Μετάβαση στο περιεχόμενο

Καταθεση αμοιβης για ΠΕΑ


irini86

Recommended Posts

Ηλία,

 

Κάποιοι -μεταξύ αυτών και ο κ. Κολιδάς, λογιστής και σύμβουλος του Τ.Ε.Ε. Θεσσαλονίκης- θεωρούν ότι το Π.Ε.Α είναι μελέτη και θεωρείται ηλεκτρονικά από την αρμόδια υπηρεσία του δημοσίου, που στην συγκεκριμένη περίπτωση είναι η Ε.Υ.ΕΠ.ΕΝ, καθώς επάνω στο Π.Ε.Α. "αποδίδει" π.χ. αυτό:   Α.Π.: 2000/2014 Α.Α.: ARC00-3B65Y-80UYW-A. , που είναι η σχετική άδεια

 

Άρα μ' αυτό το σκεπτικό και σύμφωνα με το κείμενο που παρέθεσες, πρέπει να αποδίδεται Φ.Ε.Μ. για τα Π.Ε.Α. 

 

Εγώ πάντως το αποδίδω.

Link to comment
Share on other sites

Μανώλη, εγώ δεν το αποδίδω.

Ο λογιστής του ΤΕΕ μπορεί να έχει μια άποψη. Να θεωρεί ότι η απόδοση αριθμού πρωτοκόλλου και κωδικού είναι θεώρηση. Και το ΤΕΕ επίσημα επίσης μπορεί να θεωρεί ότι θέλει.

Ο δικός μου λογιστής που τον έχω μεγαλύτερη εμπιστοσύνη είναι κατηγορηματικός ότι δεν θέλει. 

(Τώρα, υποψιάζομαι ότι αν ήταν κι αυτός σύμβουλος λογιστής του ΤΕΕ, θα έλεγε ότι θέλει. Νομίζω ότι το θέμα τότε παιζόταν γενικά στις <<κρατήσεις>>.)

 

Τέλος πάντων. Σε μελέτη που ζητούσε ιδιώτης για Πυροσβεστική Υπηρεσία (εκτός διαδικασίας οικοδ. άδειας) πάλι δεν απέδιδα ΦΕΜ. Που κι εκεί είχε <<θεώρηση>>.

Link to comment
Share on other sites

Όταν το βάλουν προαπαιτούμενο για να γίνει οριστική υποβολή του ΠΕΑ, τότε θα το πληρώνω.  :twisted:

Edited by nick_61
Link to comment
Share on other sites

Το ΤΕΕ ας παει πρωτα να ασχοληθει με την προαιρετικη καταχωρηση του ΠΕΑ για τις μισθωσεις που εχει ριξει τη δουλεια στο μισο και να αφησει στην ακρη τους λογους για τους οποιους θα πρεπει να καταβαλουμε το 10% της συμφωνηθεισας αμοιβης μας για δουλεια με εξαιρετικα φθινουσα πορεια, την οποια και δεν υπερασπιζεται....

Αει σιχτηρ δηλαδη...

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα με το ΦΕΜ συζητιέται και σε παραδιπλανό πηγαδάκι (Ηλεκτρονική Υποβολή ΦΕΜ μέσω Taxisnet) και συγκεκριμένα εδώ.

 

Οι «εκεί» συνάδελφοι είναι της άποψης ότι το ΦΕΜ είναι υποχρεωτικό και για ΠΕΑ, στηριζόμενοι στο γεγονός ότι η ΕΥΕΠΕΝ είναι και αυτή μια δημόσια υπηρεσία (όπως η πολεοδομία) στην οποία υποβάλουμε το έργο μας (το ΠΕΑ μας).

 

Προσωπικά όμως, τείνω να συμφωνήσω με την άποψη του Ηλία:

Η ΕΥΕΠΕΝ, αντίθετα με την πολεοδομία, δεν έχει το ΦΕΜ ως προαπαιτούμενο για την υποβολή ΠΕΑ (όπως έχει τον ΑΑ Έργου). Αν το θέλανε, θα το ζητάγανε...

Link to comment
Share on other sites

Ουδέποτε πλήρωσα ΦΕΜ Ίκαρε, και όπως άλλωστε είπα, συμφωνώ με την άποψη που λέει πως δεν απαιτείται.

 

Το ψάχνω όμως λίγο παραπάνω, γιατί βλέπω ότι πολλοί συνάδελφοι και η πλειονότητα των λογιστών επιμένουν για το αντίθετο…

Link to comment
Share on other sites

Η ιστορία με το ΦΕΜ είναι καθαρά φιλολογική κατά τη γνώμη μου. Ουτε "κερδίζεις" ούτε "χάνεις" κάτι αν το αποδόσεις ή όχι.

 

Δεν είναι σαν το ΦΠΑ που το εισπράτεις για να τον αποδόσεις. Που είναι λεφτά του κράτους δηλαδη.

 

Το ΦΕΜ δεν είναι απαιτούμενο για να τελειώσεις τη δουλειά. Το ΠΕΑ εκδίδεται κανονικά κι ο πελάτης κάνει τη δουλειά του.

 

Δεν κλέβεις το κράτος όμως. Θα τα πληρώσεις με τον φόρο εισοδήματος κάποια στιγμή.Γι αυτό και δεν νομίζω να υπάρχει πρόβλημα σε οποιονδήποτε έλεγχο.

 

Προσωπικά δεν πλήρωνα, γιατί μέχρι πρόσφατα είχα επιστροφή φόρου και δεν γούσταρα να δανείζω το κράτος 12-20 μήνες με 0% επιτόκιο.

 

Τελευταία όμως που το 26% είναι δυσβάσταχτο, πληρώνω για να μην τα βρω σκουρα στο εκκαθαριστικό. Νομίζω όλη η ουσία εδώ είναι

Edited by vk2626
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.