Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εισφορές ΤΣΜΕΔΕ και φορολογία.


Recommended Posts

Ο ελεγκτής είπε ότι ακόμα και αν το ποσό των ασφαλιστικών εισφορών είχε διαφορά μερικών λεπτών του ευρώ, το σύστημα θα χτύπαγε. Δεν υπήρξε κάτι άλλο στην δήλωση, αλλιώς θα μου το έλεγαν. Τελος πάντων δεν είμαι ειδικός, απλώς κατέγραψα τα γεγονότα, ακριβώς όπως έγιναν. Στην αρχική μου δήλωση δεν έγινε τελικά η παραμικρή διόρθωση. Πιθανόν και η αιτία να ήταν άλλη όπως περιγράφεις και απλά να μην το είδαν ή να μην είχαν την γνώση να το δουν. Μήπως έχουν σχέση οι ΜΥΦ?

 

Bλακείες σας είπε . Ουτε οι ΜΥΦ έχουν σχέση . Πιθανόν να είχατε παρακρατούμενο φόρο ή προκαταβλητέο , αλλά και αυτό αποτελεί εικασία δική μου , επειδή δε γνωρίζω τα δεδομένα του δικου σας Ε1.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
  • Απαντήσεις 167
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Σε αυτό το θέμα, αλλάζει κάτι στις φετινές δηλώσεις? Για τις εισφορές Β' εξαμήνου του 2016 ισχύει παράταση μέχρι 30.6 Όποιος σκοπεύει και μπορεί να τις πληρώσει εμπρόθεσμα, θα δηλώσει το ποσό στην φετινή δήλωση, σωστά?

Και τι γίνεται με τα αναδρομικά Ν.3986/2011 που ζητάνε επιπλέον? Δηλώνουμε και αυτό το ποσό?

Link to comment
Share on other sites

Από όσο ξέρω, νομοθετικές αλλαγές στο ασφαλιστικό έγιναν και όχι στο φορολογικό οπότε δε νομίζω να έχει αλλάξει κάτι. Και εγώ πέρυσι δήλωσα τα εντός νόμιμης παράτασης στο έτος που αφορούν.

 

Για τα αναδρομικά, επειδή το να κάνουμε αναδρομικές τροποποιητικές δηλώσεις στο έτος που αφορούν ακούγεται επιστημονική φαντασία, λογικά το να πάνε με τους ίδιους όρους που αφορούν το ειδοποιητήριο με το οποίο ήρθαν μαζί, ακούγεται λογικό.

Link to comment
Share on other sites

Η απάντησή μου σχετικά με τα αναδρομικά έχει ως εξής:

 

1) Μέχρι να τελεσιδικήσει η προσφυγή ΕΤΑΑ/ΤΣΜΕΔΕ,  το τελευταίο είχε πάρει απόφαση να παγώσει-αναστείλει την εφαρμογή του νόμου με την μη αποστολη των ειδοποιητηρίων με τα αναδρομικά, από τον Απρίλιο του 2013 με το από 61005/27-3-2013.

 

2) Μετά την αρνητική απόφαση του ΣτΕ και με απόφαση του ΔΣ/ΕΤΑΑ στις 18/5/16 επιβλήθηκαν οι αναδρομικές αυξήσεις του 3986/11 σε δόσεις με την πρώτη να εμφανίζεται ως δεύτερο ("συνημμένο") ειδοποιητήριο σε αυτό του Β΄εξαμήνου του 2016.

 

3) Η τήρηση τόσο του απλογραφικού όσο και του διπλογραφικού συστήματος γίνεται σε κάθε περίπτωση σύμφωνα με τη θεμελιώδη αρχή του δεδουλευμένου. Δηλαδή, αναγνωρίζονται και καταχωρούνται οι επιπτώσεις των συναλλαγών και γεγονότων όταν προκύπτουν και όχι όταν διακανονίζονται ταμειακά.

 

4) Σύμφωνα με την αρχή του δεδουλευμένου εξόδου αυτό θα πρέπει να καταχωρείται με βάση την ημερομηνία έκδοσης του παραστατικού.

 

5) Επίσης η βασική αυτή αρχή, υιοθετείται και για την κατάρτιση των χρηματοοικονομικών καταστάσεων, με την εφαρμογή των ΕΛΠ. Η θεμελιώδης αρχή του δεδουλευμένου επιτάσσει την αναγνώριση των επιπτώσεων των συναλλαγών και γεγονότων της οντότητας και τη συμπερίληψή τους στις χρηματοοικονομικές καταστάσεις της στο χρόνο που προκύπτουν και όχι στο χρόνο που διακανονίζονται ταμειακά.

 

 

Η θέση μου λοιπόν είναι η παρακάτω:

Με δεδομένο ότι η συναλλαγή αυτή κατέστει δεδουλευμένη με συγκεκριμένα ποσά το Β'16, οπότε και αναζητήθηκε για πρώτη φορά με συγκεκριμένα ποσά η εξόφλησή τους, θα καταχωρηθεί ως έξοδο στο 2016 καθώς και στις αντίστοιχες χρηματοοικονομικές καταστάσεις.

