοποιήθηκε κατά την έκδοση της άδειας και οι υποχρεωτικές αποστάσεις του κτιρίου από τα όρια του οικοπέδου. Οι αποκλίσεις αυτές δεν επιτρέπεται να είναι μεγαλύτερες του 2% των μηκών των πλευρών του οικοπέδου με μέγιστο 20 εκ. και 2% με μέγιστο 10 εκατοστά των διαστάσεων του κτιρίου.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • Απαντήσεις 73
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μου ήρθε πελάτης με ΠΕΑ του 2011 το οποίο μου είπε ότι ο λογιστής δεν μπορεί να το περάσει μέσα από το τάξυς νετ και μου ζητάει να του βγάλω καινούριο.

 

Το έλεγξα στο buildingcert και μου το βγάζει έγκυρο όμως στην ενεργειακή κλάση μου βγάζει "?" και στους υπολογισμούς ενέργειας μου βγάζει "null". Πάντως το ενεργειακό που το βλέπω τυπωμένο είναι κατηγορίας "Γ" και δεν φαίνεται να έχει πρόβλημα. 

 

Τελικά τι να κάνω ? Να βγάλω δεύτερο ΠΕΑ ? Είναι σωστό ? 

Link to comment
Share on other sites

Να στείλεις e-mail στην ΕΥΕΠΕΝ.

ΜΗ βγάλεις δεύτερο ΠΕΑ για το ίδιο διαμέρισμα.

Τζιζ.

Πιθανόν ο λογιστής δεν ξέρει να περνάει τους αριθμούς.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει θέμα λες αν βγάλω δεύτερο για εμένα ή για τον ιδιοκτήτη ? Τελικά προκύπτει από την νομοθεσία ?

 

Και εγώ υποψιάζομαι ότι γράφει λάθος τους κωδικούς ο λογιστής αλλά γιατί να χάσω τη δουλειά ? Κρίμα δεν είναι....?

Link to comment
Share on other sites

Πιο πολύ θα σε εκτιμήσει ο πελάτης αν του εξηγήσεις (και στο λογιστή) τη σωστή διαδικασία, παρά αν "πάρεις" τη δουλειά.

Άσε που μπορεί να υπάρξουν εκπλήξεις (π.χ. αντί για Γ να βγει Η).

Το πρόβλημα με το δεύτερο ΠΕΑ το έχει ο ιδιοκτήτης, αλλά αν σε πιθανό έλεγχο πεί στους ελεγκτές "εγώ δεν ήξερα, ο δεύτερος ε.ε. με έβαλε στο λούκι", μάλλον θα έχεις κι εσύ πρόβλημα. 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Συνάδελφος το Δεκέμβρη του '12 έδωσε βεβαίωση με τον Ν. 4014/11 (χωρίς να αναφέρει στο 5φυλλο τα τμ του διαμερίσματος) και τον Απρίλιο του '16 ο ίδιος έβγαλε ΠΕΑ διαμερίσματος στο Β' όροφο με συνολική επιφάνεια 140 τμ.

(Σημ. Υπάρχει το ασυμβίβαστο ως προς την σειρά έκδοσης των νομιμοποιητικών εγγράφων ... αλλά δεν είναι αυτό το θέμα μου)

 

Αυτά τα τμ δεν ανταποκρίνονται στη πραγμαικότητα, δεδομένου οτι στο συμβόλαιο αγοράς του '56 αναφέρει οτι το συγκεκριμένο διαμέρισμα έχει κυβισμό 559 κμ και με ύψος περίπου 3,30 -> ~ 169 τμ. .... 

μετά δε απο αποτύπωση βγαίνουν ~ 167 τμ.  ΟΚ ... αμελητέα η διαφορά !

Όμως δεν είναι αμελητέα η διαφορά των ~ 27 τμ !!!!!

 

Τι γίνεται σ' αυτή τη περίπτωση ... κάνω νέο ΠΕΑ (το οποίο χρειάζεται για μεταβίβαση) ?

Δεν έχω κάνει ακόμη ερώτηση στην ΕΥΕΠΕΝ (θα το υποβάλλω τη Δευτέρα) αλλά το ρωτάω μήπως κάποιος συνάδελφος

του έχει τύχει αντίστοιχη περίπτωση και να μου πεί πως να κινηθώ.

 

Ευχαριστώ για την όποια άποψη - γνώμη.

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον το κτίριο έχει ΠΕΑ για ποιόν λόγο να κάνεις και δεύτερο; Εγώ θα έκανα δεύτερο μόνο αν το ήθελε ο συμβολαιογράφος και μου έλεγε επίσης και την επιφάνεια που πρέπει να υπολογιστεί.

Link to comment
Share on other sites

Δηλ. τι να ήθελε ο συμβαολαιογράφος ?

Αυτοί βάση των εγκυκλίων πρέπει να αρκούνται μόνο στον ΑΠ και τον ΑΑ του ΠΕΑ ... τίποτα περισσότερο !!!

 

Η ερώτηση (ένταση) μου είναι στο αν απαιτείται 2ο ΠΕΑ λογω μεγάλης διαφοράς στα τμ !!!

Edited by dib
Link to comment
Share on other sites

Η λογική λέει πως επιβάλλεται η ανάκληση-ακύρωση του εκδοθέντος και η έκδοση νέου. Δεν ξέρω α σου απαντήσουν, καθώς δε είσαι ο άμεσα ενδιαφερόμενος.

Ας στείλει ο ιδιοκτήτης e-mail στην ΕΥΕΠΕΝ, εξηγώντας το λόγο που θέλει την ακύρωση του παλιού ΠΕΑ και την έκδοση νέου.

Νομίζω πως θα τους "ενδιαφέρει" ιδιαίτερα.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας αλλά δεν βλέπω φως στο τούνελ :sad:

Τέλος πάντων Δευτέρα υποβάλλω το ερώτημα και όταν ευαρεστηθούν να απαντήσουν ενημερώνω το forum !

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.