Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αθεώρητα πλέον τα μπλοκάκια των ΑΠΥ;


Recommended Posts

Συνεχίζεις απλά, ή αν θες ξεκινάς αρίθμηση από το 1 για το γούρι....Πανε οι εφορίες και μπλοκάκια...

Link to comment
Share on other sites

Καινούριο μπλοκ τιμολογίων,τελείωσε το θεωρημένο ΚΑΚΩΣ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΜΟΥ ΕΞΕΔΙΔΕΣ ΤΟΣΟ ΚΑΙΡΟ ΑΠΟ ΘΕΩΡΗΜΕΝΟ ΣΤΕΛΕΧΟΣ.  ΕΠΡΕΠΕ ΗΔΗ ΝΑ ΕΞΕΔΙΔΕΣ ΑΠΟ ΑΘΕΩΡΗΤΟ ΣΤΕΛΕΧΟΣ..  ,πρέπει να περάσω απο εφορία έστω να το δηλώσω   OXI η συνεχίζω ? ΣΥΜΕΧΙΖΕΙΣ ΤΗΝ ΑΡΙΘΜΗΣΗ . ΑΛΛΑΖΕΙΣ ΚΑΑ ΤΟ ΔΟΚΟΥΝ ΤΗΝ ΑΡΙΘΜΗΣΗ . ΔΕ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΕΙΣ ΑΡΙΘΜΗΣΗ . ΟΤΙ ΘΕΛΕΙΣ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΣΩΣΤΟ.

 

Link to comment
Share on other sites

Όταν μιλούν οι ειδικοί, εμείς σιωπούμε.

Ο Σωτήρης τα είπε όλα:

τελεινώνουμε το θεωρημένο ΑΠΥ (για λόγους τάξης) και μετά κόβουμε αθεώρητες ΑΠΥ σε ιδιώτες.

Σε επιτηδευματίες, αθεώρητο ΤΠΥ.

 

ισχύει αυτό ή έχω χάσει κάτι?

εγώ σε ιδιώτη εκδίδω ΑΠΥ από το θεωρημένο διότι δεν έχει τελειώσει!

1. πειράζει?

2. μετά το θεωρημένο θα συνεχίσω σε αθεώρητο?

3. ο Σωτήρης που είπε παραπάνω #213  ότι κακώς δεν έχει αθεώρητο εννοούσε σε επαγγελματία?

Edited by katrmp
Link to comment
Share on other sites

ισχύει αυτό ή έχω χάσει κάτι?

εγώ σε ιδιώτη εκδίδω ΑΠΥ από το θεωρημένο διότι δεν έχει τελειώσει!

1. πειράζει?  ΤΥΠΙΚΑ ΟΧΙ. ΣΩΣΤΟ ΕΓΩ ΣΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΩ ΝΑ ΤΟ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙΣ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΝΑ ΑΡΧΙΣΕΙΣ ΝΑ ΕΚΔΙΔΕΙΣ ΑΠΟ ΑΘΕΩΡΗΤΟ ΣΤΕΛΕΧΟΣ.

2. μετά το θεωρ  ημένο θα συνεχίσω σε αθεώρητο? ΝΑΙ . ΔΕΝ ΥΠΆΡΧΟΥΝ ΠΛΕΟΝ ΘΕΩΡΗΜΕΝΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΣΑΣ.

3. ο Σωτήρης που είπε παραπάνω #213  ότι κακώς δεν έχει αθεώρητο εννοούσε σε επαγγελματία? ΚΑΙ ΣΕ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΕΣ ΚΑΙ ΣΕ ΙΔΩΤΕΣ

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

δηλαδή Σωτήρη 1.θα πάρω Αθεώρητη ΑΠΥ για να κόβω σε ιδιώτες,π.χ για ένα ΠΕΑ,  σάν αυτό που είχα θεωρήσει και απλά θα βάζω την σφραγίδα μου?ή όχι ΑΠΥ αλλά κάποιο άλλο στοιχείο?

και 2. θα πάρω αθεωρητο ΤΠΥ για να κόβω σε επαγγελματία?

