Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ηλεκτρονική Υποβολή ΦΕΜ μέσω Taxisnet


Recommended Posts

Δυστηχώς το taxis net δεν λειτουργεί και τόσο καλά. Έκοψα στις 9/1/2014 ΦΕΜ και την ίδια μέρα πήγα στην τράπεζα και το πλήρωσα εφόσον έλεγε ότι λήγει την ίδια μέρα. Μετά απο 6 μέρες και απο το taxisnet στην καρτέλα προσωπική πληροφόριση / ανεξόφλητες οφειλές φαίνεται ανεξόφλητο και έχουν μπεί και προσαυξήσεις. Ούτε η τράπεζα μπορει να εξηγήσει το γιατί ούτε η εφορία..... Το έχει ελέγξει κανείς άλλος? η μόνο σε μένα συμβαίνει?

Link to comment
Share on other sites

Μην ανησυχείς σε λίγες ημέρες θα εξαφανιστούν όλα (αργεί να ενημερωθεί το σύστημα).

Link to comment
Share on other sites

Εγω το ανέφερα στη τύχη, δεν ξέρω αν ισχύει και αν ισχύει πρόστιμο δεν ξερω αν είναι αυτό ο νούμερο

 

Μόνο ο ''θεός'' Σωτήρης γνωρίζει....

Link to comment
Share on other sites

Δυστηχώς το taxis net δεν λειτουργεί και τόσο καλά. Έκοψα στις 9/1/2014 ΦΕΜ και την ίδια μέρα πήγα στην τράπεζα και το πλήρωσα εφόσον έλεγε ότι λήγει την ίδια μέρα. Μετά απο 6 μέρες και απο το taxisnet στην καρτέλα προσωπική πληροφόριση / ανεξόφλητες οφειλές φαίνεται ανεξόφλητο και έχουν μπεί και προσαυξήσεις. Ούτε η τράπεζα μπορει να εξηγήσει το γιατί ούτε η εφορία..... Το έχει ελέγξει κανείς άλλος? η μόνο σε μένα συμβαίνει?

Και γω το ίδιο. Τύπωσα 2 ΦΕΜ στις 9/1 και τα πλήρωσα μέσω e-banking την ίδια μέρα. Φαίνεται ακόμη και σήμερα ανεξόφλητο. Χθες μάλιστα μου εστάλη γράμμα από την τοπική εφορία με το γνωστό μπλε έντυπο με τις τρύπες, για να εξοφλήσω τις οφειλές μου. Το ποσό ήταν τα 2 ΦΕΜ που έβαλα στο σύστημα. Κάθε μέρα γίνετε χαμός από ουρές στην συγκεκριμένη εφορία αλλά βρήκε χρόνο να μου στείλει γρήγορα γράμμα για να πληρώσω. Αν δεν ενημερωθεί το σύστημα ως της Παρασκευή, με βλέπω να τρέχω πάλι στις ουρές της εφορίας για να εξηγήσω να αυτονόητα....

Link to comment
Share on other sites

Χθες μάλιστα μου εστάλη γράμμα από την τοπική εφορία με το γνωστό μπλε έντυπο με τις τρύπες, για να εξοφλήσω τις οφειλές μου. Το ποσό ήταν τα 2 ΦΕΜ που έβαλα στο σύστημα. Κάθε μέρα γίνετε χαμός από ουρές στην συγκεκριμένη εφορία αλλά βρήκε χρόνο να μου στείλει γρήγορα γράμμα για να πληρώσω. Αν δεν ενημερωθεί το σύστημα ως της Παρασκευή, με βλέπω να τρέχω πάλι στις ουρές της εφορίας για να εξηγήσω να αυτονόητα....

.???????????

Link to comment
Share on other sites

Εγω το ανέφερα στη τύχη, δεν ξέρω αν ισχύει και αν ισχύει πρόστιμο δεν ξερω αν είναι αυτό ο νούμερο

 

Μόνο ο ''θεός'' Σωτήρης γνωρίζει....

