Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Συνάδελφε Inzaghi,

κατ΄αρχήν ο Νόμος είναι νόμος και η εγκύκλιος εγκύκλιος, δεν είμαι νομικός αλλά η σειρά ισχύος και η βαρύτητα του κάθε εγγράφου είναι συγκεκριμένη. 

Ας το παραβλέψουμε όμως αυτό.

 

Το γεγονός ότι  υπάρχει τόσο ξεδιάντροπη ασυνέπεια δεν σε ενοχλεί? OXI

 

Το γεγονός ότι για να καλύψουν τις απαιτήσεις κάποιων, παρανομούν δεν σε ενοχλεί? OXI

 

Το γεγονός οτι κάποιοι άλλοι πλήρωσαν τα ωραία τους λεφτάκια γιατί δεν είχαν εσωτερική ενημέρωση από το ΓΓ να περιμένουν δεν σε ενοχλεί? OXI

 

Ξέρω ότι πεινάμε και θα κάνουμε πολλά αλλά εντάξει μη χάσουμε τελείως και την κρίση μας. 

 

Να μην παθαίνουμε λοιπόν κρίσεις ευθιξίας όταν στις ημερίδες του ΥΠΕΚΑ μας λένε ''δε φτάνει που σας δίνουμε δουλειά, μιλάτε κιόλας''. Αυτά.  

Θα με απασχολησει εμενα αν ο συνδυασμος νομου και εγκυκλιου αδικησε καποιους πελατες?

Γιατι να με απασχολησει? Τους υποχρεωσε κανενας να τακτοποιησουν? Να περιμενουν τους ελεγα

Οι δικοι μου συγκεκριμενα να πουλησουν θελανε, οποτε δεν ειχαν αλλη επιλογη

 

Εγω, με συγχωρεις κιολας, με το συμπαθιο, την παρτη μου κοιταζω και τους τωρινους-μελλοντικους πελατες μου. Οποιοι αδικηθηκαν δε θα το μαθουν ποτε, τελειωσαν, περαιωσαν, ξοφλησανε.

Η παρουσα ερμηνευτικη εγκυκλιος βοηθα τους νεους μου πελατες απομειωνοντας το προστιμο και διευκολυνει τη δουλεια μου.

 

Η κριση ευθιξιας εν προκειμενω εσενα εχει πιασει, οχι εμενα...

  • Upvote 2
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 506
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δεν γίνεται , το έχω δοκιμάσει. Τώρα που το σκέφτομαι γίνεται , απλά σε όσα φύλλα καταγραφής και να βάλεις κατηγορία σε χρεώνει 500 ευρώ μόνο. Μάλλον είναι αδυναμία του συστήματος να εντοπίσει ότι έχεις πολλά φύλλα με κατηγορία 3 και να σε μπλοκάρει..Θα μπορούσαμε να το εκμεταλευτούμε αυτό βέβαια , δηλαδή 1 ΦΚ με τις 2 αποθήκες 7+ 7<15 και ένα ΦΚ με την αποθηκη 12<15. Το αποτέλεσμα 500 ευρώ μονο

Eίναι 100% σίγουρο;
Link to comment
Share on other sites

Το οτι το σύστημα συμπεριφέρεται έτσι ειναι σίγουρο το ξαναδοκίμασα μόλις τώρα.Το αν είναι σωστό και βάση νόμου αυτό δεν το  ξέρω αν και με τόσο μπέρδεμα νομίζω πως ότι είναι προς όφελος μας πρέπει τελικά να το εκμεταλευόμαστε.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

1 12Μ2

2 7Μ2

3η 7Μ2

κάτω από 2,5Μ

πως υπολογίζουμε;;

Δεν εξετάζεις καλύτερα να τις πας όλες με αναλυτικό μπας και ξεμπερδέψεις με ένα 500ρικο??? Σου δίνεται πλέον και αυτή η δυνατότητα.... 

Link to comment
Share on other sites

Δε σου διδεται αυτη η δυνατοτητα, προσεξε λιγο...

Σου διδεται η δυνατοτητα ομαδοποιησης σε ενα αναλυτικο των παραβασεων που πανε με αναλυτικο και των παραβασεων κατηγοριας 3 που δεν αντιστοιχιζονται σε επιφανεια.