3.υ.γ= είχα συνεχίσει σε θεωρημένο επειδή στο #24 είχες πει <<Αρα δύο λύσεις 1) συνεχίζεται στο θεςωρημένο στέλεχος μέχρι να εξαντληθεί 2) παιρνετε ενα άλλο και αρχίζετε να εκδίδετε αθεώρητα>>. Πάντως δεν πειράζει έτσι? άς κάνω αρχή σε αθεώρητο από 1/1/2015

4. χρειάζεται κανένα σφραγιδάκι πάνω π.χ <<αθεώρητο βάσει Ν........>>?

Edited by katrmp
Link to comment
Share on other sites

δηλαδή Σωτήρη 1.θα πάρω Αθεώρητη ΑΠΥ για να κόβω σε ιδιώτες,π.χ για ένα ΠΕΑ,  σάν αυτό που είχα θεωρήσει και απλά θα βάζω την σφραγίδα μου?ή όχι ΑΠΥ αλλά κάποιο άλλο στοιχείο? ΝΑΙ

και 2. θα πάρω αθεωρητο ΤΠΥ για να κόβω σε επαγγελματία? ΝΑΙ

3.υ.γ= είχα συνεχίσει σε θεωρημένο επειδή στο #24 είχες πει <<Αρα δύο λύσεις 1) συνεχίζεται στο θεςωρημένο στέλεχος μέχρι να εξαντληθεί 2) παιρνετε ενα άλλο και αρχίζετε να εκδίδετε αθεώρητα>>. Πάντως δεν πειράζει έτσι?  ΔΕΝ ΠΕΙΡΑΖΕΙ . ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΜΕ ΥΠΑΡΧΟΥΣΑ ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΗ ΠΑΡΑΒΑΣΗ ΑΛΛΑ ΜΕ ΑΠΟΦΥΓΗ ΚΆΠΟΙΑΣ ΜΕΛΛΟΝΤΙΚΗΣ ΔΕΔΟΜΕΝΟΥ ΟΤΙ ΣΤΑ ΘΕΩΡΗΜΕΝΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΥΠΗΡΧΑΝ ΔΕΣΜΕΥΤΙΚΕΣ ΔΙΑΤΑΞΕΙΣ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟ ΠΕΡΙΕΧΌΜΕΝΟ ΤΟΥΣ .άς κάνω αρχή σε αθεώρητο από 1/1/2015 ΝΑ ΤΗΝ ΚΑΝΕΙΣ ΤΗΝ ΑΡΧΗ.

4. χρειάζεται κανένα σφραγιδάκι πάνω π.χ <<αθεώρητο βάσει Ν........>>? ΟΧΙ

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Για παροχή υπηρεσιών (συμμετοχή σε εκπόνηση μελετών) σε μελετητική εταιρεία (Ανώνυμη Τεχνική Εταιρεία), πάντα έκοβα (από το 1993) Απόδειξη Παροχής Υπηρεσιών θεωρημένη (έτσι μου έλεγε ο λογιστής). Από μέσα περίπου του 2013 πήρα τα βιβλία μου από το λογιστή (για οικονομικούς λόγους). Μέσα στο 2014 και συγκεκριμένα τέλος Δεκεμβρίου έκοψα πάλι σε Μελετητική Ανώνυμη Εταιρεία μία ΑΠΥ θεωρημένη με το ίδιο αντικείμενο (συμ/χή σε εκπόνηση μελέτης). Είναι λάθος αυτό? Θάπρεπε οπωσδήποτε να κόψω ΤΠΥ αθεώρητο? Εγώ μέχρι τώρα μόνο ΑΠΥ θεωρημένες έκοβα σε Α.Ε. με τις οποίες συνεργαζόμουν. Δε θα μπορούσα να συνεχίσω να κόβω ΑΠΥ θεωρημένες μέχρι να τελειώσει το μπλοκάκι? ή πρέπει να ακυρώσω την ΑΠΥ του Δεκεμβρίου και να κόψω ΤΠΥ αθεώρητο?

Ας μου απαντήσει κάποιος που σίγουρα ξέρει.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.