Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αθεώρητα πλέον τα μπλοκάκια των ΑΠΥ;


Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους............! Γυναίκα μηχανός και ζωγράφος σας ζητά τα φώτα σας.......!

Τελικά το Δελτίο παροχής υπηρερσιών ......έγινε τιμολόγιο παροχής αθεώρητο όταν το κόβεις για εταιρίες κ.λπ

και δελτίο λιανικής (παροχής υπηρεσιών) αθεώρητο επίσης όταν το κόβεις για ιδιώτες....σωτά?

 

Τώρα για τα τιμολόγια γίνεται η συναλήθευση με το "νεό κόλπο" πελατών προμηθεύτών ανα ένα μήνα ή ότι άλλο μας πουν.

Για της αποδείξεις λιανικής (παροχής υπηρεσιών) τι κάνουμε.....? τα καταθέτουμε κάπου? τα δηλώνουμε κάπου?

 

Αντε ρε παιδιά ...γιατί μετά από μήνες πήρα μια δουλειά την έκανα και δεν ξέρω τι να κόψω....

και μη μου πειτε να πάω στο λογιστή μου, γιατί δεν έχω........!

 

Ο θεός στο καλό για όλους μας!

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους............! Γυναίκα μηχανός και ζωγράφος σας ζητά τα φώτα σας.......!

Τελικά το Δελτίο παροχής υπηρερσιών ......έγινε τιμολόγιο παροχής αθεώρητο όταν το κόβεις για εταιρίες κ.λπ

και δελτίο λιανικής (παροχής υπηρεσιών) αθεώρητο επίσης όταν το κόβεις για ιδιώτες....σωτά? ΝΑΙ

 

Τώρα για τα τιμολόγια γίνεται η συναλήθευση με το "νεό κόλπο" πελατών προμηθεύτών ανα ένα μήνα ή ότι άλλο μας πουν.

Για της αποδείξεις λιανικής (παροχής υπηρεσιών) τι κάνουμε.....? τα καταθέτουμε κάπου? τα δηλώνουμε κάπου? (1)ΑΠΥ προς ιδιώτες από Ελ. επαγγελματία στις συγκεντρωτικές καταστάσεις Πελατών-Λιανικές Συναλλαγές-αθροίζονται στην περίοδο που ορίζεται από τις προθεσμίες και υποβάλλονται συγκεντρωτικά χωρίς ΑΦΜ αντισυμβαλλόμενου και με ένδειξη “Χωρίς ταμειακή”. (2)Στην Περιοδική ΦΠΑ. (3) Στο Βιβλίο Εσόδων-Εξόδων

 

Αντε ρε παιδιά ...γιατί μετά από μήνες πήρα μια δουλειά την έκανα και δεν ξέρω τι να κόψω....

και μη μου πειτε να πάω στο λογιστή μου, γιατί δεν έχω........! 

 

Ο θεός στο καλό για όλους μας!

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

καλησπερα

δεν ξέρω αν γραφω στο σωστο θέμα αλλά ας προσπαθήσω..

είμαι ηλεκτολόγος μηχανικός στα ξεκινήματα....

έχω ανοίξει καρτέλα συνεργασίας με κάποιες εταιρείες για να παίρνω π.χ. αιρ-κοντίσιον, ηλιακούς κτλ για πελάτες

αφού βρήκα πελάτες- επιτέλους πάω να κάνω παρεγγελία...

1) για ιδιώτη πελάτη η εταιρία θα μου στείλει το δελτίο απαστολής (αιρ κοντίσιον) στο δικό μου όνομα. Εγώ θεωρούμαι πως κάνω εμπόριο οπότε πρέπει να προσθέσω ΚΑΔ και να πάρω ταμειακή μηχανή για να κόψω απόδειξη λιανικής στον πελάτη. Δεν με συμφέρει και θα μπλέξω. Μπορώ να το πουλήσω στον ιδιώτη με αθεώρητο τιμολόγιο ή δεν γίνεται αυτο; κάποια άλλη λύση υπάρχει;

 

2) αν άλλος πελατης μου είναι επιχείρηση μπορώ να εκδόσω απλα απυ σε αυτόν και να το πουλήσω (αιρ κοντίσιον) ή και αυτό δεν γίνεται;

 

γενικά τι μπορώ να κάνω για να αποφύγω την ταμειακή μηχανή; μπορώ στην δευτερη περίπτωση να το αναλάβω σαν εργολαβία(αγορά και εγκατάσταση;)

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε

 

αν αρχίσεις να ασχολείσαι ΚΑΙ με το εμπόριο (εκτός μελετων-επιβλεψεων), τότε η λύση είναι μονόδρομος για λογιστή

 

εγω με μόνο μελέτες-επιβλέψεις εχω δεί το Χριστό ΦΑΝΤΑΡΟ !!!!!

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα

δεν ξέρω αν γραφω στο σωστο θέμα αλλά ας προσπαθήσω..

είμαι ηλεκτολόγος μηχανικός στα ξεκινήματα....

έχω ανοίξει καρτέλα συνεργασίας με κάποιες εταιρείες για να παίρνω π.χ. αιρ-κοντίσιον, ηλιακούς κτλ για πελάτες

αφού βρήκα πελάτες- επιτέλους πάω να κάνω παρεγγελία...

1) για ιδιώτη πελάτη η εταιρία θα μου στείλει το δελτίο απαστολής (αιρ κοντίσιον) στο δικό μου όνομα. Εγώ θεωρούμαι πως κάνω εμπόριο οπότε πρέπει να προσθέσω ΚΑΔ και να πάρω ταμειακή μηχανή για να κόψω απόδειξη λιανικής στον πελάτη. Δεν με συμφέρει και θα μπλέξω. Μπορώ να το πουλήσω στον ιδιώτη με αθεώρητο τιμολόγιο ή δεν γίνεται αυτο; κάποια άλλη λύση υπάρχει;

 

2) αν άλλος πελατης μου είναι επιχείρηση μπορώ να εκδόσω απλα απυ σε αυτόν και να το πουλήσω (αιρ κοντίσιον) ή και αυτό δεν γίνεται;

 

γενικά τι μπορώ να κάνω για να αποφύγω την ταμειακή μηχανή; μπορώ στην δευτερη περίπτωση να το αναλάβω σαν εργολαβία(αγορά και εγκατάσταση ;)

  

Oλα γίνονται και όλα δε γίνονται ή μάλλον υπάρχουν όρια σε όσα μπορούν να γίνουν και σε όσα δεν είναι εφικτό να γίνουν . Είναι θέμα πολύπλοκο αυτό που βάζεις, μεταβαλλόμενο από περίοδο σε περίοδο , ανάλογα με τις αλλαγές στο νομοθετικό πλαίσιο  και δε μπορεί να αναλυθεί σε πέντε γραμμές .

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλό μεσημέρι.

 

Αναφέρεται σε παραπάνω πόστ ότι όταν οι ΑΠΥ είναι χειρόγραφες μπορούν να χρησιμοποιηθούν αθεώρητες ενώ όταν είναι μηχανογραφημένες ( έστω και από excel ) πρέπει να είναι θεωρημένες.

Ανάλογα ισχύει και για τα ΤΠΥ ; Η όλα τα ΤΠΥ είναι αθεώρητα;

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Το καθεστώς θεώρησης των ΑΠΥ λιανικής δεν συμβαδίζει με αυτό των ΤΙΜΟΛΟΓΙΩΝ. Το τελευταίο είναι λάρτζ.

 

Λάρτζ σημαίνει... όλα αθεώρητα ; ( τα ΤΠΥ εννοώ... ) :smile:

Edited by soulrebel
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.