Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αθεώρητα πλέον τα μπλοκάκια των ΑΠΥ;


Recommended Posts

Δυστυχως υπαρχει ΠΟΛ που αναφερει οτι σε τετοια περιπτωση πρεπει οι Αποδείξεις Λιανικών Συναλλαγών (για παροχή υπηρεσίας) να εχουν τη Φορογολικη Σημανση (τον κωδικο στο τελος της σελιδας).

 

Αρα ή θα προμηθευτεις εξοπλισμο και λογισμικο (πανω απο 500Ε) ή θα παρεις μπλοκακι.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αν είναι έτσι, μπλοκάκι βέβαια. Έλεγα μήπως η χειρόγραφη συμπλήρωση μας κάλυπτε, αλλά εφόσον έχεις διαβάσει την ΠΟΛ. πάω πάσο.

Link to comment
Share on other sites

 

 

Λες παραπάνω πως εκδίδουμε απόδειξη λιανικής παροχής υπηρεσίας για λιανικές πωλήσεις και τιμολόγιο παροχής υπηρεσιών για χονδρικές πωλήσεις.

Οπότε η ερώτηση που βγαίνει είναι "Η παροχή υπηρεσίας προς εταιρεία για την επίβλεψη έργου, είναι λιανική πώληση ή χονδρική πώληση;" ΧΟΝΔΡΙΚΗ - ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ

Ευχαριστώ..
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως υπαρχει ΠΟΛ που αναφερει οτι σε τετοια περιπτωση πρεπει οι Αποδείξεις Λιανικών Συναλλαγών (για παροχή υπηρεσίας) να εχουν τη Φορογολικη Σημανση (τον κωδικο στο τελος της σελιδας).

 

Αρα ή θα προμηθευτεις εξοπλισμο και λογισμικο (πανω απο 500Ε) ή θα παρεις μπλοκακι.

 

 

Δεν υπάρχει τέτοια ΠΟΛ , που να απαιτεί σήμανση με φορολογικό μηχανισμό , για τις αποδειξεις υπηρεσίων (στη λιανική) , τις οποίες εκδίδουν όσοι κατατάσσονται στα ελευθ'ερια επαγγέλματα , που κατονόμαζε ο Ν 2238/1994.

Η συγκεκριμένη ΠΟΛ , η  1002/15  (31-12-2014) εξαιρεί τα ελευθέρια επαγγέλματα από τη χρήση φορολογικου ηλεκτρονικού μηχανισμού , για την έκδοση αποδείξεων λιανικών συνναλαγών.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Σχετικά μέ #220, είναι σωστά τα παρακάτω;

σχετ. με ΑΠΥ θεωρημένες (που έκοψα σε ανώνυμη τεχνική εταιρεία) και αφορούσαν συμμετοχή σε εκπόνηση μελετών, την μία τον Δεκέμβριο του 2013 και την άλλη τον Δεκέμβριο του 2014

α)θα έπρεπε κανονικά να ήταν αθεώρητα ΤΠΥ

β)απ' ότι κατάλαβα από αυτά που γράψατε, δεν θα έχω κάποιο πρόβλημα ή κύρωση (που αντί για αθεώρητα ΤΠΥ συνέχισα να κόβω θεωρημένες ΑΠΥ), και άρα δεν χρειάζεται την θεωρημένη ΑΠΥ του 2014 (που έκοψα) να την αντικαταστήσω με αθεώρητο ΤΠΥ

γ)για όποια άλλη παροχή υπηρεσιών (κυρίως συμ/χή σε εκπόνηση μελέτης) σε Ανώνυμη Εταιρεία, από δω και πέρα, να κόβω αθεώρητο ΤΠΥ

δ)δεν μπορώ να συνεχίσω να κόβω θεωρημένες ΑΠΥ σε Α.Ε. για συμ/χή σε εκπόνηση μελέτης, μέχρι να τελειώσει το μπλοκάκι

δ)μπορώ, για τα ΤΠΥ που θα κόψω από δώ και πέρα, -για δικούς μου λόγους- να συνεχίσω την αρίθμηση από την τελευταία θεωρημένη ΑΠΥ (π.χ.Νο 70) που έκοψα, στο νέο ΤΠΥ που θα αγοράσω (αντί για Νο 1 να γράψω Νο 71).

Παρακαλώ ας απαντήσει κάποιος που γνωρίζει.

Edited by sga
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Δεν υπάρχει τέτοια ΠΟΛ , που να απαιτεί σήμανση με φορολογικό μηχανισμό , για τις αποδειξεις υπηρεσίων (στη λιανική) , τις οποίες εκδίδουν όσοι κατατάσσονται στα ελευθ'ερια επαγγέλματα , που κατονόμαζε ο Ν 2238/1994.

Η συγκεκριμένη ΠΟΛ , η  1002/15  (31-12-2014) εξαιρεί τα ελευθέρια επαγγέλματα από τη χρήση φορολογικου ηλεκτρονικού μηχανισμού , για την έκδοση αποδείξεων λιανικών συνναλαγών.

 

Aν θελω να στείλω την απόδειξη μεσω email στον πελάτη, θα μπορούσα αντί για μπλοκ λιανικής πώλησης να το κάνω π.χ με ένα απλό εξελόφυλο ή αρχειο pdf , όπως ξερω ότι ισχύει για τα ΤΠΥ ; Με το logo μου κι όλα τα σχετικα;

Nα μην έχω καθόλου το τυπικο 'μπλοκ λανικής πωλησης' δηλαδή αλλά το δικό μου 'χειροποίητο' μπλοκ...

Mπορεί να γίνει τόσο απλά ;

Link to comment
Share on other sites

Αυτό δε ρώτησα και εγώ πιο πάνω; Σε κάθε περίπτωση θα πρέπει να είναι χειρόγραφη η αθεώρητη απόδειξη που θα δώσεις, έστω με δική σου εκτύπωση. Από ότι λέει ο terry δεν επιτρέπεται όμως ούτε καν αυτό και πρέπει να έχεις έτοιμο μπλοκ.

Edited by Meremeti
Link to comment
Share on other sites

 

Aν θελω να στείλω την απόδειξη μεσω email στον πελάτη, θα μπορούσα αντί για μπλοκ λιανικής πώλησης να το κάνω π.χ με ένα απλό εξελόφυλο ή αρχειο pdf , όπως ξερω ότι ισχύει για τα ΤΠΥ ; Με το logo μου κι όλα τα σχετικα;

Nα μην έχω καθόλου το τυπικο 'μπλοκ λανικής πωλησης' δηλαδή αλλά το δικό μου 'χειροποίητο' μπλοκ...

Mπορεί να γίνει τόσο απλά ;

 

Mπορεί να έχεις "χειροποίητο" μπλοκ.

 

 

. Από ότι λέει ο terry δεν επιτρέπεται όμως ούτε καν αυτό και πρέπει να έχεις έτοιμο μπλοκ. ΑΠΟ ΠΟΙΟΝ ΑΚΡΙΒΩΣ ΕΠΙΒΑΛΕΤΑΙ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΕΤΟΙΜΟ ΜΠΛΟΚ. ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΕΤΟΙΜΟ ΜΠΛΟΚ ?

Edited by terry
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.