Αν δε βαλεις κατηγορια 3 για αποθηκες, πας με κανονικο υπολογισμο προστιμου

Link to comment
Share on other sites

άρθρο 11

αν δηλαδή έχει υπάρχει σε κοινόχρηστο αυθαίρετο και έχουν επιβληθεί πρόστιμα, ο φερόμενος ως ιδιοκτήτης υποβάλλει αίτηση στον 4178, ακόμα και αν δεν υπάρχει συναίνεση?

η ιδιοκτησία όμως το πως θα οριστεί είναι θέμα δικαστηρίου μετά,αν δεν τα βρουν οι συνιδιοκτήτες?

Link to comment
Share on other sites

Η ερμηνεία του όρου

 

Η Εγκύκλιος

 

Είναι έγγραφο που εκδίδεται από τα Κεντρικά ή Περιφερειακά όργανα και εξυπηρετεί τους εξής σκοπούς κυρίως:

• παρέχει οδηγίες & διευκρινίσεις σχετικά με την εφαρμογή νομοθετικών διατάξεων με σκοπό την ομοιόμορφη ερμηνεία και εφαρμογή του νόμου

• πληροφορεί για την δημοσίευση και ισχύ νέων διατάξεων με τρόπο που να διευκολύνει τη λήψη των αποφάσεων και τον συντονισμό διαφόρων υπηρεσιών

• κοινοποιεί διαταγές διοικητικής ή λειτουργικής φύσης με ρητές εντολές στους παραλήπτες για συγκεκριμένες ενέργειες

Διακρίνουμε τις εγκυκλίους ως προς το περιεχόμενό τους στις παρακάτω κατηγορίες:

◾Ερμηνευτικές

◾Επιτακτικές

◾Κανονιστικές

◾Οργανωτικές

 

Υπενθυμίζεται ότι οι εγκύκλιοι είναι σκόπιμο να συντάσσονται με πλήρη και σαφή τρόπο, ώστε να αποφεύγεται η υποκειμενικότητα στην εφαρμογή του νόμου και η σύγκρουση, είτε με τον ίδιο τον νόμο, είτε με προηγούμενες εγκυκλίους.

Οι εγκύκλιοι, ακόμη, πρέπει να εκδίδονται εγκαίρως ώστε οι αποδέκτες να έχουν τον απαιτούμενο χρόνο για την εμπρόθεσμη εφαρμογή τους.

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

προς HQ7

 

οι τύποι πάντως έχουν βάλει κτίσματα μέγιστων διαστάσεων 3Χ3 (δύσκολο να πουνε μέχρι 9 μ2) και ύψους κάτω των 2.5 μ χωρίς όριο αριθμού αυτών

Link to comment
Share on other sites

Ε μετά και από αυτή την πολυαναμενόμενη εγκύκλιο που "υποτίθεται" θα έριχνε φως στα χιλιάδες κυριολεκτικά ερωτήματα που δέχτηκαν από μηχανικούς οι του ΥΠΕΚΑ πείστηκα!

Μετά και από την ανάγνωση 14 σελίδων της εγκυκλίου 4 ένα πράγμα μας προστάζουν πλέον να κάνουμε!!

Τσουβαλιάστε τα όλα μηχανικάρες μου!!Μπουμπουνήστε δηλώσεις να τρέφεται το σύστημα και μη μασάτε!!Όλοι φυλακή αποκλείεται να πάτε!

Είναι κοινή ομολογία πλέον και από μηχανικούς της πιάτσας που μιλάω ότι δεν πρέπει να πολυσκάμε!

Οι περισσότεροι που έχουν και την πολύ δουλειά ρίχνουν αβέρτα κουβέρτα δηλώσεις με ότι τους κατεβάζει η κούτρα τους και τελικά μετά από όλα αυτά δικαιώνονται!!

Μοιράστε κύριοι δηλώσεις μοιράστε βεβαιώσεις και δεν τρέχει τίποτα..θα βγεί η εγκύκλιος 48 που θα ακυρώνει την εγκύκλιο 36 που δεν ξέραμε που δεν ακούσαμε και τώρα μεταβιβάστηκε το ακίνητο και έλα μωρέ μην σκας που μεγάλωσε άλλα 20 μέτρα το σπίτι σου πέρσι εγώ θα στο περάσω στην δήλωση που ανοίγει με μια αίτηση και ποιός ψάχνει να βρεί..

Όλα αυτά τα ωραία συμβαίνουν με την πλήρη υποστήριξη του ΤΕΕ (παράβολο ανταπόδοσης)  και του ΥΠΕΚΑ (πράσινο ταμείο και πράσινα άλογα).

Αγανάκτηση και οργή τουλάχιστον!!!!!

  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.