Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απλούστευση διαδικασιών ΚΥΕ - ΦΕΚ 3402Β & 3403Β / 2013


Recommended Posts

Με μία μικρή επιφύλαξη, δύο μήνες. τρεις + δύο μήνες (σωστός ο Panos_)

 

Πάντως υπάρχουν κάποιοι δήμοι που είναι ελαστικοί ως προς αυτό, συνήθως οι μικροί.

Edited by tasxan206
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Συνάδερφοι, η προέγκρισης μιας άδειας λειτουργίας Κ.Υ.Ε. τι χρονική διάρκεια έχει ως προς την ισχύ της?

 

 

3 μήνες με δυνατότητα παράτασης για 2 ακόμη  (φεκ3402Β/13 αρ. 2, παρ.3.)

Edited by Panos_
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ και τους δύο!

Εάν παρέλθει το 5μηνο (κανονικής διάρκειας + παράτασης), υποθέτω ότι πρέπει να κατατεθεί εκ νέου ο φάκελος της προέγκρισης ή υπάρχει κάποια συγκεκριμένη διαδικασία για την οριστική αδειοδότηση?

Edited by yian
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Για αλλαγή χρήσης καταστ'ηματος σε κατάστημα υγειονομικού ενδιαφέροντος (εστίασης), τι προβλέπεται για ΑΜΕΑ και θέσεις στάθμευσης; Η αρχική άδεια είναι το 1987.

Link to comment
Share on other sites

1. Θέλεις αλλαγή χρήσης από κατάστημα σε χώρο συνάθροισης κοινού.

2. Εάν έχεις εμβαδόν (εντός + εκτός) > 100 τ.μ., χρειάζεσαι ΑΜΕΑ.

3. (Με επιφύλαξη) Δεν αλλάζει κάτι στις θέσεις στάθμευσης.

Link to comment
Share on other sites

1. Θέλεις αλλαγή χρήσης από κατάστημα σε χώρο συνάθροισης κοινού.

2. Εάν έχεις εμβαδόν (εντός + εκτός) > 100 τ.μ., χρειάζεσαι ΑΜΕΑ.

3. (Με επιφύλαξη) Δεν αλλάζει κάτι στις θέσεις στάθμευσης.

Το εμβαδόν του καταστήματος 100τ.μ. ή των χώρων σερβιρίσματος;

Link to comment
Share on other sites

Το μικτό εμβαδόν του καταστήματος. Ο κλειστός χώρος. Δεν μετράς μόνο ότι δεν μετράει στον Σ.Δ. π.χ. ένα πατάρι ή ένα υπόγειο. 

 

http://www.michanikos.gr/topic/31711-Αποχωρητήρια-ΑμΕΑ-σε-κατάστημα-υγειονομικού-ε/?p=590638

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα συνάδελφοι,

θελω να βγαλω αδεια παντοπωλείου και το εν λόγω κατάστημα εχει

1ον) το WC στο υπόγειο, (με προθάλαμο και σωστές διαστάσεις) το οποίο στην αδεια φαινόταν στο ισόγειο

2ον) διαφορετική την σκάλα προς το υπόγειο.

 

Θα κανω λοιπον τακτοποίηση με 4178.

Μετα μπορώ να προχωρησω σε ΥΔ-βεβαίωση για το παντοπωλείο που το WC βρίσκεται στο υπόγειο, δηλ σε ΒΧ??

 

Παρακαλώ διαφωτίστε με

Link to comment
Share on other sites

Σε ΚΥΕ γιαπωνέζικου φαγητού (σούσι, τεριάκι κλπ) έχουμε ισόγειο 33 τμ , υπόγειο με εσωτερική (δύσκολη) πρόσβαση και εξωτερική (εύκολη) πρόσβαση από την αποκλειστικής χρήσης πρασιά 30 τμ .

Λόγω του είδους του φαγητού και του μικρού μεγέθους , μέσα στο ισόγειο θα έχουμε παρασκευαστήριο , λάντζα και πάγκους για τους πελάτες με σκαμπώ . Εξω θα έχω 7-8 τραπέζια .

Εχει κάνει 4178 για την λειτουργική ενοποίηση ισογείου -  υπογείου και για χρήση ως κατάστημα με ΥΔΒΧ . Θέλω να βάλω τις τουαλέτες στο υπόγειο με πρόσβαση από τον εξωτερικό χώρο όπου εκεί θα βρίσκονται τα τραπέζια .

Θα βάλω πέργκολα και τέντα και θα στεγάσω την πρασιά και θα βάλω γυαλιά ύψους 2 μ. γύρω . Τα κλασσικά δηλαδή .

Για την πέργκολα θέλω 48ωρη , ή μικρής κλίμακας ?  

Τις τουαλέτες κάτω τις έχω με την τακτοποίηση , αλλά δεν ξέρω τι γίνεται με την πρόσβαση απ'  έξω .

Το υγειονομικό είπε ότι αν ο έξω χώρος θεωρείται αίθουσα στεγασμένη με γυαλιά γύρω , από την πολεοδομία σαν αίθουσα καταστήματος δεν έχει πρόβλημα .

 

Από την στιγμή όμως που έτσι και αλλιώς δεν έχω τραπέζια μέσα , ο πελάτης που κάθεται στα τραπέζια είναι έξω και θα πάει στο υπόγειο .

 

Τι λέτε ? 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.