Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατατμήσεις γηπέδων εκτός σχεδίου


Recommended Posts

σύμφωνοι

αλλά σε άλλες περιπτώσεις έγιναν αποδεκτές απο τον αρμόδιο υπουργό βλ.παραχώρηση λωρίδας για δημιουργία κοινοχρηστου χώρου σε οικισμούς <2000 κατ

και αλλού και ναι και οχι βλ.παλαιό αρθρο 25 Ν.1337/83 και σε αυτά υπήρχαν εγκύκλιοι

σε λίγο θα αναγκαστούμε στα διαγράμματα να γράφουμε όχι μόνο ημερομηνία σύνταξης αλλά και ώρα!!!!!

Edited by ΘΕΟΧΑΡΗΣ
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

καλησπέρα συνάδελφοι! μπορείς σε εκτός σχεδίου να τεμαχίσεις οικόπεδο το οποίο εχει χτιστεί, αλλά να μετά τον τεμαχισμό να μην εχει το

κτισμα σου την απαραιτητη απόσταση Δ; Ρώτησα συμβολαιογράφο κ μου είπε πως ναι στα εκτος σχεδίου, αλλα μου φαινεται πως κάπου(σε παλαιοτερο ΓΟΚ) ειχα διαβασει οτι ειναι άκυρο το συμβόλαιο σε τέτοια περίπτωση.

Μπορείτε να με διαφωτίσετε;

Link to comment
Share on other sites

ΝΔ-690/48   (ΦΕΚ-133/A/8-5-48)

ΑΡΘΡΟΝ-2 
(Σ.Σ. Δια την εφαρμογήν των διατάξεων του παρόντος 
Αρθ-2 εξεδόθη το από ΒΔ/17-7-48 )
1. Απαγορεύεται η μεταβίβασις της κυριότητος οικοπέδων, υπαγομένη την δημιουργίαν οικοπέδων μη αρτίων, είτε κατά το ελάχιστον πρόσωπον ή το βάθος. 
(Σ.Σ. Τα εντός (...) της παρ.1 κατηργήθησαν αρχικώς δια του Αρθ-3 ΑΝ-625/68  και επανήλθαν εν ισχύϊ με το Αρθ-6  του Ν-651/77 ΦΕΚ-297/Α/27-7-77) 
2. Οσάκις εκ των κειμένων περί σχεδίων πόλεων διατάξεων επιβάλλεται, πλην των ελαχίστων ορίων εμβαδού και διαστάσεων των οικοπέδων, η τήρησις oρισμένων ακαλύπτων αποστάσεων μεταξύ των ορίων του οικοπέδου και της οικοδομής ή ποσοστού του οικοπέδου ακαλύπτου υπό οικοδομής, απαγορεύεται η μετά την ανέγερσιν της οικοδομής καθ' οιονδήποτε τρόπον μεταβίβασις της κυριότητος μέρος του οικοπέδου κατά τρόπον καθιστώντα το εφ' ου η οικοδομή οικόπεδον μη άρτιον ή μειούντα τας ακαλύπτους αποστάσεις ή το ακάλυπτον ποσοστόν κάτω του επιβεβλημένου ελαχίστου ορίου. 
 
Σύμφωνα με τα παραπάνω η απαγόρευση που διατυπώνεται αφορά σε διατάξεις εντός σχεδίου πόλεων, οπότε ίσως αυτό το νόμο να έχει υπόψη της η συμβολαιογράφος. 
Όμως, ενώ η μεταβίβαση στο εκτός σχεδίου  μπορεί να είναι εγκυρη, πολεοδομικά το κτίριο δεν πληροί τους περιορισμούς σύμφωνα με τους οποίους αδειοδοτήθηκε.
Η δική σου υπόθεση σε τι αφορά? Θέλεις να κάνεις μια τέτοια κατάτμηση?
Link to comment
Share on other sites

και βεβαια ειδες μηπως εισαι σε

 

ΝΑΤΟΥΡΑ...ΓΠΣ....ΣΧΟΟΑΠ..ΓΥΠ....

 

και οπως ειπε και ο παυλος

 

"η δικη σου υποθεση τι αφορά??? Γιατι  θελεις να κανεις μια τετοια κατατμηση???

 

υγ

τωρα προσεξα  οτι  ειπες εχει κτισθει... με νομιμη ΟΑ,  στην οποια, προφανώς,  εδειξες ολο το γηπεδο...

 

αρα , παραμενει η ερωτηση...

