Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εισφορές ΤΣΜΕΔΕ και φορολογία.


Recommended Posts

Από πού προκύπτει η απώλεια του δικαιώματος έκπτωσης από το έτος καταβολής ; Η ΠΟΛ δεν είναι σαφής.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 167
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εγώ γιατί έχω την εντύπωση πως θεωρούνται εμπρόθεσμες έαν πληρωθούν μέσα στην προθεσμία που ορίζει η παράταση???

Link to comment
Share on other sites

Εγώ γιατί έχω την εντύπωση πως θεωρούνται εμπρόθεσμες έαν πληρωθούν μέσα στην προθεσμία που ορίζει η παράταση???

 

Ετσι είναι το αναφέρει η ΠΟΛ.1113/2.6.2015.

 

 

Από πού προκύπτει η απώλεια του δικαιώματος έκπτωσης από το έτος καταβολής ; Η ΠΟΛ δεν είναι σαφής.

 

ΠΟΛ.1113/2.6.2015
"[...]
οι ασφαλιστικές εισφορές που έχουν καταβληθεί εμπρόθεσμα (εντός της νόμιμης προθεσμίας καταβολής τους ή τυχόν παράτασής της), ακόμη και σε επόμενο φορολογικό έτος, εκπίπτουν από τα έσοδα του φορολογικού έτους το οποίο αφορούν.
[...]"
 
Αρα η δαπάνη αυτή δεν μπορεί να εκπέσει σε φορολογικό έτος που δεν αφορά.
Προσωπικά την αναφορά της ΠΟΛ την βρίσκω ξεκάθαρη.
Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Και πως εγράφεται στο βιβλίο εσόδων-εξόδων? με ημερομηνία πληρωμής μεταγενέστερη?

Επίσης κατι ακόμα που έχω απορία....

Οι δόσεις του διακονονισμού εγγράφονται στο βιβλίο εσόδων-εξόδων? και με ποιό αποδεικτικό αφού ουσιαστικά πληρωνονται με πάγια εντολη. Χρειάζεται αντίγραφο κινήσεων από την τράπεζα ως αποδεικτικό?

Edited by slammer
Link to comment
Share on other sites

Θα σου πω τι θα έκανα εγώ αναφορικά στο 1ο ερώτημά σου.

 

Α) Αν έκανα τροποποιητική τότε θα καταχωρούσα αυτή τη δαπάνη:

α) ημερολογιακά (στην γραμμή του βιβλίου) όποτε πληρώθηκε

β) με αιτιολογία "Ασφαλιστικές εισφορές"

γ) το ποσό σε ιδιαίτερη στήλη "Δαπάνες καταλογισθείσες στην προηγούμενη χρήση".

δ) παρά του ότι θα εμφανιζόταν στο 2016 δεν θα την λάμβανα υπόψη στο φορολογικό '16 (εννοείτε ούτε καν με αναμόρφωση), δηλ. σαν να μην υπήρχε ως εγγραφή στο 2016.

ε) ως παραστατικά θα είχα το ειδοποιητήριο, την απόδειξη πληρωμής και την ενημέρωση του ΤΣΜΕΔΕ σχετικά με την εμπρόθεσμη ημερομηνία παράτασης καθως και την ΠΟΛ.

 

Β) Αν δεν έκανα τροποιητική τότε θα καταχωρούσα αυτή τη δαπάνη:

α) ημερολογιακά ως ανωτέρω

β) με αιτιολογία "Ασφαλιστικές εισφορές"

β) σε στήλη "ασφαλιστικές εισφορές"

γ) θα την λάμβανα υπόψη ως μη εκπιπτόμενη δαπάνη στο φορολογικό έτος 2016 με 100% ως ποσοστό άναμόρφωσή της.

 

Πάντως κατά την γνώμη μου και σύμφωνα με την ΠΟΛ, το "Β" δεν είναι σύνομο, δηλαδή να μην υπολογισθεί ως δαπάνη στο φορολογικό έτος που ανήκει και κατ' επέκταση να αναμορφωθεί.

(το λέω γιατί π.χ. σε αναδρομικές συντάξεις που καταβλήθηκαν στο 2015 και αφορούσαν προηγούμενα φορολογικά ή οικονομικά έτη, στην βεβαίωση της εφορίας έγραφε να γίνει τροποποιητική δήλωση και να περασθούν τα ποσά στα έτη που ανήκουν)

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Θα σου πω τι θα έκανα εγώ αναφορικά στο 1ο ερώτημά σου.

 

Α) Αν έκανα τροποποιητική τότε θα καταχωρούσα αυτή τη δαπάνη:

α) ημερολογιακά (στην γραμμή του βιβλίου) όποτε πληρώθηκε

β) με αιτιολογία "Ασφαλιστικές εισφορές"

γ) το ποσό σε ιδιαίτερη στήλη "Δαπάνες καταλογισθείσες στην προηγούμενη χρήση".

