Μετάβαση στο περιεχόμενο

Φροντιστήριο ξένων γλωσσών ΕΟΠΠΕΠ


Recommended Posts

 ως  Κ/Χ  για τα φροντιστήρια <75 ατ θεωρούνται οι αίθουσες διδασκαλίας 

και αυτές πρέπει να έχουν τουλάχιστο εμβ 12 τ.μ

Οι υπόλοιποι WC κλπ φυσικά και μπορούν να είναι βοηθητικοί!

 (έχω μια αίθουσα με εμβ 11,81τ.μ που το αναφέρω,

αλλά στην συνέχεια γράφω 11,81=12,00 -λέτε να έχω πρόβλημα?)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 181
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Το κατάστημα ήταν άλλης χρήσης και το διαβολεμένο είναι 11,81 

τι να κάνω να μη το βάλω 12,00 και να γκρεμίζει για το τίποτα!

Link to comment
Share on other sites

Απλώς ''πείραξε''  μια διάσταση 2.5 cm  την άλλη διάσταση  2.5 cm και ξεμπέρδεψε. Αλλάζεις απειροελάχιστα 2 διαστάσεις και το εμβαδόν του χώρου.

Το οτι προηγουμένως είχε αλλη χρήση με 11,81τμ δεν φαίνεται στον ΕΟΠΠΕΠ ουτε και τους νοιάζει. Εσύ τόσο μέτρησες τις νέες αιθουσες που έχουν προκύψει και τόσο εγραψες.

Edited by george_sk
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, sour said:

Καλησπέρα, παρακολουθώ το θέμα μιας και μου έτυχε και εμένα αντίστοιχα πρόσφατα πρώτη φορά τέτοια βεβαίωση σε φροντιστήριο. 

1.Για τον φωτισμό/αερισμό στις κατόψεις το γράφουν στο εγχειρίδιο που παραθέσατε παραπάνω, στη σελ.6: 
"Ισχύουσα οικοδομική άδεια και κατόψεις με χαρακτηρισμό χρήσης των χώρων. [...]
-Επιπλέον θα αναγράφονται τα καθαρά εμβαδά των αιθουσών, οι καθαρές διαστάσεις των χώρων (χωρίς τα δομικά στοιχεία) και η συνθήκη αερισμού φωτισμού βάσει του Άρθρου
11 του Κτιριοδομικού Κανονισμού (ΦΕΚ 59/∆/3-02-89, ΥΑ 3046/304/89) "
Παρακάτω  σελ. 18 αναφέρεται ως προτροπή, "Θα ήταν καλό για την διευκόλυνση [...] στα σχέδια των κατόψεων να αναφέρεται από πού προκύπτει ο επαρκής και  άμεσος  φυσικός  φωτισμός  και  αερισμός  ώστε  να  μην  υπάρχουν  αμφιλεγόμενες περιπτώσεις".
> κοιτώντας βέβαια τι κατόψεις είχαν δώσει στην άδεια λειτουργίας πριν 2 χρόνια, δεν ανέφεραν το πινακάκι ούτε μάλλον ασχολήθηκαν ιδιαίτερα.


2. Περί ένστασης @akis73 δεν υπάρχει στις αναρτήσεις κάτι σχετικό νομίζω, η τελευταία σχετική ανακοίνωση στη σελίδα του ΕΟΠΠΕΠ επαναλαμβάνει την υποχρέωση και το 31/10 (και  αντίστοιχο mail/ανακοίνωση που μου προωθήθηκε από την ομοσπονδία τους των εκπαιδευτικών δεν λέει κάτι παραπάνω). Ελπίζω πάντως να υπάρξει παράταση γιατί στη δική μου περίπτωση ο ιδιοκτήτης του κτηρίου του φροντιστηρίου δεν είχε θεωρήσει την ΟΑ του.

3. Να κάνω μία ερώτηση που θα δείξει την ασχετοσύνη/απειρία μου: Στα τμ των ΚΧ της βεβαίωσης τι προσμετράτε; Το σύνολο των αιθουσών με ή χωρίς τα δομικά στοιχεία όπως γράφει παραπάνω το εγχειρίδιο να αναγράφονται στην κάτοψη; +Τα wc και τους διαδρόμους κυκλοφορίας τα προσμετράτε στα τμ των ΚΧ; 

Στον κτηριοδομικό μεν ξέρω θεωρούνται ΒΧ αλλά σε περίπτωση που έχουν όλα h>2,65; >> 
Χώροι βοηθητικής χρήσης είναι μεταξύ άλλων οι ακόλουθοι: - Οι χώροι κυκλοφορίας (διάδρομοι, προθάλαμοι, κλιμακοστάσια). - Οι χώροι υγιεινής. - Τα μηχανοστάσια. - Οι αποθήκες. - Οι χώροι στάθμευσης αυτοκινήτων 
(συνολικά ο χώρος που ελέγχω έχει χρήση φροντιστηρίου με ΟΑ, είναι δυναμικότητας<75 κατάλληλα ύψη και νομιμότητα)

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την όποια απάντηση/ενασχόληση :)

Επειδή εγώ είχα κάνει τα σχέδια και το '15 για την άδεια του φροντιστήριου, σχετικά με αερισμό/φωτισμό τα είχα κάνει ακριβώς όπως περιγράφεις στο 1.

