Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαδικασία νομιμοποίησης αυθαιρέτου


georgia1979

Recommended Posts

Πολύ ωραία, να ζητήσετε επομένως την έκδοση νέας απόφασης (από τις ίδιες υπηρεσίες)για ανέγερση κατά παρέκκλιση 2ου ορόφου

Link to comment
Share on other sites

Μα τι να νομιμοποιήσει? Σε αγροτική αποθήκη 2ο όροφο?

Σίγουρα θέλει πάλι έγκριση από Υπουργείο Γεωργίας. Αφού είναι σε παρέκκλιση.

Και τι θα νομιμοποιήσεις εσύ συνάδελφε? Την αγρ. αποθήκη ή την κατοικία?

Οι φωτογραφίες του κτίσματος θα μοιάζουν καθόλου με τις εγκεκριμένες όψεις?

Από ότι γνωρίζω, το Γεωργίας εγκρίνει τα παράθυρα σε τέτοια κτίσματα ψηλά και όχι στο 1.00μ από το δάπεδο.

Επίσης το εμβαδόν της αποθήκης θα πρέπει να προκύπτει από την ανάγκη του αιτούντος ανάλογα με την καλλιέργειά του.

Για 2/όροφη πάντως αγροτική αποθήκη δεν έχω ακούσει.

Link to comment
Share on other sites

Και να δώσει το ΟΚ η δ/νση γεωργίας μάλλον δε θα το δώσει η περιφέρεια...οπότε το αφήνουμε αυθαίρετο και ευχόμεθα για μη καταγγελία

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα συνάδελφοι,

για να μην ανοίξω άλλο θέμα έχω 2 ερωτήσεις:

1) Κτίσμα με άδεια αρχική το 79 για ισόγειο και όροφο και άδεια προσθήκης το 82.Ηρθαν για να τακτοποιήσουν με το Ν3840 /2010 το ισόγειο που έγινε κατοικία από PILOTIS.Το πρόβλημα μου είναι τι θα κάνω με τα μπαλκόνια περιμετρικά του "ξεμπαζωμενου ισογείου" τα οποία δεν φαίνονται στην άδεια.

Επίσης, λόγο υψομετρικής διαφοράς από τον δρόμο, ουσιαστικά την θεμελίωση την έχουν κάνει υπόγειο το οποίο δεν φαίνεται στην άδεια. Αν δεν αναφερθώ στο υπόγειο και κάνω μόνο την νομιμοποίηση του ισογείου θα έχω κάποιο πρόβλημα? Στην νομιμοποίηση του ισογείου τι κάνω με το μπαλκόνι?

 

2)Σε άλλο κτίσμα προ του 55 σύμφωνα με τον πελάτη -αλλά του 62 -σύμφωνα με τα συμβόλαια του , θέλει να κάνει μια αποθήκη σε απόσταση από το κτίσμα. Εφόσον το συμβόλαιο λέει του 62 κάνω νομιμοποίηση ως υφιστάμενο προ του 83?Στην περίπτωση αυτή ο πελάτης καλείται να πληρώσει σε εμένα ελάχιστη αμοιβή μελέτης για την νομιμοποιήσει και έπειτα την άδεια της αποθήκης .Έπειτα έχει τα πρόστιμα ανέγερσης και διατήρησης ή αν έχει συντελεστή δόμησης δεν πληρώνει πρόστιμα?

 

Συγνώμη αν σας κούρασα ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

TheSpartan, ο πιο συχνός τρόπος που έχω δει και έχω χρησιμοποιήσει είναι η βεβαίωση του αρμόδιου Δήμου ότι είναι προϋφιστάμενο του '55, για την οποία υποβάλλονται στον Δήμο μόνο Τοπογραφικά, και βέβαια πρέπει να περιγράφει σαφώς και την προσθήκη.

Από όσο γνωρίζω όμως, αυτή η βεβαίωση για να γίνει αποδεκτή από την Πολεοδομία πρέπει να βασίζεται σε πρωτογενή αποδεικτικά στοιχεία για τον χρόνο κατασκευής (συμβόλαια, συνδέσεις ΔΕΗ ή άλλων δικτύων κλπ) ή, σαν ύστατη λύση, σε αυτοψία του Δήμου που δίνει την βεβαίωση, η οποία πλέον δεν δίνεται τόσο εύκολα όπως παλιότερα, γιατί τέθηκαν κάποιες νέες προϋποθέσεις (θεμελίωση από πέτρα κλπ).

Για την διαδικασία με τους μάρτυρες δεν γνωρίζω, είχα δει όμως στο παρελθόν και βεβαιώσεις Δήμων βασιζόμενες σε μάρτυρες

Link to comment
Share on other sites

Εξέτασε και το ενδεχόμενο της φωτοερμηνείας Αεροφωτογραφιών με χρονολογία λήψης προ του ΄55. Ισως να φανεί κάτι αν και οι κλίμακες σε τέτοιες παλιές Α/Φ δεν είναι και οι καλύτερες προς παρατήρηση..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.