Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εισφορές ΤΣΜΕΔΕ και φορολογία.


Recommended Posts

Ασφαλως και δεν ειναι κατι νεο.

Μπαινουν κανονικα στα εξοδα.

Απλα το ΕΜΠ-ΤΣΜΕΔΕ δεν ειναι ασφαλιστικη εισφορα, οποτε παλιοτερα (που υπηρχε εκπτωση 10% επι των ασφαλιστικων εισφορων), λογιστικα δεν εμπαιναν σε αυτη την "κατηγορια".

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 167
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ασφαλως και δεν ειναι κατι νεο.

Μπαινουν κανονικα στα εξοδα.

Απλα το ΕΜΠ-ΤΣΜΕΔΕ δεν ειναι ασφαλιστικη εισφορα, οποτε παλιοτερα (που υπηρχε εκπτωση 10% επι των ασφαλιστικων εισφορων), λογιστικα δεν εμπαιναν σε αυτη την "κατηγορια".  YΠΗΡΞΑΝ ΕΠΟΧΕΣ ΠΟΥ Η ΕΚΠΤΩΣΗ ΗΤΑΝ ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΜΕΤΑ ΚΑΤΑΡΓΗΘΗΚΕ ΠΛΗΡΩΣ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΕΠΑΝΗΛΘΕ ΜΕ ΤΗ ΜΕΘΟΔΟ ΤΗΣ ΑΝΑΓΡΑΦΗΣ ΣΤΟ ΕΞΟΔΑ ΤΗΣ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗΣ.

Link to comment
Share on other sites

Δεν το ηξερα Σωτηρη.

Αναφερομουν στην "τελευταια φορα" που ισχυε εκπτωση απο το φορο, 10% επι των ασφαλιστικων εισφορων.

Απλα οι εισφορες υπερ ΕΜΠ-ΤΣΜΕΔΕ δεν ηταν στην κατηγορια αυτη.

Link to comment
Share on other sites

Απλα οι εισφορες υπερ ΕΜΠ-ΤΣΜΕΔΕ δεν ηταν στην κατηγορια αυτη.

 

 

Αυτά πάντα ηταν δαπάνες αναγνωρίσιμες φορολογικά και τις περνούσαμε στο βιβλίο. Δαπάνες του άρθρου 31 ν 2238/94 για τις χρήσεις που έληξαν την 31-12-2013 , δαπάνες του άρθρου 22 (αν και είναι αδόκιμος κάπως ως όρος ) ν 4172/2013 για τις χρήσεις που αρχίζουν από 01-01-2014.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Καλησπέρα σε όλους του συναδέλφους.

 

Θέλω να κάνω μια ερώτηση όσον αφορά τη Φορολογική Δήλωση του 2015 και τις εισφορές στο ΤΣΜΕΔΕ.

Είμαι νέος μηχανικός εγγεγραμμένος στο ΤΕΕ-ΤΣΜΕΔΕ το καλοκαίρι του 2014 και έχω δώσει μόνο μια δόση στο ΤΣΜΕΔΕ του 2ου εξαμήνου.

Ωστόσο από τον καιρό που γράφτηκα στο ΤΕΕ-ΤΣΜΕΔΕ δεν έχω εργαστεί.

 

Πρέπει στη φορολογική δήλωση να γράψω κάπου τις εισφορές που έδωσα?

 

 

Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Πώς καταχωρείτε εισφορές ΤΣΜΕΔΕ στο Ε3 που περιέχουν προσαυξήσεις λόγω εκπροθέσμου καταβολής;

Καθαρό ποσό εισφορών στον κωδ. 517 και προσαυξήσεις στά διάφορα έξοδα > 535 (που θα αναμορφωθεί) ή μεικτό ποσό στο 517 και αναμορφώνεται ομοίως;

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει διαφορά στην αναγραφη των ποσών , αρκει να αναμορφωθεί σωστά οτι φορολογικά  δεν εκπίπτει Πριτιμήστε την αναγραφή στον κωδικο 517 , λογω συνάφειας κωδικού και σχετικής δαπάνης.

Edited by SOTHRIS
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους του συναδέλφους.

 

Θέλω να κάνω μια ερώτηση όσον αφορά τη Φορολογική Δήλωση του 2015 και τις εισφορές στο ΤΣΜΕΔΕ.

Είμαι νέος μηχανικός εγγεγραμμένος στο ΤΕΕ-ΤΣΜΕΔΕ το καλοκαίρι του 2014 και έχω δώσει μόνο μια δόση στο ΤΣΜΕΔΕ του 2ου εξαμήνου.

Ωστόσο από τον καιρό που γράφτηκα στο ΤΕΕ-ΤΣΜΕΔΕ δεν έχω εργαστεί.

 

Πρέπει στη φορολογική δήλωση να γράψω κάπου τις εισφορές που έδωσα?

 

 

Ευχαριστώ πολύ!

Συναδελφε καλως ηρθες.

Απο τη στιγμη που εγγραφεσαι στο ΤΣΜΕΔΕ θεωρεισαι ελευθερος επαγγελματιας - μεχρι να σε προσλαβει καποιος ως μισθωτο. Συνεπως:

- Εαν εκανες εναρξη εργασιων στη ΔΟΥ εντος του 2014, τοτε θα βαλεις το ποσο των εισφορων κανονικα, στον κωδικο 517 του Ε3.

- Εαν δεν εκανες εναρξη, υποβαλεις μονο Ε1, που δεν εχει πεδιο για τις εισφορες ελευθερου επαγγελματια.

Link to comment
Share on other sites

Και με τις δαπάνες προς ασφ. ταμεία, .π.χ. ΤΣΜΕΔΕ τι ισχύει σχετικά με τα βιβλία μας?Τις περνάμε είτε αφορούν το τρέχον έτος είτε αφορούν παλιότερες οφειλές?Δλδ, δόσεις-διακανονισμούς κλπ.........

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.