2. Απλά ενώ είχα εντολή να τα προχωρήσω για την επικαιροποίηση μέχρι 31.10, με πήρε ο ιδιοκτήτης την Δευτέρα και μου είπε άκυρο επειδή έγινε ένσταση και το θέμα παγώνει μέχρι νεωτέρας. Θα τον πάρω και αύριο τηλέφωνο να τον ρωτήσω αν ισχύει αυτό που μου είπε, αν και λογικά θα δωθεί παράταση όπως λες και εσύ. Με το θέμα του στελέχους της ο.α. έχω και εγώ πρόβλημα γιατί είναι άδεια του '62 και τότε δεν βάζανε σφραγίδα θεώρησης για σύνδεση με δίκτυα κοινής ωφελείας. Είχα σκοπό να τους στείλω απλό αντίγραφο της άδειας, αλλά ίσως πάω από Πολεοδομία να ρωτήσω αν μπορεί ένα τέτοιο στέλεχος να θεωρηθεί εκ νέου. Κακώς που δεν το διευκρίνισε ο ΕΟΠΠΕ από την αρχή τι γίνεται με παλιά στελέχη αδειών.

3. Στα μέτρα της βεβαίωσης τα βάζεις όλα μέσα, μαζί με τα δομικά στοιχεία + διάδρομοι, την ερώτηση για το ύψος δεν την κατάλαβα, λογικά θες > 2,40 μ για άδεια με ΓΟΚ και 2,65 για άδεια με ΝΟΚ. Έχεις ύψος κάτω από 2,40 μ;

Edited by akis73
Link to comment
Share on other sites

Φίλε Άκη 

Να ξέρεις ότι μια παλιά διάταξη (που υπήρχε πριν από 2011) περί άμεσης θεώρησης ηλεκτροδότησης παλιών  Ο.Α (εκδοθέντων πριν το 1989) χωρίς αυτοψία από ΥΔΟΜ

μετά τους νόμους αυθαιρέτων καταργήθηκε  

Edited by ΚΑΝΑ
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Βασίλη, άρα λες ότι αν τους στείλω απλή φωτοτυπία του στελέχους της ο.α. που είναι του '62 θα την δεχτούνε;

Έχω την αίσθηση ότι ίσως να θεωρείται εκ νέου για σύνδεση με δίκτυα αλλά θα θέλουν υ/δ του ιδιοκτήτη ότι δεν έχει αυθαιρεσίες ή κάτι παρόμοιο.

Link to comment
Share on other sites

Το πιο φρόνιμο που έχεις να κάνεις ώστε να μην μπορούν απ' την ΥΔΟΜ να αρνηθούν την Ηλεκτροδότηση

είναι να κάνεις μια δήλωση του Ν 4495 (χωρίς αυθαιρεσίες-αν πράγματι δεν υπάρχουν!) και

μετά να εκδώσεις μια βεβαίωση ηλεκτροδότησης που θα την υποβάλεις στην ΥΔΟΜ μαζί με το στέλεχος Ο.Α ζητώντας την θεώρηση του στελέχους της

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Άρα για τις παλιές Ο.Α. που δεν προβλεπόταν  θεώρηση για σύνδεση με τα δίκτυα κοινής ωφέλειας (χώροσ για σφραγίδες κτλ)   εγώ θεωρώ οτι αρκεί η φωτοτυπία του στελέχους της Ο.Α. .

Άντε και πολύ ''βαριά'' μια υπεύθυνη δήλωση του εκμεταλλευτή του χώρου ή δικιά μας, ότι το αντίγραφο του στελέχους της Ο.Α. το οποίο παραθέτουμε, είναι φωτοτυπία απο το πρωτότυπο της πολεοδομίας το οποίο δεν έχει παραλλαχτεί και κατατίθεται πλήρες , (και στο οποίο ΔΕΝ προβλεπόταν θεώρηση για τη σύνδεση με τα δίκτυα κοινής ωφέλειας.)

Ήξεραν (?) στην τελική οτι υπάρχουν άπειρα παλιά κτίρια στην Ελλάδα και θα ανέκυπτε το πρόβλημα αυτό. Ετσι  λέω βάσει αυτών να στείλω και μια Υ.Δ. μαζί με το στέλεχος (και ας βρούν την άκρη μετά οι ίδιοι ή να ζητήσουν σε μελλοντικό χρόνο να στείλει ο εκμεταλλευτης του χώρου αντίγραφα απο λογαριασμούς ρεύμα και νερό ή αν είναι υφιστάμενο/λειτουργεί βάζουμε και από ένα λογαριασμό.)

