Μετάβαση στο περιεχόμενο

Επέκταση διαμερίσματος στον κοινόχρηστο διάδρομο ορόφου πολυκατοικίας


gagel

Recommended Posts

Διαμέρισμα πολυκατοικίας έχει επεκταθεί σε βάρος του κοινόχρηστου διαδρόμου του ορόφου.

 

Πως αντιμετωπίζεται με τον 4178 ;

 

Σίγουρα το τμήμα αυτό δεν μεταβιβάζεται και για την υπαγωγή απαιτείται σύμφωνη γνώμη των συνιδιοκτητών της πολυκατοικίας,

 

αλλά με ποιό τρόπο μπορεί να γίνει υπαγωγή της αυθαιρεσίας στο νόμο ;

 

Link to comment
Share on other sites

δες το συμβολαιο

 

δες και την κατοψη

 

"μηπως" περιλαμβανεται και το ...καταληφθεν..

 

[και  βλεπεις και το αρθρο 11]

 

και

τα λεμε

Link to comment
Share on other sites

Στο συμβόλαιο (σύσταση συνιδιοκτησίας) και την κάτοψη που το συνοδεύει,δεν περιλαμβάνεται το καταληφθέν.

Link to comment
Share on other sites

1η λύση

Ζητά την συναίνεση των συνιδιοκτητών και κάνει την τακτοποίηση στον 4178. Συχνά σε περιπτώσεις σαν αυτές δεν είναι η μόνη συνιδιοκτησία που θα έχει επέκταση στον κοινόχρηστο αλλά μπορεί να είναι και άλλες.

 

2η λύση αν αποτύχει η 1η

Κάνει καταγγελία στον εαυτό του στην πολεοδομία για την αυθαιρεσία, του βγάζει πρόστιμο αυθαιρεσίας και διατήρησης η πολεοδομία και με αυτό ως δεδομένο μπορεί να ενταχτεί στον 4178 άνευ συναίνεσης συνιδιοκτητών.

 

Στα επιχειρήματα για να πειστούν όλοι οι συνιδιοκτήτες να έχουν μια θετική στάση μεταξύ τους πέραν της καλής γειτονίας μπορεί να τους ενημερώσει και για αυτό ως δυνατότητα πια. Φυσικά τονίζοντας ότι αν χρειαστεί να καλέσει την πολεοδομία για να αυτοκαταγγελθεί η πολεοδομία μπορεί να δει οτιδήποτε άλλο θελήσει σε όλο το κτίσμα. (όχι πως τους πιάνει ο πόνος συχνά αλλά λέμε τώρα)

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις λύσεις,αλλά το θέμα είναι πως θα δηλωθεί.

 

1. Δεν αποτελεί πολεοδομική αυθαιρεσία,αφού ο διάδρομος είχε ενταχτεί στη δόμηση και στην κάλυψη (άδεια του 1981).

 

2. Ο χώρος αυτός δεν ανήκει στον ιδικοκτήτη του διαμερίσματος αλλά σε όλους τους συνιδιοκτήτες της πολυκατοικίας.

 

3. Η λύση να δηλωθεί ως αυθαιρεσία με αναλυτικό προϋπολογισμό (αρθρο 18) με τη συναίνεση όλων και στη βεβαίωση μεταβίβασης

 

    να αναφερθεί αυτό,αντιμετωπίζει το πρόβλημα;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα και από μένα,

έχω ακριβως την ίδια περίπτωση, μονο που στην δική μου περίπτωση η επέκταση προς τον διάδρομο ειναι 1μ2 και το εν λόγω διαμέρισμα ειναι 200 μ2.

Πως το αντιμετωπίζω σ αυτήν την περίπτωση?Μήπως να το αγνοήσω?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Έχω κ εγώ τέτοια περίπτωση. Το Υπεκα θέλει πέρα απ´ο τη συννενεση κτλ, στα στοιχεία των ιδιοκτητών μπαίνουν τα στοιχεία όλων των ιδιοκτητών του κτηρίου με ποσοστό όπως κ στα χιλιοστά της καθε ιδιοκτησίας που κατέχουν.

Κανένα σχόλιο για το πως υπολογίζουμε το πρόστιμο; Παει με υπέρβαση δόμησης;;

Link to comment
Share on other sites

Η ορθή και ΝΟΜΙΜΗ αντιμετώπιση του θέματος αυτού είναι ως Υπέρβαση Δόμησης Κύριου Χώρου με απαραίτητη τη συναίνεση των 501 χιλιοστών των συνιδιοκτητών του ακινήτου.

Link to comment
Share on other sites

Έχω κ εγώ τέτοια περίπτωση. Το Υπεκα θέλει πέρα απ´ο τη συννενεση κτλ, στα στοιχεία των ιδιοκτητών μπαίνουν τα στοιχεία όλων των ιδιοκτητών του κτηρίου με ποσοστό όπως κ στα χιλιοστά της καθε ιδιοκτησίας που κατέχουν.

Κανένα σχόλιο για το πως υπολογίζουμε το πρόστιμο; Παει με υπέρβαση δόμησης;;

 

αν εχει γινει συσταση ΟΙ...

αυτος ο  "αρμοδιος" στο ΥΠΕΚΑ να  κατσει να διαβασει τον νομο που  εχει φτιαξει το ιδιο... υπουργειο...

[κι αν διαφωνει ας εκδοσει εγκυκλιο...]

 

το αρθρο 11 /1/δ  ειναι σαφεστατο...και δεν αφηνει  περιθωριο για παρερμηνειες...

 

[Αν και για αυτο το τοοσο απλο δημιουργουν προβλημα....τι θα  πουν  στα ....δυσκολα...]

 

οταν εχει γινει συσταση οριζοντιας ιδιοκτησιας...

...επι κοινοχρηστων...

ο συνιδιοκτητης υποβαλει την αιτηση

με την συναινεση του 50+1  ή με  βαση την πλειοψηφια του κανονισμου...

Αυτος ειναι ο "αυθαιρετος"

 

αυτος θα πληρωσει...

 

ωρες-ωρες

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.