Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τεκμήρια και καθαρό εισόδημα


zio7

Recommended Posts

Αν ήταν ο συνολικός φόρος 26% θα ήταν καλά.

Τώρα είναι πάνω από 40% των εισπάξεων (23%ΦΠΑ, 26%~45% φόρος εισοδήματος , 0~4% εισφορά αλληλεγγύης, συν τέλος επιτηδεύματος και λοιπές κρατήσει, υποχρεωτική ασφάλιση που πλέον την θεωρώ φόρο αφού σύνταξη δεν θα πάρω).

Edited by sdim
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Το +1 για αυτό. .... υποχρεωτική ασφάλιση που πλέον την θεωρώ φόρο αφού σύνταξη δεν θα πάρω ....

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Έχω αυτοκίνητο αγορασμένο τον Μάρτιο του 2003. Τώρα που θα κάνω δήλωση, το αυτοκίνητο στα τεκμήρια θα είναι μειωμένο κατά 30% (5ετία - 10ετία παλαιότητας) ή κατά 50% (πάνω από 10έτη κτήσης) ??

 

Ουσιαστικά το αυτοκίνητο έκλεισε 10ετία τον Μάρτιο του 2013. Άρα τι ισχύει για την φετινή δήλωση  ? Ευχαριστώ. 

 

Υ.Γ. Στην ηλεκτρονική εφαρμογή υπολογισμού τεκμηρίων http://www.forin.gr/tools/tekmhria μου το υπολογίζει με μείωση 30%. 

Link to comment
Share on other sites

Έστω ζευγάρι όπου ο σύζυγος είναι ελεύθερος επαγγελματίας με καθαρό εισόδημα 5.000 ευρώ και τεκμαρτό εισόδημα 7.000 ευρώ.

Η σύζυγος του είναι μισθωτός με καθαρό εισόδημα 14.000 ευρώ και τεκμαρτό εισόδημα 10.000 ευρώ.

Το ζευγάρι έχει σαν άθροισμα καθαρό εισόδημα 19.000 ευρώ και τεκμαρτό 17.000 ευρώ

Αθροίζοντας τα καθαρά εισοδήματα του ζευγαριού, καλύπτονται τα τεκμήρια.

Το θέμα είναι πως θα γίνει η φορολόγηση δεδομένου πως ο σύζυγος είναι με την κλίμακα των ελεύθερων επαγγελματιών και η σύζυγος με την κλίμακα των μισθωτών.

Δηλαδή ο ελεύθερος επαγγελματίας θα φορολογηθεί με 26% για τα 5.000 ή τα 7.000 ευρώ και αντίστοιχα η μισθωτός?

Link to comment
Share on other sites

H φορολόγηση θα γίνει με βάση την κλίμακα των επιχειρήσεων για το σύζυγο και την κλίμακα των μισθωτών για τη σύζυγο . Το εισόδημα που θα υποβληθεί σε φορολόγηση θα είναι το πραγματικό δηλούμενο εισόδημα του καθενός δεδομένου ότι το σύνολο του οικογενιακού εισοδήματος καλύπτει την οικογενειακή τεκμαρτή δαπάνη.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

μόνιμος κάτοικος εξωτερικού χωρίς εισόδημα μέσα στο 2013 υποχρεούται να υποβάλει δήλωση ? 

 

Αν ναι, τότε τα τεκμήρια τον πιάνουν (τεκμήριο διαβίωσης = 3000 ευρώ) και υποχρεούται να πληρώσει φόρο ?

 

Ευχαριστώ

 

Υγ : Τα παλιότερα έτη υπέβαλε δήλωση μεν αλλά τότε είχε εισόδημα από ένα ενοίκιο που πλέον δεν εισπράτει.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Έχω αυτοκίνητο αγορασμένο τον Μάρτιο του 2003. Τώρα που θα κάνω δήλωση για εισοδήματα του 2013, το αυτοκίνητο στα τεκμήρια θα είναι μειωμένο κατά 30% (5ετία - 10ετία παλαιότητας) ή κατά 50% (πάνω από 10έτη κτήσης) ??

 

Ουσιαστικά το αυτοκίνητο έκλεισε 10ετία τον Μάρτιο του 2013. Άρα τι ισχύει για την φετινή δήλωση  ? Ευχαριστώ. 

 

Υ.Γ. Στην ηλεκτρονική εφαρμογή υπολογισμού τεκμηρίων http://www.forin.gr/tools/tekmhria μου το υπολογίζει με μείωση 30%. 

Link to comment
Share on other sites

 

Έχω αυτοκίνητο αγορασμένο τον Μάρτιο του 2003. Τώρα που θα κάνω δήλωση για εισοδήματα του 2013, το αυτοκίνητο στα τεκμήρια θα είναι μειωμένο κατά 30% (5ετία - 10ετία παλαιότητας) ή κατά 50% (πάνω από 10έτη κτήσης) ??

 

Ουσιαστικά το αυτοκίνητο έκλεισε 10ετία τον Μάρτιο του 2013. Άρα τι ισχύει για την φετινή δήλωση  ? Ευχαριστώ. 

 

Υ.Γ. Στην ηλεκτρονική εφαρμογή υπολογισμού τεκμηρίων http://www.forin.gr/tools/tekmhria μου το υπολογίζει με μείωση 30%. 

 

 Με βάση την πρωτη του κυκλοφορία στην Ελλάδα θα πάνε τα τεκμήρια.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.