Μετάβαση στο περιεχόμενο

Φροντιστήριο ξένων γλωσσών ΕΟΠΠΕΠ


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 181
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Παιδιά όσον αφορά την επικαιροποίηση λόγω του αρ. 88 του ν.4547/2018, με πήρε πελάτης σήμερα και ενώ του τα είχα ετοιμάσει (άδεια + κάτοψη + βχκχ) μου είπε ότι έχει γίνει ένσταση και το θέμα παγώνει μέχρι νεωτέρας. Έχει ακούσει κανείς κάτι σχετικά γιατί δεν βρίσκω ανακοίνωση στο σάιτ του ΕΟΠΠΕΠ.

Πάντως έγω έβαλα την βεβαίωση που έχει στο εγχειρίδιο του ΕΟΠΠΕΠ:

http://www.eoppep.gr/images/Foreis_Dia_Biou/Egxeiridio_axiologiton_feb_2016.pdf

 

 

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Το ζητάει να γίνει  βάσει του άρθρου 11 του Κτιριοδομικού (Το κλασσικό 10% φωτισμού και 5% αερισμού).

Λογικά το ζητάνε ώστε να διασφαλίσουν την ύπαρξη επαρκούς φωτισμού & αερισμού στις περιπτώσεις που αλλάζει η εσωτερική διαρρύθμιση σε σχέση με την αρχική κάτοψη ενός χώρου. Κάτι που συμβαίνει αρκετά συχνά στα φροντιστήρια , όπου ανάλογα με τις ανάγκες διαμορφώνουν τις αίθουσες κατά την σύστασή τους.     

Link to comment
Share on other sites

akis73 .

Η βεβαίωση του υποδείγματος  του εγχειριδίου αξιολογητών  αναγράφει :  ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΧΩΡΟΥ ΚΥΡΙΑΣ ΧΡΗΣΗΣ  (βάσει άρθρου 25 παρ. 14 του Ν.4178/13)

Είναι υπόδειγμα , δεν είναι δεσμευτικό. Αυτό που  έστειλε ο ΚΑΝΑ , αναγράφει τα ίδια με άλλη σειρά. Για τα υπόλοιπα που λες δεν εχω διαβασει κατι. Θα το κοιταξω. 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

υ.γ το άρθρο 25 του Ν 4178/13 καταργήθηκε από την 3-11-17 με τον 4495

akis73

πρώτη φορά το βλέπω! 

george_sk

δεν αμφιβάλω ότι το λέει ο Κτιρ/κός αλλά  ότι απλά  δεν χρειάζεται να το γράψεις στην κάτοψη

 

Edited by ΚΑΝΑ
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Πράγματι δεν θυμόμουν ότι το εν λόγω άρθρο είχε καταργηθεί., να το σβήσω αν είναι.

Πάντως και εγώ στις κατόψεις της αρχικής άδειας του κέντρου ξένων γλωσσών είχα βάλει υπολογισμούς για αερισμό/φωτισμό.

Σε αυτά που τύπωσα τώρα δεν τους έβαλα..

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

ρε παίδες συγνώμη για τα μεγάλα γράμματα αλλά κάτι έχει πάθει το σύστημα και δεν μπορώ να αλλάξω μέγεθος

Δεν λέω ότι δεν ισχύει πλέον το άρθρο 107 παρ 8 

αλλά ότι πουθενά δεν φαίνεται το τυπικά ορθό λεκτικό

Μάλλον τελικά ίσως το πιο σωστό είναι αυτό που ανάρτησε  ο akis73

με τις αναγκαίες διαφοροποιήσεις! 

υ,γ akis73 έδωσα και άλλες βεβαιώσεις χωρίς φωτισμό-αερισμό και δεν είχαν πρόβλημα

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, παρακολουθώ το θέμα μιας και μου έτυχε και εμένα αντίστοιχα πρόσφατα πρώτη φορά τέτοια βεβαίωση σε φροντιστήριο. 

1.Για τον φωτισμό/αερισμό στις κατόψεις το γράφουν στο εγχειρίδιο που παραθέσατε παραπάνω, στη σελ.6: 
"Ισχύουσα οικοδομική άδεια και κατόψεις με χαρακτηρισμό χρήσης των χώρων. [...]
-Επιπλέον θα αναγράφονται τα καθαρά εμβαδά των αιθουσών, οι καθαρές διαστάσεις των χώρων (χωρίς τα δομικά στοιχεία) και η συνθήκη αερισμού φωτισμού βάσει του Άρθρου
11 του Κτιριοδομικού Κανονισμού (ΦΕΚ 59/∆/3-02-89, ΥΑ 3046/304/89) "
Παρακάτω  σελ. 18 αναφέρεται ως προτροπή, "Θα ήταν καλό για την διευκόλυνση [...] στα σχέδια των κατόψεων να αναφέρεται από πού προκύπτει ο επαρκής και  άμεσος  φυσικός  φωτισμός  και  αερισμός  ώστε  να  μην  υπάρχουν  αμφιλεγόμενες περιπτώσεις".
> κοιτώντας βέβαια τι κατόψεις είχαν δώσει στην άδεια λειτουργίας πριν 2 χρόνια, δεν ανέφεραν το πινακάκι ούτε μάλλον ασχολήθηκαν ιδιαίτερα.


2. Περί ένστασης @akis73 δεν υπάρχει στις αναρτήσεις κάτι σχετικό νομίζω, η τελευταία σχετική ανακοίνωση στη σελίδα του ΕΟΠΠΕΠ επαναλαμβάνει την υποχρέωση και το 31/10 (και  αντίστοιχο mail/ανακοίνωση που μου προωθήθηκε από την ομοσπονδία τους των εκπαιδευτικών δεν λέει κάτι παραπάνω). Ελπίζω πάντως να υπάρξει παράταση γιατί στη δική μου περίπτωση ο ιδιοκτήτης του κτηρίου του φροντιστηρίου δεν είχε θεωρήσει την ΟΑ του.

3. Να κάνω μία ερώτηση που θα δείξει την ασχετοσύνη/απειρία μου: Στα τμ των ΚΧ της βεβαίωσης τι προσμετράτε; Το σύνολο των αιθουσών με ή χωρίς τα δομικά στοιχεία όπως γράφει παραπάνω το εγχειρίδιο να αναγράφονται στην κάτοψη; +Τα wc και τους διαδρόμους κυκλοφορίας τα προσμετράτε στα τμ των ΚΧ; 

Στον κτηριοδομικό μεν ξέρω θεωρούνται ΒΧ αλλά σε περίπτωση που έχουν όλα h>2,65; >> 
Χώροι βοηθητικής χρήσης είναι μεταξύ άλλων οι ακόλουθοι: - Οι χώροι κυκλοφορίας (διάδρομοι, προθάλαμοι, κλιμακοστάσια). - Οι χώροι υγιεινής. - Τα μηχανοστάσια. - Οι αποθήκες. - Οι χώροι στάθμευσης αυτοκινήτων 
(συνολικά ο χώρος που ελέγχω έχει χρήση φροντιστηρίου με ΟΑ, είναι δυναμικότητας<75 κατάλληλα ύψη και νομιμότητα)

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την όποια απάντηση/ενασχόληση :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.