Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α08] Ισόγειοι Βοηθητικοί Χώροι του Ν.4178 (τρόπος υπολογισμού προστίμου)


Recommended Posts

Ναι σωστά το έθεσες, ανεβαίνεις με ράμπα στην επέκταση του υπογείου. εμβαδόν της επέκτασης υπογείου 19.80μ2. Ναι περίπου 70 εκ κάτω από το ισόγειο είναι αυτό το τμήμα του υπογείου

Να χρεώσω και Ισόγεια αποθήκη που όμως δεν είναι αυτοτελής, αλλά θεωρητικά λειτουργεί σαν επέκταση του υπογείου. Την ΥΥ την ανέφερα για να μη χρεώσω αποθήκη

καμμία ιδέα για την πρόσβαση στο υπόγειο , μετά το κλείσιμο της παράνομης πόρτας???

 

ευχ

Link to comment
Share on other sites

κοιτα β.χ  ως υπογεια σταθμη το θεωρω τραβηγμενο ....αν το εβλεπα σε ακινητο που θελει να παρει αγοραστης μου θα ζηταγα τροποποιηση δηλωσης

 

 

 

επισης αφου εχει στεγη  το 2,80 καθαρο που ειναι, στον κορφια?

κοιτα μπορει να περναγα χωρις να εχω 100%  εικονα......Β.Χ  Υ.Κ και πλαγιων αποστασεων και 1 λοιπη ''στεγη''

με μπερδευει και αυτο που λες οτι απο το νομιμο τμημα πας στην επεκταση με ραμπα....

 

 

 

για την προσβαση χωρις κατοψη τι να πω? πιθανοτα κυκλικη σκαλα σε τμημα ισογειου που το επιτρεπει και ναχει προσβαση

Edited by akius
Link to comment
Share on other sites

ευχ πολύ akius για το χρόνο σου και τις απαντήσεις

Ναι το ύψος είναι 2.80 στον κορφιά.

 

Προσανατολίζομαι ΥΔ ΒΧ , ΥΚ και πλαγίων αποστάσεων με κατασκευή προ 1983 (κατασκευή μαζί με την ΟΑ)  και επιπλέον ισόγεια αποθήκη 19.80μ2 (1 πολ παράβ ) μεταξύ 1983 και 2003. 

Για την πρόσβαση είτε αυτό που σωστά λες (αν γίνεται απο συνθήκες στατικών, φυσικά με άδεια),  είτε με πόρτα από την "ισόγεια αποθήκη"  που υπέρκειται του τμήματος επέκτασης υπογείου  στον ακάλυπτο και στη συνέχεια μεταλλική σκάλα εσωτερικά . 

Link to comment
Share on other sites

Έχω δυο απορίες άσχετες μεταξύ τους....

1) Διαβάζω εδώ στο φόρουμ ότι αν μια αποθήκη έχει εμβαδού<15τ.μ δηλώνετε κατηγ.3 αν όμως υπάρχουν και άλλες αυθαιρεσίες κάποιες φορές βγαίνει μικρότερο πρόστιμο αν η αποθήκη υπολογιστεί κανονικά με πρόστιμο....Πράγμα που ισχύει...Από την άλλη όμως αν μπει κατηγ.3 δεν αποτελεί υ.δ και υ.κ σε αντίθεση με την περίπτωση που υπολογιστεί με το πρόστιμο. Αυτό όμως δεν είναι αρνητικό? δεν στερεί από τον ιδιοκτήτη μελλοντική δόμηση ενώ αν μπει κατηγ.3 όχι? ακόμη και το γεγονός ότι για κατηγ 3 δεν απαιτείται έκθεση Η/Μ ενώ στην άλλη περίπτωση απαιτείται...

 

2)Αν μια αποθήκη χ τ.μ κατασκευάστηκε αυθαίρετα προ του 2003 με δηλωμένα χ τ.μ στο Ε9 και μετά το 2003 έγινε αυθαίρετα προσθήκη ψ τ.μ πως δηλώνεται σήμερα η αποθήκη (χ+ψ)τ.μ?με τη παλαιότητα??

