Μετάβαση στο περιεχόμενο

Φροντιστήριο ξένων γλωσσών ΕΟΠΠΕΠ


Recommended Posts

παιδια καλησπερα,

 

εχω και εγω μια ερωτηση..οταν λεει αυλειους χωρους εννοει και τις βεραντες??γιατι στο φροντηστηριο ποθ εχς αναλαβει περα απο μια βεραντα δν εχει αλλονν αυλειο..ευχαριστω..

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 181
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

κατά ΝΟΚ η βεράντα (δηλ μπαζωμένος εξώστης) θεωρείται διαμόρφωση ακαλύπτου (αύλειος)  και

επιτρέπεται μέχρι τελικής άνω στάθμης 1.8μ (αν δεν κάνω λάθος)

Link to comment
Share on other sites

Παρ. 3 άρθρ. 17 ΝΟΚ όπως τροποποιήθηκε και ισχύει:

3. Στους ακάλυπτους χώρους του οικοπέδου ή γηπέδου επιτρέπονται οι παρακάτω διαμορφώσεις: 

α) Η τροποποίηση της φυσικής στάθμης του εδάφους των ακαλύπτων χώρων του οικοπέδου "για την προσαρμογή του κτιρίου σε αυτό και μέχρι στάθμης +- 1,50 μ. από το φυσικό έδαφος" (*). Σε περίπτωση εκσκαφής ακαλύπτων χώρων του οικοπέδου με κλίση μεγαλύτερη του 20%, η στάθμη του φυσικού εδάφους μπορεί να υποβιβαστεί τεχνητά έως 2,00 μ. "και να επιχωθεί μέχρι "1,50 μ"". Εκσκαφές ή επιχώσεις εδάφους που υπερβαίνουν τα παραπάνω όρια, για κτίρια δημόσιου ενδιαφέροντος και σημασίας, "καθώς και για ειδικά κτίρια,"  επιτρέπονται ύστερα από γνωμοδότηση του Συμβουλίου Αρχιτεκτονικής. 

 

το 1.80 αναφέρεται στις υπαίθριες σκάλες εντός προκηπίων σύμφωνα με την παρ. 8β-άρθρου 17 ΝΟΚ

Β. Στην επιφάνειά τους επιτρέπονται εφόσον καλύπτεται η υποχρέωση για φύτευση: 

(...)

β) Υπαίθριες σκάλες όταν τηρούνται ταυτόχρονα οι προϋποθέσεις ότι εξυπηρετούν όροφο που η στάθμη του δαπέδου του δεν υπέρκειται από την οριστική (φυσική ή τεχνητή) στάθμη του εδάφους περισσότερο από 1,80 μ. και δεν προεξέχουν από την οικοδομική γραμμή περισσότερο από το ένα τέταρτο του πλάτους του προκηπίου. 

Link to comment
Share on other sites

ακομη δεν εχω καταλαβει αν θα πρεπει τελικα να την βαλω σαν αυλειο χωρο τη βεραντα..συγνωμη αλλα ειμαι καινουργιια μηχανικος και δυσκολευομαι λιγο με αυτα..

Link to comment
Share on other sites

ο έλεγχος νομιμότητας έπαψε να ισχύει για ΕΟΠΠΕΠ......στην ουσία σε απασχολεί μόνο για άνω των 75  που αναγκαστικά θα περάσεις από υπηρεσία δόμησης για χρήση εκπαιδευτηρίου δλδ αλλαγή χρήσης  επομένως πρέπει οι χώροι να είναι νόμιμοι η τακτκοποιημένοι η με 30%   η προ 55

 

 

πριν απόλα  όμως βλέπεις αν επιτρέπται η χρήση εκπαιδευτηρίου από χρήσεις γης  η αν είναι με παράταση των χρήσεων βαση ΦΕΚ μέχρι  8-8-2016

 

στα υπόλοιπα σωστά

 

Faethon11

ο ΕΟΠΠΕΠ για  κάτω 75  ατομα δεν ζητά χρήση εκπαιδευτηρίου.....ζητά μόνο να υπάρχει οικοδομική άδεια γενικά και να επιτρέπται η ΧΡΗΣΗ βάση χρήσεις γης στην περιοχή που είναι...