δ) παρά του ότι θα εμφανιζόταν στο 2016 δεν θα την λάμβανα υπόψη στο φορολογικό '16 (εννοείτε ούτε καν με αναμόρφωση), δηλ. σαν να μην υπήρχε ως εγγραφή στο 2016.

ε) ως παραστατικά θα είχα το ειδοποιητήριο, την απόδειξη πληρωμής και την ενημέρωση του ΤΣΜΕΔΕ σχετικά με την εμπρόθεσμη ημερομηνία παράτασης καθως και την ΠΟΛ.

 

Β) Αν δεν έκανα τροποιητική τότε θα καταχωρούσα αυτή τη δαπάνη:

α) ημερολογιακά ως ανωτέρω

β) με αιτιολογία "Ασφαλιστικές εισφορές"

β) σε στήλη "ασφαλιστικές εισφορές"

γ) θα την λάμβανα υπόψη ως μη εκπιπτόμενη δαπάνη στο φορολογικό έτος 2016 με 100% ως ποσοστό άναμόρφωσή της.

 

Πάντως κατά την γνώμη μου και σύμφωνα με την ΠΟΛ, το "Β" δεν είναι σύνομο, δηλαδή να μην υπολογισθεί ως δαπάνη στο φορολογικό έτος που ανήκει και κατ' επέκταση να αναμορφωθεί.

(το λέω γιατί π.χ. σε αναδρομικές συντάξεις που καταβλήθηκαν στο 2015 και αφορούσαν προηγούμενα φορολογικά ή οικονομικά έτη, στην βεβαίωση της εφορίας έγραφε να γίνει τροποποιητική δήλωση και να περασθούν τα ποσά στα έτη που ανήκουν)

 

Το βιβλίο εσόδων-εξόδων , όπως το λέγαμε παλαιότερα , νυν απλογραφικό βιβλίο είναι ΒΙΒΛΙΟ ΕΣΟΔΩΝ -ΕΞΟΔΩΝ και όχι ΒΙΒΛΙΟ ΕΙΣΠΡΑΞΕΩΝ - ΠΛΗΡΩΜΩΝ.

Αν το κατανοήσουμε αυτό τα πράγματα γίνονται ευκολώτερα και απλούστερα.

Υπάρχουν δαπάνες που εκπίπτουν όταν καταβάλλονται και δαπάνες που εκπίπτουν όταν καθίστανται δεδουλευμένες αναξαρτήτως του πότε αυτές θα πληρωθούν, Τα υπόλοιπα είναι ζήτημα σωστής τεκμηρίωσης των συναλλαγών και των εγγραφών στο βιβλίο και στις φορολογικές δηλώσεις. 

Link to comment
Share on other sites

....

Οι δόσεις του διακονονισμού εγγράφονται στο βιβλίο εσόδων-εξόδων? και με ποιό αποδεικτικό αφού ουσιαστικά πληρωνονται με πάγια εντολη. Χρειάζεται αντίγραφο κινήσεων από την τράπεζα ως αποδεικτικό?

 

Αποδεικτικό παίρνεις από το ΤΣΜΕΔΕ, γίνεται και ηλεκτρονικά από το site του ΤΣΜΕΔΕ. Στη βεβαίωση για την εφορία φαίνονται οι δόσεις που πλήρωσες εντός του έτους. Ωστόσο, νομίζω ότι εκπίπτει μόνο το κεφάλαιο και όχι οι τόκοι.

Link to comment
Share on other sites

Αποδεικτικό παίρνεις από το ΤΣΜΕΔΕ, γίνεται και ηλεκτρονικά από το site του ΤΣΜΕΔΕ. Στη βεβαίωση για την εφορία φαίνονται οι δόσεις που πλήρωσες εντός του έτους. Ωστόσο, νομίζω ότι εκπίπτει μόνο το κεφάλαιο και όχι οι τόκοι.

 

Oι πάσης φύσεως προσαυξήσεις (λόγω εκπρόθεσμης καταβολής , λόγω ρύθμισης ) δεν εκπίπτουν φορολογικά στη φορολογία εισοδήματος κατά ρητή πρόβλεψη του νόμου (ν 4172/2013, άρθρο 23 εδάφιο ε ).

Link to comment
Share on other sites

SOTHRIS

Είναι παράβαση να καταχωρηθεί το αποδεικτικό εξόφλησης εισφοράς το έτος καταβολής και όχι αναφοράς όταν έχει πραγματοποιθεί εντός της δοθείσας προθεσμίας ;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.