Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ηλεκτρονική Υποβολή ΦΕΜ μέσω Taxisnet


Recommended Posts

......

Προσωπικά συμβατική και καθορισθείσα έβαλα το ίδιο..όπως δηλαδή έκανα και στο χειρόγραφο...

......

Το ιδιο εννοείς συμφωνηθείσα ?

Link to comment
Share on other sites

40€ από περσινή απόδειξη που είχα ξεχάσει.... :(

βαζεις κ προστιμο σε οσες ξεχασαμε?κ πως παει η προσαυξηση?

την αμοιβη αν ειναι κατω απο 1500 γιατι την καταθετουμε?

Link to comment
Share on other sites

40€ από περσινή απόδειξη που είχα ξεχάσει.... :(

 

Εννοείς απόδειξη που έκοψες το '13 και δεν πλήρωσες το ΦΕΜ μέσα στο ίδιο έτος ?

Γιατί έχω και γω μια τέτοια περίπτωση του '13. ξεχάστηκα να πληρώσω το ΦΕΜ

Link to comment
Share on other sites

dib, ναι

 

Και πως το χειρήστικες το θέμα μέσα στο taxisnet ?

 

Για βοήθησε σε παρακαλώ μήπως το κάνω και γω και γλειτώσω κανα 500αρικο πρόστιμο :confused: :confused:

Link to comment
Share on other sites

Δηλ μεσα στο σύστημα (που δεν έχω μπει ακόμα να ξέρω πως το χειρίζονται) αρχές '14, έγραψες το ποσό των 40 Ε για απόδειξη που  έκοψες το '13 και το σύστημα το δέχτηκε?

 

Η δική μου περίπτωση είναι 5/12/13 (ΤΠΥ), τι κάνω και πως το χειρίζομαι ?

 

Για το πρόστιμο δεν ξέρω αν ισχύει, αλλα με όλα αυτά που έχουν γραφτεί εσω μέσα για ''ληξιπρόθεμες'' οφειλές, ε δεν θα είναι και αυτό τόσο που γράφω ?

Edited by dib
Link to comment
Share on other sites

dib δεν έχει προθεσμία πληρωμής το ΦΕΜ, το πληρώνεις όποτε το υποβάλλεις. Απλώς αν το υποβάλλεις φέτος θα αφαιρεθεί ο φόρος από τη δήλωση που θα κάνεις του χρόνου.

Link to comment
Share on other sites

dib δεν έχει προθεσμία πληρωμής το ΦΕΜ, το πληρώνεις όποτε το υποβάλλεις.

 

Η συγκεκριμένη περίπτωση αφορούσε άδιεα λειτουργίας συνεργείου αυτο/των το 2013.

 

Επειδή μετα το '12 καταργήθηκε η κατάτθεση φορολογικών στη σ/νση μεταφορών (ΦΕΜ, ΤΣΜΕΔΕ, ΤΕΕ, κλπ), το νοέμβριο του 2013 κατέθεσα όλα τα χαρτιά για έκδοση της άδειας λειτουργίας και το δεκέμβριο του έδωσα ΤΠΥ με την αμοιβή.

 

Δεν ξέρω αν με όλα αυτά που περιέγραψα απο πάνω, εμπίπτω στη περίπτωση να πληρώσω το 10% της αμοιβής τώρα που έχει περάσει το '13 και δεν με ενδιαφέρει αν θα αφαιρεθούν απο τα εισοδήματα του '15 (αν είμαι ακόμα μηχανικός), αυτό που με καίει είναι να μην φάω καμμιά 500άρα πρόστιμο επειδή δεν κατέβαλα το 10% (αν και ήξερα οτι ΘΑ έπρεπε να το καταβάλω), αλλα παρασύρθηκα απο την κατάργηση των φορολογικών που ανέφερα...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.