Μετάβαση στο περιεχόμενο

[Α08] Ισόγειοι Βοηθητικοί Χώροι του Ν.4178 (τρόπος υπολογισμού προστίμου)


Recommended Posts

Σε βιοτεχνια με χρήση οινοποιιας υπάρχουνε νομιμα 600,00 τ.μ οπου παρασκευάζεται ο οινος.Διπλα ακριβως απο τον χώρο αυτό

και με εισοδο μονο απο εξω υφισταται νομιμη αποθηκη 250,00 τ.μ οπου αποθηκευεται ο οινος και για την οποια εχει εκδοθει οικοδομικη αδεια.

Το προβλημα εμφανιζεται με την πλαγια αποσταση που πρεπει να ηταν 10,00 και ειναι 6,00 .Για την υπαγωγη με επιλογη παραβασης

την υπερβαση πλαγιας αποστασης για την επιφανεια που υπερβαινει τα 10,00 μ θεωρειτε πως θα γίνει επιλογη βοηθητικού η κύριου χώρου.

Η εγκυκλιος 4 με εχει μπερδεψει .(εγκυκλιος 4 ,αρθρο 18 , παρ 36 ).Δεν το ξεκαθαριζει κατα την γνωμη μου.

Link to comment
Share on other sites

Σε αγροτεμάχιο υπάρχει αποθήκη 16 τ.μ. με ύψος >2.5 μ. και δίπλα μια στέρνα (δεξαμ. νερού).

Η αποθήκη πάει με αναλυτικό ή σαν βοηθητικός χώρος με μειωτικό συντελεστή;

Link to comment
Share on other sites

Σε αγροτεμάχιο υπάρχει αποθήκη 16 τ.μ. με ύψος >2.5 μ. και δίπλα μια στέρνα (δεξαμ. νερού).

Η αποθήκη πάει με αναλυτικό ή σαν βοηθητικός χώρος με μειωτικό συντελεστή;

H' ως ΥΔΚΧ χωρίς μειωτικό εάν δεν υπάρχει κύριο κτίσμα στο αγροτεμάχιο ώστε να θεωρηθεί πως η αποθήκη το εξυπηρετεί..

Link to comment
Share on other sites

H' ως ΥΔΚΧ χωρίς μειωτικό εάν δεν υπάρχει κύριο κτίσμα στο αγροτεμάχιο ώστε να θεωρηθεί πως η αποθήκη το εξυπηρετεί..

Aυτο που προκύπτει απο την εγκύκλιο 4 οτι δηλαδη για να παρει μειωτικο ενας βοηθητικος χωρος πρεπει  συνοδευει χωρο κυριας χρησης ειναι λιγο αμφιλεγόμενο...Δε θελω να παρω κοσμο στο λαιμο μου, αλλα απ΄οτι μου εχουν πει προφορικα και απ οτι λεει στην τροποποιηση παραρτηματος, δεν απαιτειται ο βοηθητικος χωρος να ναι παρακολουθημα χωρου κυριας χρησης.Με την επιφυλαξη βεβαια να μην ειναι επαγγελματικη αποθηκη.

Link to comment
Share on other sites

Ο νόμος 4178 δεν αναφέρει απολύτως τίποτε για το θέμα αυτό.

Οπότε πάμε στην εγκύκλιο, η οποία ρητά και κατηγορηματικά λέει ότι, πρέπει να προϋφίσταται άλλος κύριος χώρος του οποίου βοηθητικός να είναι η αποθήκη κ.λπ. για να πάρει μειωτικό.

Έρχεται τέλος η διόρθωση - συμπλήρωση του Παραρτήματος, η οποία λέει "........και ισόγειοι βοηθητικοί χώροι (αποθήκες, χώροι στάθμευσης κ.λπ) έως 50 τ.μ........" παίρνουν μειωτικό.

 

Αυτό πολλοί συνάδελφοι ΠΑΡΕΡΜΗΝΕΥΟΥΝ και δίδουν (κακώς κατά την προσωπική μου άποψη) μειωτικό συντελεστή σε αυτούς τους χώρους!!!!

 

 

Υ.Γ. Για να υφίσταται και να "ονομαστεί" κάποιος χώρος "βοηθητικός" θα πρέπει να προϋπάρχει κάποιος άλλος χώρος, του οποίου αυτός ο συγκεκριμένος να είναι "βοηθητικός"...... δηλαδή, η μη ταυτόχρονη ύπαρξη άλλου χώρου (κύριου) δεν καθιστά το συγκεκριμένο χώρο "βοηθητικό".......

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ειχα αγροτεμαχιο εκτος σχεδιου οπου ο ιδιοκτητης ειχε φτιαξει μια αποθηκη για ν αποθηκευει τα εργαλεια του.Χωρο κυριας χρησης δεν τον λες γιατι δεν τηρει τις προδιαγραφες του κτιριοδομικου.Επισης δεν ειναι επαγγελματικη αποθηκη για να μην παιρνει μειωτικο συντελεστη.

Στην εγκυκλιο 4 λεει σε ποιες περιπτωσει εφαρμοζεται ο μειωτικος χωρις να αποκλειει καποιες αλλες.Δε λεει δηλαδη οτι "..εφαρμοζεται ΜΟΝΟ σε αυθαιρετους βοηθητικους χωρους του κυριως κτισματος" αλλα ..."εφαρμόζεται ΟΜΟΙΩΣ σε αυθαιρετους βοηθητικους χωρους του κυριως κτισματος"..Απο τα παραπανω τεκμαιρεται η προφορικη απαντηση της ΔΟΚΚ οτι μειωτικο μπορεις να βαλεις σε κτισματα βοηθητικης χρησης ανεξαρτητα αν υπαρχει στο ακινητο κυριος χωρος ή οχι.

