Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ηλεκτρονική Υποβολή ΦΕΜ μέσω Taxisnet


Recommended Posts

Πάντως εάν το ΤΠΥ είναι σε επιτηδευματία θέλει ή ΦΕΜ (υπόχρεως ο μηχανικός) ή παρακρατηση 20% (υπόχρεως ποιός???).οχι και τα δυο.

σωστα;;

Link to comment
Share on other sites

Θεώρηση , όχι κατάθεση. Εχουν σημασία οι λεπτομέρειες αυτές.

 

Απο κει και πέρα , ο σχετικός νόμος λέει ότι προ της θεωρήσεως πληρώνεις ΦΕΜ . Τελεία και παύλα. 

 

Το αν δεν στο ζητήσει  η Υπηρεσία , δεν σημαίνει ότι άλλαξε ο νόμος.

 

Αρα με τα μέχρι σήμερα ισχύοντα η αμοιβή μελέτης που θεωρείται υπόκειται σε ΦΕΜ είτε το ζητήσει ο υπάλληλος είτε όχι.

 

Αν δεν θεωρείς , τότε δεν υποχρεούσαι να πληρώσεις ΦΕΜ , αλλά προσέχεις μήπως εμπίπτεις σε περίπτωση παρακράτησης 20%.

 

Το μόνο για μένα που μένει σε εκκρεμοτητα είναι να διευκρινιστεί από κάπου , τι στην ευχή θεωρείται θεώρηση σε σχέση με τα ηλεκτρονικά συστήματα υποβολής.

 

Συνιστά  η καταχώρηση σε ηλεκτρονικές βάσεις δεδομένων θεώρηση ή όχι ? 

 

 

Εγώ λέω ότι από την στιγμή που παίρνεις από το σύστημα αριθμό αυθεντικότητας (ΠΧ σε ενα ΠΕΑ) αυτό μάλλον είναι θεώρηση...

 1. Το ότι εχουν σημασία οι λεπτομέρειες το γνωρίζω , γιαυτό αλλωστε έγραψα όσα έγραψα.

2. Τη διευκρίνηση αυτή θα πρέπει να την κάνει επειγόντως το ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ  (πάντως μπορεί να έβαγαλε καμιά ατομική διοικητική λύση και να μη την κοινοποίησε σε κανένα πλην αυτού που  προκάλεσε την έκδοσή της ).

Link to comment
Share on other sites

Αν εμπίτπεις σε περίπτωση ΦΕΜ , υπερισχύει το ΦΕΜ  και όχι η παρακράτηση. Εχει ξεκαθαριστεί αυτό από παλιά.

 

Ι'σχυε με τον 2238/1994 , ισχύει και με τον 4172/2013 .

Link to comment
Share on other sites

ξανα απο την αρχη

1.ΦΕΜ εχει προθεσμια ποσο διαστημα ΜΕΤΑ την  ΑΠΥ? 15 ημερες?

2.αν δεν πληρωθει μεσα στη προθεσμια τι προσαυξηση παιρνει?

3.σε ΑΠΥ   ΜΑΡΤΙΟΥ13  αν πληρωσω ΦΕΜ σημερα  ,στην ηλεκτρονικη του υποβολη πιοος υπολογιζει την προσαυξηση?συμφερει να το πληρωσω η το κανω γαργαρα?ποιες οι συνεπειες?

4.ο λογιστης μου λεει οτι αν πληρωθει σημερα κ αφορα ΑΠΥ του 13  μπορει να το βαλει στους προκαταβλητεους του 13,ισχυει αυτο?

5.στις αδειες λειτουργιας κοβουμε ΑΠΥ η  ΤΠΥ?συνηθως μας ζητανε ΑΠΥ σαν ιδιωτες  οι πελατες μου  κ λογικα ισως διοτι δεν εχει συσταθει ακομη επιχειρηση.

6.μεσω τραπεζας συναλλαγη με ιδιωτη ειναι στα 500ε  η στα 1500ε?

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Σε μια περίπτωση μελέτης που δεν πέρασε από υπηρεσία (τοπογραφικό) έκοψα ΤΠΥ σε εταιρία και αντί να μου κάνουν παρακράτηση 20% τους είπα ότι θα πληρώσω ΦΕΜ 4% (και το έκανα). Λάθος;

Link to comment
Share on other sites

δεδομένου ότι το ηλεκτρονικό σύστημα εξ όσων καταλαβαίνω έχει πρόβλημα,

μπορούμε να πάμε να κάνουμε ΦΕΜ στην ΔΟΥ όπως ξέραμε;

Κόβουν διπλότυπα;

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Πάντως εάν το ΤΠΥ είναι σε επιτηδευματία θέλει ή ΦΕΜ (υπόχρεος ο μηχανικός) ή παρακράτηση 20% (υπόχρεος ποιος???).όχι και τα δυο.

σωστά;;

πιθανολογώ ότι υπόχρεος για την παρακράτηση είναι ο λήπτης του Τ.Π.Υ. (Θα μας το επιβεβαιώσει ο Σωτήρης αν πράγματι είναι  έτσι) ο οποίος μας αποδίδει το 80% της αμοιβής η οποία αναγράφεται στο Τ.Π.Υ μαζί με το ΦΠΑ φυσικά που αντιστοιχεί στο συνολικό ποσό.

Πάντως με τράπεζα που συνεργάζομαι,σε ποσό πάνω από 300 ευρώ (με προηγούμενα δεδομένα) έκαναν την παρακράτηση αυτοί και μου έστελναν βεβαίωση για τα παρακρατηθέντα ποσά προκειμένου να την χρησιμοποιήσω στην εφορία. 

Με τα φετινά δεδομένα νομίζω η παρακράτηση ξεκινά από το πρώτο ευρώ και δεν υπάρχει ελάχιστο όριο τα 300 ευρώ?

Link to comment
Share on other sites

Με τα φετινά δεδομένα νομίζω η παρακράτηση ξεκινά από το πρώτο ευρώ και δεν υπάρχει ελάχιστο όριο τα 300 ευρώ?

 

ετσι ειναι

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.