 

 

Προστιμο 500  ευρώ δεν υφίσταται με βάση τα ισχύοντα. Αλλά υπάρχει στον 4174/2013 το άρθρο 54 για τις διαδικαστικές παραβάσεις και τα πρόστιμα επί αυτών. ΑΝ και ο προκαταβλητέος φόρος ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑΚΡΑΤΟΥΜΕΝΟΣ , υπάρχει το ενδεχόμενο να πέσει πρόστιμο αν τον εντα΄ξουν στην κατηγορία αυτή . είναι θέμα ερμηνείας και το ζήτημα είναι ρευστό , αν και δε νομίζω πως μπορεί να συντρέξει θεμα εκπροθέσμου στον προκαταβλητέο φόρο ΥΠΟ ΤΗΝ ΕΝΝΟΙΑ οτι προσκομίζεται πριν την κατάθεση της μελετης, σχεδίου στην αρμόδια αρχή . Αν τώρα η δημόσια αρχή που θεωρεί σχεδια κλπ  δεν απαιτεί πλέον την προσκόμιση του ΦΕΜ κατά τη θεώρηση ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΑ ΠΡΑΜΑΤΙΚΟ δηλαδη ελεγκτικό πως θα βρουν περιπτώσεις στις οποίες δεν αποδόθηκε ΦΕΜ  , και αυτό  μόνο στις περιπτώσεις που εργοδότης είναι φυσικό πρόσωπο ιδιώτης γαιτί αν είναι επαγγελματίας θα π΄ρεπει να κάνει παρακράτηση 20% αφού δεν υπάρχει προκαταβλητέος και αυτό φυσικά δε συμφέρει.

Edited by SOTHRIS
Link to comment
Share on other sites

................ Χθες μάλιστα μου εστάλη γράμμα από την τοπική εφορία με το γνωστό μπλε έντυπο με τις τρύπες, για να εξοφλήσω τις οφειλές μου. Το ποσό ήταν τα 2 ΦΕΜ που έβαλα στο σύστημα. ............

 

Μιλάς σοβαρά;;;;;;; Είναι δυνατόν αυτό να συμβεί;;;;;;

Link to comment
Share on other sites

..οτι προσκομίζεται πριν την κατάθεση της μελετης, σχεδίου στην αρμόδια αρχή ...

 

Θεώρηση , όχι κατάθεση. Εχουν σημασία οι λεπτομέρειες αυτές.

 

Απο κει και πέρα , ο σχετικός νόμος λέει ότι προ της θεωρήσεως πληρώνεις ΦΕΜ . Τελεία και παύλα. 

 

Το αν δεν στο ζητήσει  η Υπηρεσία , δεν σημαίνει ότι άλλαξε ο νόμος.

 

Αρα με τα μέχρι σήμερα ισχύοντα η αμοιβή μελέτης που θεωρείται υπόκειται σε ΦΕΜ είτε το ζητήσει ο υπάλληλος είτε όχι.

 

Αν δεν θεωρείς , τότε δεν υποχρεούσαι να πληρώσεις ΦΕΜ , αλλά προσέχεις μήπως εμπίπτεις σε περίπτωση παρακράτησης 20%.

 

Το μόνο για μένα που μένει σε εκκρεμοτητα είναι να διευκρινιστεί από κάπου , τι στην ευχή θεωρείται θεώρηση σε σχέση με τα ηλεκτρονικά συστήματα υποβολής.

 

Συνιστά  η καταχώρηση σε ηλεκτρονικές βάσεις δεδομένων θεώρηση ή όχι ? 

 

 

Εγώ λέω ότι από την στιγμή που παίρνεις από το σύστημα αριθμό αυθεντικότητας (ΠΧ σε ενα ΠΕΑ) αυτό μάλλον είναι θεώρηση...

Edited by avgoust
Link to comment
Share on other sites

Κάποιοι "θεώρηση" μπορούν να θεωρήσουν για τις εργασίες 4178 τα παρακάτω:

 

- Την υπαγωγή στον 4178 ή

- Την οριστική υπαγωγή στον 4178 ή

- Τίποτα από αυτά τα δύο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.