Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ηλεκτρονική Υποβολή ΦΕΜ μέσω Taxisnet


Recommended Posts

Yπέβαλα την δήλωση ΦΕΜ και την πλήρωσα μέσω ιντερνέτ απ ευθείας στον κωδικό πληρωμής  που μου έβγαλε. Την επομένη ημέρα με μεγάλη μου έκπληξη είδα ότι έχω χρεωθεί σαν εκπρόθεσμος και με τόκους 0,15 λεπτά και με άλλο κωδικό πληρωμής. Τους έστειλα λοιπόν την παρά κάτω ερώτηση. Θα μας τρελάνουν τελικά!!!

Θα σας ενημερώσω για την απάντηση όταν την λάβω!!!!

 

"Έχω πληρώσει το ΦΕΜ όταν ολοκλήρωσα την αποστολή της δήλωσης. Με ταυτότητα οφειλής που έβγαλε στο τέλος της διαδικασίας με αριθμό 040158910 909120125 140003196662 μέσω ιντερνέτ στις 11/09/2014. Παρά ταύτα στην προσωπική πληρ/ση μου βγάζει ότι δεν έχει πληρωθεί και έχει άλλη ταυτότητα οφειλής και έχει βγάλει και τόκους 0,15 λεπτά!!! Ο αριθμός πληρωμής στην Εθνική τράπεζα στις 11/09/2014 είναι : 90509700425445626460. Παρακαλώ για την αποκατάσταση.

Επίσης να ρωτήσω, αφού είμαι υποχρεωμένος να πληρώσω την ιδία ημέρα με την υποβολή στο συγκεκριμένο κωδικό που εκδίδει, πως γίνεται να φαίνεται απλήρωτο στην προσωπική πληροφόρηση την επομένη ημέρα και με άλλο κωδικό?

Σας ευχαριστώ."

Link to comment
Share on other sites

Μην αγχώνεσαι, είναι "λάθος" του συστήματος. Τη μεθεπόμενη μέρα δε θα υπάρχει αυτή η ένδειξη.

Link to comment
Share on other sites

Θα ξεχρεωθείς αυτόματα μόλις το συστημα συνδιάσει την ταυτότητα πληρωμής και την πληρωμή . Δυστυχώς αυτό δε γίνεται αυτόματα όπως συνέβαινε τότε που πληρώναμ εστη ΔΟΥ . Θέλει κάποιον χρόνο (μια , δύο μέρες συνήθως ).

Link to comment
Share on other sites

Αυτό δε γίνεται μόνο με τον ΦΕΜ , αλλά με οποιοδήποτε ταμειακά βεβαιωμένο φόρο . Δεν υπάρχει αυτόματη , σε πραγματικό χρόνο , αντιστοίχηση της οφειλής (ταυτότητα πληρωμής) και της καταβολής .

Link to comment
Share on other sites

Εχετε μπερδεψει τις τραπεζες με τις ΔΟΥ μου φαινεται...

 

Υ.Γ. Απλα δε μπορω να καταλαβω γιατι δεν αφηνουν μεγαλυτερο περιθωριο, οπως λεει και ο τερρυ

Edited by tasxan206
Link to comment
Share on other sites

Μου έχει τύχει και εμένα σε πληρωμή ΦΠΑ.

 

Το ερώτημά μου είναι το εξής:

 

Αφού το γα@@@@@νο σύστημα είναι ηλεκτρονικό, γιατί δεν γίνεται η σε πραγματικό χρόνο ο έλεγχος της εξόφλησης της οφειλής;

Link to comment
Share on other sites

 

Καλώς δεν αφήνουν μεγαλύτερο περιθώριο . Οτι ισχύει για όλες τις δόσεις πληρωμής στα βεβαιωμένα χρέη , θα ισχύσει και στον ΦΕΜ .

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει αλλη βεβαιωμενη οφειλη που πρεπει να καταβληθει την ιδια μερα;

Και αν ναι, γιατι πρεπει να ειναι αυτο το σωστο και 'καλως... ';

Edited by tasxan206
Link to comment
Share on other sites

Απο ποτε το ΦΕΜ αποτελει δοση βεβαιωμενου χρεους?

 

Για ποιο λογο τοτε οι δοσεις στο εκκαθαριστικο ειναι μια, καθε δυο μηνες και η ημερομηνια εφαπαξ εξοφλησης, δεν ειναι την ιδια μερα την εκκαθαρισης μεχρι 3μμ???

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.