Στην περίπτωση μου εβαλα μειωτικο συντελεστη, αλλα ενημερωσα και τον πελατη μου οτι αν βγει κατι εγγραφως που να λεει συγκεκριμενα οτι "απαγορευεται ο μειωτικος σε αυτοτελή  βοηθητικα κτισματα' θα αναπροσαρμοσουμε το προστιμο.

Edited by ioannat
Link to comment
Share on other sites

συμφωνω απολυτα ,διοτι κ παλι ερχεται το παραρτημα να μας κανει ενα δωρο ,το οποιο δεν ειναι ευγενικο να αρνηθουμε!!!επισης υπαρχει πληθωρα Ε/Α που λενε οτι δεν χρειαζεται καποιος ΚΧ για να βαλουμε μειωτικο..

 

υγ Ιασονα εχεις απολυτο δικιο ,οτι ΒΧ χωρις ΚΧ δεν νοειται,αλλα το δωρο ειναι δωρο κ δεν λεω οχι

Edited by nikosantonakas
Link to comment
Share on other sites

Ειχα αγροτεμαχιο εκτος σχεδιου οπου ο ιδιοκτητης ειχε φτιαξει μια αποθηκη για ν αποθηκευει τα εργαλεια του.Χωρο κυριας χρησης δεν τον λες γιατι δεν τηρει τις προδιαγραφες του κτιριοδομικου.Επισης δεν ειναι επαγγελματικη αποθηκη για να μην παιρνει μειωτικο συντελεστη.

Στην εγκυκλιο 4 λεει σε ποιες περιπτωσει εφαρμοζεται ο μειωτικος χωρις να αποκλειει καποιες αλλες.Δε λεει δηλαδη οτι "..εφαρμοζεται ΜΟΝΟ σε αυθαιρετους βοηθητικους χωρους του κυριως κτισματος" αλλα ..."εφαρμόζεται ΟΜΟΙΩΣ σε αυθαιρετους βοηθητικους χωρους του κυριως κτισματος"..Απο τα παραπανω τεκμαιρεται η προφορικη απαντηση της ΔΟΚΚ οτι μειωτικο μπορεις να βαλεις σε κτισματα βοηθητικης χρησης ανεξαρτητα αν υπαρχει στο ακινητο κυριος χωρος ή οχι.

Στην περίπτωση μου εβαλα μειωτικο συντελεστη, αλλα ενημερωσα και τον πελατη μου οτι αν βγει κατι εγγραφως που να λεει συγκεκριμενα οτι "απαγορευεται ο μειωτικος σε αυτοτελή  βοηθητικα κτισματα' θα αναπροσαρμοσουμε το προστιμο.

[

ιοαννα

βεβαια,

δεν λες το εμβαδον, αλλα αποθηκη για αποθηκευση γεωργικων εργαλειων πόσο μεγαλη μπορει να ειναι...

 

νομιζω οτι εδω εχουμε δυο απαντησεις

α] αν το γηπεδο ειναι αρτιο και οικ. δικαιουσαι με το αρθρο 6 του Δ 270 να χτισεις αποθηκη μεχρι  50 τμ. και υψος 4,50 μ Επομενως αυτη η αποθηκη, ακομα και αν δεν εχτισες την κατοικια,  ειναι μεν αυθαιρετη διοτι δεν εκανες την κατοικια  αλλά εξακολουθει να ειναι αποθηκη και θα παρει μειωτικο...

 

β] αν δεν ειναι αρτιο και οικ.

παλι δικαιουσαι αδεια για  αποθηκη μεχρι 50 τμ...Θεωρω οτι μπορεις να νομιμοποιησεις κανονικα

Edited by dimitris GM
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις, στην περίπτωση μου επειδή πιθανόν να είναι προ του '83 το κτίσμα με συμφέρει και σαν Κ.Χ. να το δηλώσω.

Αν όμως βγαίνει άδεια νομιμοποίησης θα το κοιτάξω.

Link to comment
Share on other sites

Ο νόμος 4178 δεν αναφέρει απολύτως τίποτε για το θέμα αυτό.

Οπότε πάμε στην εγκύκλιο, η οποία ρητά και κατηγορηματικά λέει ότι, πρέπει να προϋφίσταται άλλος κύριος χώρος του οποίου βοηθητικός να είναι η αποθήκη κ.λπ. για να πάρει μειωτικό.

Έρχεται τέλος η διόρθωση - συμπλήρωση του Παραρτήματος, η οποία λέει "........και ισόγειοι βοηθητικοί χώροι (αποθήκες, χώροι στάθμευσης κ.λπ) έως 50 τ.μ........" παίρνουν μειωτικό.

 

Αυτό πολλοί συνάδελφοι ΠΑΡΕΡΜΗΝΕΥΟΥΝ και δίδουν (κακώς κατά την προσωπική μου άποψη) μειωτικό συντελεστή σε αυτούς τους χώρους!!!!

 

 

Υ.Γ. Για να υφίσταται και να "ονομαστεί" κάποιος χώρος "βοηθητικός" θα πρέπει να προϋπάρχει κάποιος άλλος χώρος, του οποίου αυτός ο συγκεκριμένος να είναι "βοηθητικός"...... δηλαδή, η μη ταυτόχρονη ύπαρξη άλλου χώρου (κύριου) δεν καθιστά το συγκεκριμένο χώρο "βοηθητικό".......

 

Για μένα αυτή είναι η ορθότερη αντιμετώπιση. 

Βέβαια δεν φταίνε μόνο οι συνάδελφοι, αφού και η κα. Γαρδίκη έχει λάβει τέτοια θέση (κακώς/κάκιστα)

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.