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Αυτοδίκαια άκυρη μεταβίβαση

 

 

"Πεδίο Εφαρμογής του ΝΟΚ σε Γήπεδα & Οικόπεδα

 

ΕΙΣΗΓΗΣΗ

 

ΕΛΕΝΗ ΜΠΟΥΤΟΥ-ΛΕΜΠΕΣΗ 

 

ΑΘΗΝΑ ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΣ 2012

 

 

Αυτοδίκαια άκυρες μεταβιβάσεις ΝΔ 690/48: απαγορεύεται και είναι απολύτως και εξ αρχής άκυρη η κατάτμηση που γίνεται με μεταβίβαση, όταν δημιουργούνται μη άρτια οικόπεδα ή αν μειώνονται οι ελάχιστες υποχρεωτικές αποστάσεις ή η επιφάνεια των ακαλύπτων. Με το άρθ.5 του Ν.651/77 και το άρθ.6 του Ν.720/77 εγκυροποιήθηκαν οι κατατμήσεις που έγιναν κατά παράβαση του ΝΔ 690/48, με τις οποίες δημιουργήθηκαν μη άρτια οικόπεδα, αλλά δεν αίρεται η έλλειψη αρτιότητας. Για την αναγνώριση της ακυρότητας αυτής δεν απαιτείται να εκδοθεί δικαστική απόφαση (Εγκ.39/95 Γνωμ-414/95 ΝΣΚ Εγκ-ΔΤΕ/β /96590 /414/54/92  Εγκ-54/92, Εγκ-45/77  & Γνωμ-748/92 ΝΣΚ)

Το άρθ.2 παρ.2 του ΝΔ 690/48 για την απαγόρευση κατάτμησης αφορά στα εντός σχεδίου και στα εντός οικισμού οικόπεδα, αλλά αυτονόητα ισχύει και σε περίπτωση μεταβίβασης τμήματος γηπέδου εκτός σχεδίου στο οποίο υπάρχει κτίριο, δεδομένου ότι το εναπομένον πρέπει να είναι άρτιο, να αντιστοιχεί στην κάλυψη και συντελεστή, και να διατηρούνται οι απαιτούμενες αποστάσεις από τα όρια, άλλως  το κτίσμα είναι αυθαίρετο"

Edited by MoonLooP
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! ειχα  μια δουλεια (βροχη+οικοδομη...) κ δεν επέστρεψα στο γραφείο και δεν εχω αλλου σύνδεση. Έχει γινει η κατάτμηση(2 αδερφια είναι που εκαναν την κατατμηση οπως θελανε, και στο μεριδιο του ενός έχουμε το νέο αυθαιρετο - και κατα την δικη μου αποψη).

Απλά νομίζω οτι αν υπάρχει περίπτωση να είναι άκυρο το συμβόλαιο της κατάτμησης θα είναι καλλίτερα( συγγενείς μου ειναι τα παιδιά). Τα οικόπεδα ειναι άρτια και οικοδομήσιμα (αν και διάβασα μερικα συμβόλαια που ο 1 αδερφός έπαιρνε κομμάτι κομμάτι το ''μερίδιο'' του(στρέμμα στρέμμα), σε μη προστατευόμενες περιοχές. Παιδιά σας ευχαριστω πολυ κ τους τρεις, αν σας ερθει κατι στο μυαλό είμαι ολος αυτια(ματια) αν κ με τα στοιχεια που μου δωσατε μπορώ να κανω δουλειά και να ψάξω κ παραπάνω αν χρειαστει.

Link to comment
Share on other sites

dimitris GM, on 28 Oct 2013 - 10:18, said:snapback.png

.....μπορει  εκεινο το χαντακι στην ακρη του χωραφιου προς τον δρομο.. κατα ενα μερος να ειναι δικο σου...

ή  τον "μεγαλωσες" τον  δρομο  απο δικη σου πρωτοβουλια...βαζοντας τον φραχτη πιό..."μεσα" στο δικο σου χωραφι...

προς διευκολυνση  διελευσης...να μην το "παιρνουν παραμαζωμα" τα τρακτερ ... καθε τόσο......

συνηθως  αυτοι οι αγροτικοι δρομοι αφηνονται σε βαρος των ιδιοκτησιων...

 

kostaras4, on 07 Nov 2013 - 11:59, said:snapback.png

kostaras4, on 07 Nov 2013 - 11:59, said:snapback.png

Έχω ακριβώς όμοια περίπτωση..

 

Σε τοπογραφικό του 71 φάινεται:  Δρόμος 5μ + Τάφρος 5μ. + 15μ. πλάγια απόσταση από το κτίσμα μου (σύνολο 25μ.)

Τοπογραφικό 2013:                       Αγροτικός Δρόμος 18μ. + 7μ. πλάγια απόσταση από το κτίσμα μου (σύνολο 25μ.)

 

 

Σε αυτήν την περίπτωση πρέπει να θεωρήσω το κτίσμα μου εντος Δ??? Αμαρτία...

Μπορώ κάπως να αποδείξω ότι μπήκε ο δρόμος μέσα και να το γλιτώσω???

 

Συνάδελφοι κάποια ιδέα για αυτήν την περίπτωση?? Έχει αντιμετωπίσει κάποιος κάτι ανάλογο?

DimitrisGM κάποια ιδέα??

 

Συγνώμη που το ξαναβάζω αλλά κάποια ιδέα σας θα μου φαινόταν ιδιαίτερα χρήσιμη  :smile: . Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.