 

ακριβώς πριν 1 χρόνο έτρεξα άδεια νηπιαγωγείου κάτω των 75 ατόμων  που ήταν σε τακτοποιημένο χώρο βάση 3843  από πυλωτή σε ΚΑΤΟΙΚΙΑ...

καμία αλλαγή χρήσης και καμία επαφή με ΠΟΛΕοΔΟΜΙΑ......πυροσβεστική και μετά εοππεπ

 

 

Μα γίνεται το κλασσικό αδιέξοδο.

 

Το Υπ. Παιδείας μετά από χρόνια αντιλαμβάνεται πως τα φροντιστήρια είναι σχεδόν αδύνατον να βγάλουν νόμιμη άδεια λειτουργίας (κατά 99%). Κάνει μια φιλοτιμή προσπάθεια και διαχωρίζει σε άνω και κάτω των 75 σπουδαστών, γιατί ξέρει πως το πρόβλημα είναι τα φορτία (δείτε τη διατύπωση στην πρότυπη ΥΔ των 2 μηχανικών).

 

Δεν νομοθετεί όμως ώστε να καλύψει τον μηχανικό που δίνει τη βεβαίωση κύριας χρήσης και να κλείσει το θέμα μια και έξω, αλλά τα φορτώνει στον μηχανικό, και αλίμονό του αν γίνει μια καταγγελία από ανταγωνιστή ή αν γίνει κανένα ατύχημα μέσα στον χώρο. Λες η ασφαλιστική να μην ασχοληθεί με το θέμα; ;)

Το μηχανικό γιατί τον ενδιαφέρει η χρήση γης? Κάτοψη κανει. Τον ιδιοκτήτη αφορά. Άλλωστε δεν ειναι στα απαιτούμενα δικαιολογητικά για κατω των 75(τουλάχιστον σύμφωνα με το τεύχος Μαΐου-τα ποστ σας βεβαια ειανι προγενεστερα, δεν ξέρω, απαιτούνταν και τα άλλαξαν???, χάοςΕΓΧΕΙΡΙΔΙΟ ΧΡΗΣΗΣ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΑΞΙΟΛΟΓΗΤΕΣ ΚΤΙΡΙΑΚΩΝ_may_2015.pdf) Μόνο στα προ '55. Και όταν πρόκειται για άνω των 75 και ειναι μετα '55 και προ '85.

Επίσης δεν απαιτείται βεβαίωση χώρου κύριας χρήσης για κάτω των 75 εκτός και αν είναι προ '55. Γιατί σε διαφορετική περίπτωση πώς γίνεται να μην απιτείται αλλαγή χρήσης αλλά και να δώσεις βεβαίωση χώρου κύριας χρήσης αν στην άδεια πχ του 60 είναι κατοικία, και χωρίς να το περάσεις από 4178?

Edited by Ιάμβλιχος
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα, θέλω να ρωτήσω το εξής:

Με πήρε πελάτης ο οποίος έχει φροντιστήριο ξένων γλωσσών και θέλει να κάνει ανανέωση της άδειας καθώς η προηγούμενη ήταν το 2013 και τώρα λήγει.

Απαιτείται στην ανανέωση πάλι βεβαίωση στατικής επάρκειας? Από όσο έχω δει στο άρθρο 30 του Ν4111/2013 &15 δεν απαιτείται. Ουσιαστικά αναφέρεται σε μια υπεύθυνη δήλωση για την ανανέωση την οποία την κάνει ο πελάτης? Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Παιδιά σε κτίριο προ του 1955  απαιτείται και βεβαιωση χωρων κύριας χρησης, γνωριζει κανεις? εκει το μόνο που ελέγχουμε ειναι το εσωτερικό ύψος να ειναι > 2,65μ?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.