Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αλλάζουν όλα στην εφορία


ssouanis

Recommended Posts

Μέσα στη λαίλαπα που επικρατεί,

αυτό είναι το μόνο ευχάριστο πράγμα...

Γιατί περιμένεις να σου την κάτσουν για τα καλά την προκαταβολή, αλλά τελικώς ΔΕΝ την πληρώνεις.

Ισχύει στάνταρ αυτό που λέω.

Το λογισμικό που παραθέτω είναι αξιόπιστο, αλλά τον τρόπο υπολογισμού της προκαταβολής των έχω πάρει από άλλη πηγή.

 

Και έχει λογική.

Σου ζητούν προκαταβολή το 55%.

Το φόρου που πρέπει να πληρώσεις τον Ιούλιο του 2015.

Αλλά εσύ θα έχεις καλύψει την υποχρέωση σου μέσα στο 2014 λόγω αυξημένων παρακρατήσεων.

Σκεφτείτε το, είναι λογικό.

Link to comment
Share on other sites

Aυτό που λέει ο ssouanis ισχύει. Μου το έχει επιβεβαιώσει ο λογιστής μου. Είναι τόσες οι παρακρατήσεις των μηχανικών που δεν πιστεύει ότι θα πληρώσουμε ποτέ προκαταβολή φόρου για το επόμενο έτος.

Link to comment
Share on other sites

αν κατάλαβα (αν έχει γραφτεί σωστά πιο πάνω και λογικό είναι) το σύστημα "βλέπει" τις προκαταβολές του 2014

άρα προϋπόθεση είναι να έχεις δουλειά/προκαταβολές το τρέχον έτος αλλιώς...

Edited by imhotep
Link to comment
Share on other sites

Το συστημα βλεπει μονο τις παρακρατησεις, εφοσον οι εργοδοτες εχουν υποβαλλει την ηλ. δηλωση.

 

Το ΦΕΜ το περνας χειροκινητα (αλλα κανει και καποι τσεκαρισμα το συστημα).

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Εκτός από ειδήμων στον 4178 ο ssuanis, κατέχει καλά και το φορολογικό καθεστώς!

Επιβεβαιώνω ότι χθες που έκανα τη δήλωση δεν είχα προκαταβολή φόρου (ποτέ δεν έχω πληρώσει).

Οι περσινές παρακρατήσεις ήταν στο 81% του φετεινού φόρου και ΔΕΝ μου έγινε επιβολή προκαταβολής.

Ο φόρος ήταν στο 26% των καθαρών εισοδημάτων .... άσχετα αν αυτά ήταν ίσα ίσα πάνω από το θεσμοθετημένο όριο φτώχειας της Ε.Ε!!!!!

ακόμα και 4€ να είχες καθαρά ... ο φόρος θα ήταν το 1€!!!!!

 

ΜΕ ΜΕΙΩΜΕΝΑ ΕΣΟΔΑ (σε σχεση με 2012) κατά 74.24%....... πλήρωσα με τα νέα φορολογικα.... το 26% των καθαρών.... και για να γίνει πιο θεαματικό.....

με το περσινό φορολογικό θα πλήρωνα 311€ ......(ίσως και λιγότερα, λόγω παιδιού και διάφορων εκπτωσεων που έχουν καταργηθεί και δεν ξέρω να τις υπολογίσω αυτή τη στιγμή) ΤΩΡΑ....2110€ 

 

ΤΟΥΤ ΈΣΤΙΝ..... ΑΥΞΗΣΗ:       677%!!!!

 

Συνάδελφοι... το έχω σκεφθεί αρκετά καλά ... θέλω να προχωρήσω σε αγωγή κατά του δημοσίου για ΑΝΤΙΣΥΝΤΑΓΜΑΤΙΚΗ φορολόγηση!!!!

Ενδιαφέρεται κανείς να συμμετάσχει στην αγωγή????

Link to comment
Share on other sites

Οταν παρεχουμε υπηρεσιες στο δημοσιο με τιπολογιο παροχης υπηρεσιων, τοτε συμφωνα με τον νεο κοωδικα φορολογιας αρθρο 64 παραγραφο 2 περιπτωση γγ. πρεπει να παρακρατειται φορος 8%.Υπαρχει καποια διαφορετικη αποψη που να στηριζεται στον νεο κωδικα φορολογιας?

Link to comment
Share on other sites

Eγω παλι, αλλο εχω σκεφτει.

 

Κλεισιμο βιβλιων, διαγραφη απο ΤΕΕ - ΤΣΜΕΔΕ, εναρξη σε χωρα της ΕΕ και δουλεια στην Ελλαδα.

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα μπορει να γινει αυτο που αναφερω για οποιαδηποτε δραστηριοτητα.

Απλα για τους μηχανικους, ειλικρινα δεν ξερω τι ισχυει με τα δικαιωματα υπογραφης, για οσους εχουν εδρα στο εξωτερικο.

Link to comment
Share on other sites

το θέμα είναι ότι και να ήθελα να κλείσω το γραφείο πρακτικά δεν μπορώ όταν έχω εκκρεμότητες για τις οποίες έχω αναλάβει και γραπτώς υποχρεώσεις και αρκετές τις έχω πληρωθεί Δηλαδή τι θα κάνω με άδειες δόμησης που επιβλέπω , άδειες που έχω σε εκκρεμότητα τις δηλώσεις ν4178 που δεν έχω ολοκληρώσει την β φάση , χαράξεις αιγιαλού , πραγματογνωμοσύνες από δικαστήρια (Εφετεία ή πρωτοδικεία) και άλλα που δεν θυμάμαι τώρα κλπ Αν αποχωρήσω , πρέπει να εξαφανιστώ και από προσώπου γης , δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα για ένα μηχανικό που δραστηριοποιείται δεκαετίες τώρα να φύγει ξαφνικά Επομένως ο θεός βοηθός για την συνέχεια αν μείνουν έτσι τα πράγματα 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.