Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αλλάζουν όλα στην εφορία


ssouanis

Recommended Posts

Με όποια και να πληρώσεις είναι το ίδιο.

Εχω πληρώσει και με τις δύο περιπτώσεις και η αναφορά στην προσωποποιημένη πληροφόρηση μετά από κάποιες μέρες φεύγει.

Γνώμη μου κάνε την πληρωμή με τα στοιχεία που φαίνονται στην προσωποποιημένη πληροφόρηση

Link to comment
Share on other sites

1.και εγώ αυτό πιστεύω, επειδή η προσωποποιημένη ειναι και οι οφειλές που έχεις.η αναφορά στην προσωποποιημένη, είναι χρονικά νεότερη από την ταυτότητα πληρωμής στην προσωρινή έτσι?

2.Δηλαδή ουσιαστικά είναι μετά από επεξεργασία η τελική ταυτότητα?

3. δεν υπάρχει περίπτωση να πληρώσω από την προσωποποιημένη και να μου λένε ότι οφείλω την προσωρινή έτσι? θεωρώ μόνο το αντίθετο θα μπορούσε να συμβεί (επειδή η προσωποποιημένη είναι οι οφειλές που έχεις) αν! αν!! όλα πήγαιναν ανάποδα.

4.αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι ότι το ποσό είναι δόσεις, και οι δύο ταυτότητες πληρωμής γράφουν ότι ακολουθούν ώς την εξόφληση. Αν π.χ δεν είχαμε δει την προσωποποιημένη πληροφόρηση και συνεχίζαμε όλους τούς μήνες να πληρώνουμε με την προσωρινή, δεν θα υπήρχε πρόβλημα?

Link to comment
Share on other sites

Οπως σου είπα εχω πληρώσει και με τις δύο περιπτώσεις και η αναφορά στην προσωποποιημένη πληροφόρηση μετά από κάποιες μέρες φεύγει.

Είναι καθαρά επιλογή δική μου να πληρώνω με αυτή από την προσωποποιημένη πληροφόρη γιατί την θεωρώ πιο ορθή αντιμετώπιση της πληρωμής, δεδομένου ότι υπάρχει περιοχή της εφαρμογής Taxis που μου λεει γενικά τα πάντα αναφορικά με το τι χρωστάω στην εφορία.

 

Για το (1) δεν το ξέρω, αφού το ότι το βλέπω νωρίτερα, δεν σημαίνει αναγκαστικά ότι εκδίδεται ημερολογιακά και νωρίτερα και σε τελική ανάλυση δεν με ενδιαφέρει.

 

Για το (2) δεν το ξέρω και σε τελική ανάλυση δεν με ενδιαφέρει.

 

Για το (3) σου απάντησα στην αρχή.

 

Για το (4) δεν βλέπω το λόγο να μην είναι έτσι όπως το λες.

Link to comment
Share on other sites

Από το gsis  

 

32.Πως μπορώ να υποβάλω την φορολογική μου δήλωση, για το οικονομικό έτος 2014;

 

Οι δηλώσεις οικ. έτους 2014 υποβάλλονται μόνο ηλεκτρονικά. Όσοι φορολογούμενοι δεν διαθέτουν κωδικούς πρόσβασης πρέπει να εγγραφούν ηλεκτρονικά στις υπηρεσίες πιστοποίησης του TAXISnet, στη συνέχεια να απευθυνθούν στη ΔΟΥ για να παραλάβουν τον κλειδάριθμο τους και να τον ενεργοποιήσουν ώστε να ολοκληρωθεί η πιστοποίηση τους. Εναλλακτικά, η δήλωση φορολογούμενου που δεν διαθέτει κωδικούς πρόσβασης, μπορεί να υποβληθεί ηλεκτρονικά από εξουσιοδοτημένο λογιστή. Στην περίπτωση αυτή απαιτείται υπεύθυνη δήλωση του Ν.1599/86 με γνήσιο της υπογραφής του φορολογούμενου (και της συζύγου του αν υπάρχει) προς το λογιστή.

 

Αυτή η απάντηση μας απαλλάσσει από την χρήση λογιστή;; 

Edited by HQ7
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

δεν ήξερα που να το βάλω, 

μάλλον εδώ ταιριάζει

παραιτήθηκε (?!?) ο ΧΘ

βέβαια κάποιοι στεναχωρήθηκαν...

κάποιοι που δεν είχαν φαίνεται στεναχωρηθεί καθόλου από τα μέτρα και την εφαρμογή τους και ντροπή τους  και φτου τους 

http://www.tovima.gr/politics/article/?aid=603427

http://www.naftemporiki.gr/story/817339/dimar-lathos-i-metaxeirisi-theoxari-os-apodiopompaiou-tragou

απ' την άλλη ανοίγουν θέσεις εργασίας  :mrgreen:  :mrgreen:  :mrgreen:

όπως λέει και ο νομικός μας

http://www.michanikos.gr/topic/39268-%CE%92%CE%95%CE%92%CE%91%CE%99%CE%A9%CE%A3%CE%97-%CE%9C%CE%97%CE%A7%CE%91%CE%9D%CE%99%CE%9A%CE%9F%CE%A5-%CE%91%CE%A0%CE%9F-%CE%A5%CE%A0%CE%91%CE%93%CE%A9%CE%93%CE%97-%CE%91%CE%A5%CE%98%CE%91%CE%99%CE%A1%CE%95%CE%A4%CE%9F%CE%A5-%CE%A3%CE%A4%CE%9F/page-5?do=findComment&comment=706698

Edited by imhotep
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Τζάμπα η παράταση .

 

Αν χρωστάς ήδη και είσαι κόκκινος .

Αν είσαι ΕΕ η έμπορος και σου βγαίνει απίστευτος φόρος και δεν μπορείς να τον πληρώσεις .

Αν δεν έχεις καταθέσεις και ακίνητα να σου κατασχέσουν

 

Γιατί να ασχοληθείς με το πρόστιμο των 100 € περί μη έγκαιρης υποβολής :mrgreen:

 

Λέτε από το πουθενά να προκύψει η περιβόητη στάση πληρωμών που θα κάνει το σύστημα να σκάσει ?

Link to comment
Share on other sites

Λέτε από το πουθενά να προκύψει η περιβόητη στάση πληρωμών που θα κάνει το σύστημα να σκάσει ?

 

 

 

Σταση πληρωμων ειναι σιγουρη και "αυταπαγγελτη".

Οταν εχεις 5000Ε εισοδημα απο ελ. επαγγελμα και 10000Ε τεκμηριο και σου βαζει φορο 4500Ε (με προκαταβολη και τελος επιτηδευματος), που θα βρεις να τα πληρωσεις???

Εκτος και αν, a priori θεωρουν οτι ολοι εχουν καταθεσεις σε Ελβετικες Τραπεζας και απλα φοροδιαφευγουν...

Link to comment
Share on other sites

Μα το θεωρούν . Και ο πρώην Κνίτης Στουρνάρας και ο πρώην Β' Πανελλαδική Λαζαρίδης και τα υπαλληλάκια της τρόικας .

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω τι θεωρουν, εγω ξερω τι ισχυει.

Το 30% των μικρων ελ. επαγγελματιων απλα θα δουλευουν για να πληρωνουν την εφορια.

Το 20% εχουν και θα πληρωσουν.

Το υπολοιπο 50% απλα δεν εχει για να πληρωσει και ουτε να τρωει απο τα σκουπιδια για να πληρωνει φορους.

 

Καθε μηνα εχουν 2δις ανεισπρακτες οφειλες.

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.