Μετάβαση στο περιεχόμενο

Φροντιστήριο ξένων γλωσσών ΕΟΠΠΕΠ


Recommended Posts

Στην περίπτωση που  ζητήσεις α.δ αλλαγής χρήσης δεν κολλάς πλέον στο στατικό όπως έγραψες αλλά αναλαμβάνεις προσωπικά (και με Υ.Δ ως μελετητής)  την  ευθύνη για την ορθότητα της στατικής μελέτης (όλα αυτά σύμφωνα με τον 4030)

Χμ, όχι ακριβώς, ο νόμος λέει ενημερώνεις την ταυτότητα του κτιρίου, που ακόμη δεν υπάρχει. Ο ΕΟΠΠΕΠ κάτι ψελλίζει για ενημέρωση της Πολεοδομίας (τώρα που το βρήκε άλλη ιστορία).  

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 181
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

για κάτω 75 δεν έχεις πρόβλημα με ΑΜΕΑ

2 μπάνια ανά όροφο

 

Ξέρεις από που προκύπτει το 2 WC ανά όροφο?

στον Ν4093/2012 άρθρο 141 Θ3/10/10στ (σελ 5581) μιλάει για 1 WC ανά 30 εκπαιδευόμενους.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, σε κτιριο με χρηση κατοικια που λειτουργει φρονιστηριο ξενων γλωσσων πανω απο 20 χρονια και θελει ανανεωση της αδειας λειτουργιας.

Εχει υπερβασεις, αυτες πρεπει να τακτοποιηθουν με 4178 και να γινει και αλλαγη χρησης σε γραφεια με αναλυτικο;

Ειναι κατω των 75 ατομων.

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω και εγώ κάτι σε αυτό που είπε ο συνάδελφος @alel...

 

Για οικοδομή του 1984 και κάτω των 75 ατόμων:

 

1) Παίρνουμε άδεια από πολεοδομία (στέλεχος). Αυτό το κατάλαβα

2) Χρειάζεται κατόψεις από πολεοδομία ή τις κάνουμε εμείς? Αν υπάρχει παρανομία πχ πατάρι κλεισμένο ολόκληρο τι κάνουμε? Χρειάζεται τακτοποίηση με 4178? Ή απλά κάνουμε νέες κατόψεις και τις δίνουμε εμείς μαζί με βεβαίωση (αφού ελεγθεί) στατικής επάρκειας?

3) Αν τα ανοίγματά του είναι πόρτες (με τζάμι) προς κοινόχρηστους χώρους που μένουν κλειστές, τον βάζουμε να φτιάξει παράθυρα με 5% επιφάνεια του δαπέδου?

Edited by GregDel
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλημέρα συνάδελφοι! Έχω μια περίπτωση κέντρου ξένων γλωσσών δυναμικότητας έως 75 άτομα. Σε ό,τι αφορά τα ΑμεΑ δεν πρέπει να εξασφαλίζεται τουλάχιστον η πρόσβαση; Γιατί για χώρο υγιεινής λέτε ότι δεν απαιτείται. Αυτό το γράφει κάπου; 

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω και εγώ κάτι σε αυτό που είπε ο συνάδελφος @alel...

 

Για οικοδομή του 1984 και κάτω των 75 ατόμων:

 

1) Παίρνουμε άδεια από πολεοδομία (στέλεχος). Αυτό το κατάλαβα -> Ναι.

2) Χρειάζεται κατόψεις από πολεοδομία ή τις κάνουμε εμείς? -> Κάνουμε εμείς. Αν υπάρχει παρανομία πχ πατάρι κλεισμένο ολόκληρο τι κάνουμε? -> εμ; Έλα ντε;! Δεν έχω καταλήξει κι εγώ...  Χρειάζεται τακτοποίηση με 4178? Ή απλά κάνουμε νέες κατόψεις και τις δίνουμε εμείς μαζί με βεβαίωση (αφού ελεγθεί) στατικής επάρκειας?

3) Αν τα ανοίγματά του είναι πόρτες (με τζάμι) προς κοινόχρηστους χώρους που μένουν κλειστές, τον βάζουμε να φτιάξει παράθυρα με 5% επιφάνεια του δαπέδου? -> Θέλει φυσικό αερισμό από εξωτερικό αέρα. Άρα θα φτιάξει ανοίγματα στα εξωτερικά παράθυρα. Το vedilater δεν τους κάνει (καθότι τεχνητός αερισμός)

 

 Για το 2) : Υποτίθεται ζητάει νομιμότητα ο ΕΟΠΠΕΠ, αλλά τι τακτοποίηση θα κάνεις; Αν πχ η άδεια είναι για κατοικία, θα τακτοποιηθούν οι αυθαίρετοι χώροι ως κατοικία; Ή θα τακτοποιήσεις και την αλλαγή χρήσης αν μπεις στο 4178?

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλησπέρα!

 

Έχω την εξής ιδιαίτερη περίπτωση :

 

2 φροντιστήρια συστεγάζονται (το καθένα με δικιά του άδεια λειτουργίας) σε κοινό ισόγειο χώρο. Ξεχωριστή αίθουσα διδασκαλίας το κάθε ένα, και κοινό γραφείο, 2 WC και χώρος αναμονής.

 

Μπας και έχει κανείς ιδέα πώς το αντιμετωπίζουμε;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.