Μετάβαση στο περιεχόμενο

Επέκταση διαμερίσματος στον κοινόχρηστο διάδρομο ορόφου πολυκατοικίας


gagel

Recommended Posts

Το επωφελές για τον πελάτη είναι αδιάφορο. Μια "επωφελής" λύση μπορεί να γίνει οδυνηρή στο μέλλον.

 

Έχεις μετατροπή ΒΧ που έχει μετρήσει στον ΣΔ σε ΚΧ. Και οι 2 λύσεις είναι δόκιμες, βάσει εγκυκλίων.

Link to comment
Share on other sites

Το επωφελές για τον πελάτη είναι αδιάφορο. Μια "επωφελής" λύση μπορεί να γίνει οδυνηρή στο μέλλον.

 

Το γνωρίζω πολύ καλά γι' αυτό άλλωστε και το ψάχνω πάρα πολύ ποιος είναι ο ορθότερος τρόπος αντιμετώπισης του θέματος προτού καταλήξω οριστικά στο τι θα παρουσιάσω στον πελάτη αναφορικά με το ύψος του προστίμου του.

Το ότι έχω δύο δόκιμες λύσεις γι' αυτή την περίπτωση, βέβαια, μου δίνει και το δικαίωμα/δυνατότητα να επιλέξω και την πιο "επωφελή" τελικά.

Και πάλι ευχαριστώ και εσένα και το Δημήτρη για την πολύτιμη βοήθεια!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Εχω διαβάσει το θέμα αρκετά αλλά δεν έχω καταφέρει να έχω άποψη για να λύσω την περίπτωση αυτη:

 

 

Έχω στα χέρια μου τρεις κατόψεις ενός δωματίου που έχει μπει στο κοινόχρηστο 

1. της οικοδομικής άδειας

2. του συμβολαίου

3. Την δικιά μου μετά απο μετρήσεις.

 

Στην πρώτη δεν αναφέρονται τα τμ του διαμερίσματος που έχει μπει στο κοινοχρηστο και η κάτοψη δεν έχει καμία σχέση με την πραγματικότητα (διαστάσεις αραιά και που, σχεδίασα μια κάτοψη με περίπου 101 τμ ).

 

Στη δευτερη κάτοψη φαίνονται οι χοντρες αλλαγές σε σχέση με την πραγματικότητα αλλά υπάρχουν και πάλι μικροδιαφορές σε σχέση με το πως είναι τώρα τα πράγματα . Διαβάζοντας το συμβόλαιο αλλά και κάνοντας μια επαλήθευση με τα σχέδια του συμβολαίου τα τμ είναι 108.

 

Στη τρίτη περίπτωση σχεδιάζω την κάτοψη με όλες τις αλλαγες για να αντικατοπτρίζει την πραγματικότητα, αντιπαραθέτω τα δικά μου σε σχέση με την κάτοψη της ΟΑ και βρίσκω πως περίπου 8τμ έχουν μπει στο κοινόχρηστο (όλα αυτά σε σχέση με την ΟΑ). Μετρώντας όμως τα τμ της πραγματικής κατάστασης βγαίνουν 103. Λιγότερα από την σύσταση περισσότερα απο την ΟΑ αλλά όχι τα σωστά, κι αυτό γιατί οι εξωτερικές διαστάσεις του κτιρίου, είναι διαφορετικές-μικρότερες στην πραγματικότητα.

 

Αν πάω με την λογική του ιάσωνα έχω το παράδοξο να έχω ΥΔΚΧ 8τμ αλλά στην πραγματικότητα μόνο 3...(αλήθεια πως γίνεται το ΔΚ, όταν τα τμ έχουν ήδη μετρήσει?)

Αν βάλω διαμερισμάτωση, δεν γράφω πουθενα τμ και απλά κάνουν μια αναφορά στο συμβόλαιο πως είναι 103 τμ και τέλος.

 

 

Να σημειώσω πως το κτίριο χωρίζεται στα 2, με 2 ασανσερ και σκάλες και το δικό μου διαμέρισμα είναι το μοναδικό του ορόφου που χρησιμοποιεί αυτόν τον κοινόχρηστο χώρο (θα χρειαστώ το 501 ή επειδή είναι το μοναδικό που στον όροφο μπορώ να το γλιτώσω?)

Edited by gi_arch
Link to comment
Share on other sites

Ακολουθείς τhν εξής κατ' εμέ ορθή "πορεία":

 

- Έχεις 'ευαγγέλιο" την εγκεκριμένη κάτοψη της ΟΑ.

- Κάνεις "αυτοψία" και βρίσκεις τις όποιες διαφορές από την εγκεκριμένη.

- Εντοπίζεις τις όποιες αυθαιρεσίες (τις οποίες πρέπει και να δηλώσεις).

- Αν στις αυθαιρεσίες αυτές υπάρχει και κατάληψη τμήματος κοινόχρηστου χώρου, τότε:

- Αντιπαραβάλεις με την κάτοψη της "σύστασης" την κάτοψη της αυτοψίας σου.

- Αν οι αυθαιρεσίες που εντόπισες (και που πρέπει να δηλώσεις) φαίνονται "ακριβώς" όπως στη "σύσταση", τότε δεν απαιτείται η συναίνεση των 501 χιλιοστών των συνιδιοκτητών και προχωράς χωρίς αυτή.

- Αν όχι, απαιτείται η συναίνεση.

- Η κατάληψη τμήματος κοινόχρηστου χώρου υπέρ μεμονωμένου διαμερίσματος (ΟΙ) ρυθμίζεται με ΥΔΚΧ (κατ' εμέ).

- Στη συνέχεια απαιτείται διόρθωση συμβολαίου ιδιοκτήτη, σύστασης, Ε9 κ.λπ.

Link to comment
Share on other sites

όπως τα λέει ο Ιάσονας, σου έφτιαξε και οδηγό: 'ευαγγέλιο' (για τη νομιμότητα) η εγκεκριμένη κάτοψη της άδειας και 'βίβλος' (για το ιδιοκτησιακό) η κάτοψη της σύστασης. Αν οι αυθαιρεσίες που σου δείξει το 'ευαγγέλιο' είναι σε ιδιοκτησία σου σύμφωνα με τη 'βίβλο' προχωράς μόνος. Αλλιώς 501 χιλιοστά ή σύμφωνα με τον κανονισμό.

 

edit: όσον αφορά τώρα στο διάγραμμα κάλυψης, για μένα αυτό δεν αλλάζει σε επίπεδο πραγματοποιημένης δόμησης αφού τα τετραγωνικά του κλιμακοστασίου έχουν προσμετρηθεί στη δόμηση. Υποθέτω ο Ιάσονας όταν μιλάει για ΥΔΚΧ εννοεί την επέκταση μιας ΟΙ εις βάρος των κοινοχρήστων και όχι για μεταβολή της συνολικής πραγματοποιημένης δόμησης του κτιρίου, θεώρηση με την οποία προσωπικά συμφωνώ.

Edited by Roy_Hobbs
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.