Θα πάρω αύριο τηλέφωνο ΕΟΠΠΕΠ και ΑΝ βρώ άκρη θα ποστάρω εδώ. Διαφορετικά θα κάνω αυτο που έγραψα παραπάνω.

Edited by george_sk
Link to comment
Share on other sites

Στο facebook στο ΦΟΡΟΥΜ ΜΗΧΑΝΙΚΩΝ ένας συνάδελφος ή μία συνάδελφος (ας με συγχωρήσει δεν θυμάμαι ακριβώς) έχει αναρτήσει την εξής απάντηση από ερώτημα προς Υπουργείο και ΕΟΠΠΕΠ:

Κύριοι, καλέστηκα να δώσω βεβαίωση χώρου κυρίας χρήσης και να βρω το αντίγραφο της οικοδομικής άδειας με σφραγίδα της σύνδεσης με τα δίκτυα κοινής ωφελείας. Αντιμετωπίζω το εξής θέμα και θα ήθελα την απάντηση σας για το τι μπορούμε να κάνουμε σε αυτή την περίπτωση. Η Οικοδομική άδεια αλλαγής χρήσης που εκδόθηκε το 2010 με χρίση εκπαιδευτηρίου για τον Όροφο πολυώροφου κτιρίου εφαρμόστηκε πλήρως (δεν υπάρχουν αυθαιρεσίες) άλλα δεν είναι σφραγισμένη για τη σύνδεση με τα δίκτυα καθότι όλο το κτίριο άλλα και ο Α΄ όροφος ηλεκτροδοτήθηκαν με την οικοδομική άδεια ανέγερσης η οποία επειδή είναι παλιά (1974) επίσης δεν έχει σφραγίδα. Θα μπορούσαμε να προσκομίσουμε βεβαίωση από τη ΔΕΗ για την ηλεκτροδότηση του Α ορόφου θα σας κάλυπτε μια τέτοια βεβαίωση?

 

 Απάντηση από το υπουργείο (την επόμενη εργάσιμη ημέρα) : Γ.Γ.Δ.Β.Μ. - ΤΜΗΜΑ Δ΄- Κ.Δ.Β.Μ Καλημέρα. Μας καλύπτει η άδεια μαζί με τη βεβαίωση της ΔΕΗ. Ευχαριστώ


 Απάντηση από ΕΟΠΠΕΠ (μετά από 5 ημέρες) : ΕΟΠΠΕΠ ΦΟΡΕΙΣ ΔΙΑ ΒΙΟΥ ΜΑΘΗΣΗΣ Με το Π.Δ. 3/8.9.1983 (που αφορούσε στη διαδικασία έκδοσης οικοδομικών αδειών), καθιερώθηκε η θεώρηση του στελέχους της Οικοδομικής Άδειας για σύνδεση με δίκτυα κοινής ωφέλειας, εφόσον είχαν ολοκληρωθεί οικοδομικές εργασίες που ορίζονταν στην οικοδομική άδεια αυτή. Συνεπώς αντιλαμβανόμαστε ότι στην πρώτη οικοδομική άδεια (1974) δεν ήταν υποχρεωτική η θεώρηση για σύνδεση του κτιρίου ή τμήματος αυτού, με τα δίκτυα κοινής ωφέλειας και στην δεύτερη οικοδομική άδεια (2010), πραγματοποιήθηκε αλλαγή χρήσης σε υφιστάμενο κτίριο που ήταν ήδη συνδεδεμένο με δίκτυα κοινής ωφέλειας. Ο τρόπος διατύπωσης της παρ. 1, του Άρθρου 88, του Ν. 4547/2018, μας αναγκάζει να μην μπορούμε να παρεκκλίνουμε (μέχρι νεοτέρας) από τα οριζόμενα σε αυτήν ως προς την προσκόμιση δικαιολογητικών ".....Οικοδομική άδεια, που έχει θεωρηθεί για σύνδεση με τα δίκτυα κοινής ωφέλειας ή τα οριζόμενα στις παραγράφους 6, 7 και 8 του άρθρου 107 του ν. 4495/2017....". Εφόσον σαν μηχανικός διαπιστώνετε ότι δεν είναι δυνατή η προσκόμιση του ανωτέρω δικαιολογητικού όπως ορίζεται, θα μπορούσατε να προσκομίσετε όποια δικαιολογητικά κρίνετε εσείς ότι πληρούν την ανωτέρω προϋπόθεση ως στοιχείο νομιμότητας του κτιρίου και εφόσον αυτά τα δικαιολογητικά μπορούν να γίνουν δεκτά από τον ΕΟΠΠΕΠ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.