Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α08] Ισόγειοι Βοηθητικοί Χώροι του Ν.4178 (τρόπος υπολογισμού προστίμου)


Recommended Posts

Όχι !!! Αλλά αν θέλουμε να κρατήσουμε μια στοιχειώδη λογική. ...... δεν μπορεί τα 50 να είναι Χ και τα 51 2Χ

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Όχι !!! Αλλά αν θέλουμε να κρατήσουμε μια στοιχειώδη λογική. .

 Ποιος θέλει να κρατήσει στοιχειώδη λογική???

 Να μας αποτρελάνουν θέλουν...

 

Εγω μια φορά τις αποθηκες τις  παω κλιμακωτα και το υποστηριζω λεγοντας οτι τετοια πρακτική υπεδειξαν και για τα 70μ2 της κυριας και μοναδικης κατοικιας....

Edited by ioannat
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Συνάδελφοι επανέρχομαι στην περίπτωση που είχα περιγράψει στα προηγούμενα ποστ.

 

Πρόκειται για μια αγροτική αποθήκη με άδεια του 2008 και σήμερα είναι κατοικία μετατοπισμένη κατά 70 μέτρα.

 

Στα προηγούμενα ποστ είχα γράψει ότι δεν βρίσκεται σε άλλη νόμιμη θέση οπότε είχα αποφασίσει να το δηλώσω σα να μην έχει άδεια.

 

Όμως με νέα έρευνα βρήκα ότι βρίσκεται εντός της ζώνης των 500μ οικισμού οπότε επιτρέπεται Δ=5μ για κατοικία που είναι σήμερα (ισχύει η παρέκλιση για το Δ αφού έχω συμβόλαιο του 64)

 

Αφού τώρα θα το δηλώσω ΜΕ οικοδομική άδεια ήθελα τη γνώμη σας για τους συντελεστές για το λόγο αυτό και επισυνάπτω ένα πρόχειρο σχέδιο

(http://s11.postimg.org/e66zboz2r/APOTHIKI.jpg)

 

Όπως θα δείτε, εκτός της αλλαγής χρήσης οι διαστάσεις του αρχικού περιγράμματος έχουν μεγαλώσει λίγο, επίσης δημιουργήθηκε επιπλέον ένα WC και έχει και μια μικρή υπέρβαση στο ύψος 10cm.

 

Εγώ λέω για τα 49,8 τ.μ (της άδειας) να χρεώσω αναλυτικό για αλλαγή χρήσης (από κύρια σε κύρια) αλλα με προβληματίζει ότι στο άρθρο 18 λέει ότι αυτό γίνεται μόνο εντός νομίμου περιγράμματος, επίσης τα 49,80 της άδειας λέω να τα βάλω ως ΥΔ<50% για να μπορέσω χρεώσω και το ύψος ως ΥΥ<20%,  τα υπόλλοιπα ως ΥΔΚΧ και ΥΚ.

 

Εσείς τι λέτε ?

Edited by subrosaval
Link to comment
Share on other sites

το κτίριο τοποθετήθηκε σε σύννομη θέση από ότι κατάλαβα. Για το λόγο αυτό ξεκινάς και χρεώνεις μια παράβαση κατηγορίας 3 εξαιτίας της λανθασμένης τοποθέτησής του.

Στη συνέχεια συμφωνώ με την αλλαγή χρήσης των 49.8 τ.μ (6Χ8.3) από Κ.Χ σε Κ.Χ. Στη παρ.5 του άρθρου 19 ν. 4178 κάνει λόγο όπως ανέφερες για αλλαγή χρήσης εντός νομίμου περιγράμματος κτιρίου. Κατά τη γνώμη μου το αφήνει "ανοιχτό" και δεν γνωρίζουμε αν εννοεί ως νόμιμο περίγραμμα τις διαστάσεις του περιτυπώματος της κάλυψης, αλλά και την προβλεπόμενη, από την Ο.Α. θέση του στο γήπεδο.

Τα υπόλοιπα ως υπέρβαση δόμησης με υπέρβαση κάλυψης.

Αυτό με το συντελεστή μικρότερο του 50% δεν το κατάλαβα. 

Εσύ έχεις μια υπέρβαση δόμησης και την διαιρείς δια του σημερινού ΣΔ και ότι σου βγάλει. Η υπέρβαση ύψους φαντάζομαι ότι αντιστοιχεί στα 70 τ.μ. Αν είναι έτσι θα σπάσεις την ΥΥ σε 2 ΦΚ.