Link to comment
Share on other sites

1) Το ότι μπαίνει κατηγορία 3 δε σημαίνει πως δε μετρά στο σ.δ. Από κει και πέρα νομίζω επιλέγεις εσύ τον τρόπο υπολογισμού.

2) 2 Φ.Κ. (1ο ΦΚ χ<2004, 2ο ΦΚ ψ>2004)

 

 

 

Να ρωτήσω κι εγώ κάτι: Αυθαίρετη επέκταση ισόγειας αποθήκης από 50 τ.μ. (νόμιμα) σε 55 τ.μ. Τα 5 τ.μ. παίρνουν μειωτικό;

Edited by Giorgos Georgiou
Link to comment
Share on other sites

 

Να ρωτήσω κι εγώ κάτι: Αυθαίρετη επέκταση ισόγειας αποθήκης από 50 τ.μ. (νόμιμα) σε 55 τ.μ. Τα 5 τ.μ. παίρνουν μειωτικό;

 

 

προσωπικά θα έβαζα.....γιατι μειωτικά θα πάρει για εως 50 τ.μ ΑΥΘΑΙΡΕΤΑ ....εσυ αυθαίρετα εχεις 5 τ.μ  επομένως θα πάρει

Edited by akius
Link to comment
Share on other sites

Τελικά το 50 αφορά τα αυθαίρετα ή την συνολική επιφάνεια άραγε;

 

 

εγώ θεωρώ ότι είναι για 50 τ΄μ αυθαίρετα

 

γιατί αν υποθέσουμε οτι υπαρχουν 2 ιδιοκτήτες με 50 τ.μ αυθαίρετες αποθήκες στο ισόγειο που τις τακτοποιούν 2 διαφορετικοί μηχανικοί

και οι 2 μηχανικοί θα δηλώσουν από 1 λοιπή παράβαση....

δεν πιστεύω να είναι όποιος προλάβει πρώτος

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με τα παραπάνω σχόλια επί της χρήσης του μεωτικού συντελεστή για ισόγειους βοηθητικούς χώρους έως 50 τ.μ. (τροποποιημένο παράρτημα):

 

1. Ο περιορισμός των 50 τ.μ. αναφέρεται μόνο στους "ισόγειους βοηθητικούς χώρους" και όχι στα "υπόγεια", "πατάρια" και "σοφίτες" ?

 

2. Αν έχω ισόγεια βιομηχανική αποθήκη π.χ. 800 τ.μ. αλλά από άδεια προβλεπόταν 400 τ.μ. Το πρόστιμο χρεώνεται ως εξής ?: 

* 800-400 = 400 τ.μ.  επιφάνεια αυθαιρέτου

*                     50 τ.μ. με μειωτικό συν/στή

* 400 - 50 = 350 τ.μ.  με πλήρη    συν/στή           

 

3. Αν από τα 400 τ.μ. αυθαίρετης επιφάνειας έχω τμήμα εντός πλάγιας απόστασης, προκύπτουν πρακτκά δύο τρόποι υπολογισμού του προστίμου:

α. Να "βαρέσω" το συν/στή πλάγιας απόστασης στο Φ.Κ. με τα 50 τ.μ. και να επωφεληθώ του μειωτικού συν/στή 0,50 (μικρότερο συνολικά πρόστιμο)

β. Να "βαρέσω" το συν/στή πλάγιας απόστασης στο Φ.Κ. με τα 350 τ.μ. και να προκύψει μεγαλύτερο πρόστιμο.

 

Μ εμποδίζει ο Νόμος να πράξω το α. ??

 

edit: ΆΚΥΡΟ το περί μειωτικού συν/στή σε "βιομηχανική αποθήκη", βάσει διευκρίνησης (36) της Εγκ.4. Η απορία με τις πλάγιες αποστάσεις ωστόσο παραμένει... 

Edited by CivilKald
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.