 

edit: Εκανα κάποια προσθήκη κατόπιν του ερωτήματος παρακάτω του Φαέθωνα.

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Γεώργιε (χρόνια πολλά παρεμπιπτόντως για προχτές), εννοεί πως όλες οι δόσεις θα πρέπει να μπούνε στο 16 ή κάθε δόση τον χρόνο που είναι να πληρωθεί?

Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστώ πολύ Φαέθωνα. Και σε 'σένα τα εύχομαι καλύτερα και με χαμόγελα.

Κατάλαβα τι εννοείες (και μάλλον όπως διαβάζω τώρα πάλι αυτό που έγραψα μπερδεύτηκα κι εγω (!!!) με την τελευταία μου παράνθεση. Οπότε και μετά την απάντησή μου εδω σε αυτό που ρωτάς θα την βγάλω και θα προσθέσω το παρακάτω για να είναι πιο ολοκληρωμένη η θέση μου.

Σύμφωνα με την αρχή του δεδουλευμένου εξόδου αυτό θα πρέπει να καταχωρείται με βάση την ημερομηνία έκδοσης του παραστατικού. Βεβαιωμένη δόση (με συγκεκεριμένο απαιτητό ποσό) είναι προς το παρόν η 1η.

Δηλαδή η κάθε δόση στον χρόνο βεβαίωσής της (όχι πληρωμής της). Σύμφωνα με τα ΕΛΠ ο χρόνος πραγματοποίησης των εξόδων αποδεσμεύεται από το χρόνο της πληρωμής τους.

Πιστεύω ότι σε κάλυψα. 

Link to comment
Share on other sites

.....................

Για τα αναδρομικά, επειδή το να κάνουμε αναδρομικές τροποποιητικές δηλώσεις στο έτος που αφορούν ακούγεται επιστημονική φαντασία, λογικά το να πάνε με τους ίδιους όρους που αφορούν το ειδοποιητήριο με το οποίο ήρθαν μαζί, ακούγεται λογικό.

 

... και μετά να δεις ομορφίες με τον ΕΦΚΑ που θα πρέπει να ξαναϋπολογισθούν οι εισφορές του 2015 με τα νεα δεδομένα του έτους που θα προκύψουν όταν σε κάποια χρόνια κάνουν την τροποποιητική του '15 .... και να υπάρχει ο τρόπος-διαδικασία να γίνει αυτό.

Πρακτικά τότε θα πρέπει να ξαναϋπολογισθούν οι εισφορές του '15, να μειωθούν κατά περίπου 400x38% μέχρι του ελάχιστου ορίου των εισφορών.

Το ίδιο πρόβλημα θα υπάρχει και αν π.χ. σε έλεγχο προκύψει πρόστιμο και αλλάξει το φορολογητέο του '15 βάσει του ελέγχου. Ομορφιές !!! ... ομορφιές ...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλησπέρα συνάδελφοι,

 

Στην ηλεκτρονική βεβαίωση για την εφορία που μόλις έβγαλα online από το ΤΣΜΕΔΕ ως ποσό αναγράφεται μόνο αυτό του Α΄ Εξαμήνου 2016 (το Β΄ Εξάμηνο το έχω πληρώσει αλλά εντός του 2017). Βάσει της λογικής που περιγράφει ο georgegaleos θα πρέπει να το αγνοήσω και να δηλώσω επιπροσθέτως και το Β΄ Εξάμηνο 2016 και τα αναδρομικά του Β΄ Εξαμήνου 2011?

 

 

Να σημειώσω ότι ανήκω στους άτυχους που πληρώσαν το Β' 2016 αρχές του 2017 αλλά πριν ανακοινωθεί η παράταση της πληρωμής.

Μήπως αυτό αλλάζει τα πράγματα και δεν θα πρέπει να δηλωθεί τώρα;

 

Βρήκα κι αυτό που επιβεβαιώνει τα όσα έγραψε ο georgegaleos:

https://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/33157

 

Προβληματίζομαι όμως για το αν στην δική μου περίπτωση θεωρείται εμπρόθεσμη η καταβολή μια και όταν πλήρωσα δεν είχε ανακοινωθεί ακόμα η παράταση ....

Edited by btp
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. σχετικά με το νέο πολυνομοσχέδιο, αν εφαρμοστεί διαβάζω στον τύπο ότι:

"Με τις επερχόμενες ρυθμίσεις, Μηχανικός με 12.000€ καθαρό φορολογητέο εισόδημα το
προηγούμενο έτος, θα καταβάλει 7.339€ για εισφορές ενώ Μηχανικός με 24.000 € καθαρό
φορολογητέο εισόδημα το προηγούμενο έτος, θα καταβάλει 14.679 € για εισφορές."

 

Αυτό ισχύει? Π.χ. τα 7.339€ περιλαμβάνουν και κάποια προκαταβολή για το επόμενο έτος ή θα είναι οι προβλεπόμενες ετήσιες εισφορές?

Edited by anavatis
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.