Στο 1 ΦΚ θα έχεις ΥΥ σε ΥΔ=51.18-49.80=1.38 τ.μ και στο άλλο ΦΚ θα έχεις την επιλογή "χωρίς ΥΔ"  για να πας σε ΥΥ με συντ. 0.20. Το w.c υποθέτω ότι είναι χαμηλότερο και καλύπτεται το ύψος του. Αν δεν είναι θα χρεώσεις και σε αυτό  Υ.Υ

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ Παύλο για την απάντηση.

Το Κτίριο είναι σε σύννομη θέση οπότε θα πάει κατηγορία 3

Η αμφιβολία μου βασίζεται στο αν η φράση "εντός νομίμου περιγράμματος" αφορά τη δική μου περίπτωση διότι από 6Χ8.30 έγινε 6.05Χ8.46 + το WC .

Κατά τη γνώμη μου η θέση του κτιρίου δεν αφορά το περίγραμμα.

 

Το συντελεστή <50% λέω να τον χρεώσω σε όλο το ισόγειο διότι στο νόμο αναφέρει ότι το "ΧΩΡΙΣ ΥΔ" το βάζουμε όταν δεν συντρέχει ΥΔ (βέβαια και η άποψη σου είναι λογική διότι τα 49.8 δεν προκαλούν ΥΔ)

 

Γι αυτό λέω σε ένα ΦΚ να βάλω ΥΔ=49.80 (<50%) + ΥΥ < 20% + 1 αναλυτικό (αλλαγή χρήσης από Κ.Χ σε Κ.Χ αλλά δεν ξέρω ακόμα αν είμαι σε νόμιμο περίγραμμα).

                   σε άλλο ΦΚ να βάλω ΥΔ = 1.38 (<50%)  + ΥΥ < 20%  + ΥΚ < 20%

                   σε άλλο ΦΚ να βάλω ΥΔ =6.66 για το WC (<50%)   + ΥΚ < 20% ( Καλά το κατάλαβες, το WC είναι χαμηλότερο)

 

Όπως καταλαβαίνεις η κύρια ανησυχία μου είναι στο πως θα δηλώσω την αλλαγή χρήσης από ΚΧ σε ΚΧ αφού το περίγραμμα του κτιρίου δεν είναι το ίδιο με της άδειας...

Edited by subrosaval
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδελφοι.Σε αγροτεμάχιο εκτός σχεδίου μη άρτιο και οικοδομήσιμο έχουν κατασκευαστεί δύο αποθήκες, ένα γκαράζ και ένα κοτέτσι.Ο υπολογισμός του προστίμου θα γίνει με αναλυτικό προυπολογισμό για όλα τα παραπάνω?Ευχαριστώ. 

Link to comment
Share on other sites

 

Εγω μια φορά τις αποθηκες τις  παω κλιμακωτα και το υποστηριζω λεγοντας οτι τετοια πρακτική υπεδειξαν και για τα 70μ2 της κυριας και μοναδικης κατοικιας....

Η επισημη αποψη ειναι ειναι οτι δεν πανε κλιμακωτα , αλλα εξ ολοκληρου με ΥΔΚΧ

Link to comment
Share on other sites

 

Η επισημη αποψη ειναι ειναι οτι δεν πανε κλιμακωτα , αλλα εξ ολοκληρου με ΥΔΚΧ

 

Εξυπακούεται.

 

 

Καλησπέρα συνάδελφοι.Σε αγροτεμάχιο εκτός σχεδίου μη άρτιο και οικοδομήσιμο έχουν κατασκευαστεί δύο αποθήκες, ένα γκαράζ και ένα κοτέτσι.Ο υπολογισμός του προστίμου θα γίνει με αναλυτικό προυπολογισμό για όλα τα παραπάνω?Ευχαριστώ. 

 

Όχι, αν είναι κλειστοί χώροι ως ΥΔΚΧ όλοι....

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Γιατι δεν εξυπακουεται και στην κυρια και μοναδικη?

Παρολα αυτα ειμαι σιγουρη οτι θα τ αλλαξουν και θα το παν κλιμακωτα .Απλα θελουν λιγο χρονο να το επεξεργαστουν...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.