Μετάβαση στο περιεχόμενο

Προθεσμίες μεταφοράς δηλώσεων του Ν.4014/11 στον Ν.4178/13


Recommended Posts

Χα, χα, χα, χα, χα, ...ας περιμένουν τον Οκτώβριο την απόφαση του ΣΤΕ να δούμε τότε τι θα κάνουν;;; Που θα κρυφτούν;;;;;

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 857
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Γιατί μου φαίνεται παλιά είδηση αυτή????

Και αφορούσε τις υποθέσεις με πληρωμένα παράβολα σε προσωρινή υπαγωγή και τις υποθέσεις υπαγωγής με ληξιπρόθεσμες οφειλές που έπρεπε να μεταφερθούν μέχρι το Φεβρουάριο?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, αν μια δήλωση του 4014, που είναι σε οριστική υποβολή κι έχουν ανεβεί όλα τα αρχεία, δεν την μεταφέρω στον Ν4178, γιατι ο πελάτης δεν ενδιαφέρεται , διότι έκανε την μεταβίβαση...κι ο νέος ιδιοκτήτης δεν θέλει να πληρώσει τα 40 € ....


 


1. Εγώ θα έχω κάποιο πρόβλημα?


2. Ο νέος ιδιοκτήτης στο μέλλον θα το συναντήσει μπροστά του ; ή απλά θα μπορεί κάποιος μηχανικός να του δώσει βεβαίωση απ το σύστημα του 4178, (χωρίς να έχει γίνει η μεταφορά) ;

Link to comment
Share on other sites

Δεν υποχρεούται να μεταφερθεί αυτή η δήλωση.

Πάει κατευθείαν για την απόκτηση ηλεκτρονικής ταυτότητας κτιρίου.

Μόνο όταν χρειαστεί στο ενδιάμεσο χρονικό διάστημα να εκδοθεί βεβαίωση μεταβίβασης κ.λπ. τότε πρέπει να μεταφερθεί αναγκαστικά.

Link to comment
Share on other sites

Δεν υποχρεούται να μεταφερθεί αυτή η δήλωση.

Πάει κατευθείαν για την απόκτηση ηλεκτρονικής ταυτότητας κτιρίου.

Μόνο όταν χρειαστεί στο ενδιάμεσο χρονικό διάστημα να εκδοθεί βεβαίωση μεταβίβασης κ.λπ. τότε πρέπει να μεταφερθεί αναγκαστικά.

 

Αυτό είναι κάπου ξεκάθαρα γραμμένο Ιάσονα, ή είναι η προσωπική σου άποψη ;

 

(σ ευχαριστω για την άμεση απάντηση)

Link to comment
Share on other sites

Αρχικώς μελέτησε προσεκτικά αυτό http://www.ypeka.gr/LinkClick.aspx?fileticket=80DbMqJJCXI%3d&tabid=855&language=el-GR

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Αρχικώς μελέτησε προσεκτικά αυτό http://www.ypeka.gr/LinkClick.aspx?fileticket=80DbMqJJCXI%3d&tabid=855&language=el-GR

 

Το έχω υπ όψιν μου αυτό, άλλα εδω δεν λεει ότι δεν υποχρεούται η δήλωση να μεταφερθεί :

 

"... Δηλώσεις που έχουν υπαχθεί και ολοκληρωθεί κατά τις διατάξεις του Ν. 4014/2011 υπάγονται μετά από αίτηση του ενδιαφερόμενου στις διατάξεις του Ν. 4178/2013 μέχρι και την καταληκτική ημερομηνία που  προβλέπεται. Η αίτηση υποβάλλεται ηλεκτρονικά από τον εξουσιοδοτημένο μηχανικό στο πληροφοριακό σύστημα του ΤΕΕ. Τα στοιχεία της δήλωσης, οι πληρωμές καθώς και τα ήδη υποβληθέντα σχέδια μεταφέρονται σε νέα δήλωση τα στοιχεία της οποίας συμπληρώνονται σύμφωνα με τις διατάξεις του Ν. 4178/2013, όπου απαιτείται. Από το πληροφοριακό σύστημα του ΤΕΕ εκδίδεται νέα πράξη ολοκλήρωσης της υπαγωγής κατά τις διατάξεις του Ν. 4178/2013 μετά την καταβολή του ποσοστού ανταπόδοσης κατά τα οριζόμενα στην παρ.8 του άρθρου 10 του Ν. 4178/2013... "

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.