Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαδικασία νομιμοποίησης αυθαιρέτου


georgia1979

Recommended Posts

Στην συνάδελφο anka, έχω να προτείνω (αν δεν είναι πολύ αργά) την διερεύνηση (με ερώτηση στο τμήμα αυθαιρέτων) της δυνατότητας

εξαίρεσης από κατεδάφιση, αφού πληρούνται οι προϋποθέσεις. Δεν γνωρίζω τα χρονικά περιθώρια λόγω της καταγγελίας.

 

Προς την συνάδελφο TRZ: Επιεικώς, πάρα πολύ δύσκολη περίπτωση.

Link to comment
Share on other sites

@TRZ,

Διάβασε το νήμα από την αρχή για να καταλάβεις τη διαδικασία. Ψάξε λίγο στο forum.

 

@Chilon,

Ευχαριστώ πολύ. Τελικά δε χρειάστηκε τίποτα από όλα αυτά. Μετά από πολύ τρέξιμο ανακάλυψα νόμιμη άδεια που προέβλεπε το δήθεν "αυθαίρετο" και τελικά λύθηκε το πρόβλημα με μια αίτηση θεραπείας της έκθεσης αυτοψίας.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Αφού σας ευχαριστήσω προκαταβολικά για τι βοήθεια θέλω να ρωτήσω και εγώ μια λεπτομέρεια σχετικά με το θέμα.

 

Σε αυθαίρετη ισόγεια κατοικία της δεκαετίας του 80 (τότε εκτός σχεδίου), δεν υπερβαίνει το σημερινό Σ.Δ (πλέων εντός σχεδίου) αλλά έχει κατασκευαστεί με Δ = 1μ

Για τα τμ εντός νόμιμου περιγράμματος είναι κατανοητό, για τα εκτός νομ. περ. τμ τα οποία είναι «κύριας χρήσης» κατοικία και ενιαία στατικά με το υπόλοιπο, είναι βέβαιο ότι σου δίνουν την εξαίρεση κατεδάφισης ή υπάρχει περίπτωση να μην γίνουν δεκτά προς εξαίρεση ?

 

έστω ότι εξαιρούνται από κατεδάφιση και στην συνεχίσω με τη διαδικασία νομιμοποίησης. Ο ιδιοκτήτης αποδέχεται και πληρώνει τα πρόστιμα.

 

Στη συνέχεια μπορεί να πάει για άδεια προσθήκης ορόφου (έχει υπόλοιπο συντελεστή) και αν ναι φαντάζομαι ότι η προσθήκη θα πρέπει να πλήρη τις αποστάσεις Δ.

Τα λέω καλά ?

Link to comment
Share on other sites

…ε τότε…να συνεχίσω

από τη στιγμή που θα κάνω προσθήκη ορόφου, μεγαλώνει και το Δ. Οπότε στο υπάρχων ισόγειο η λωρίδα εκτός περιγράμματος υπολογίζετε με το Δ1 = 3+0.1 Χ 4(Η)=4.40 όταν όμως προσθέσω τον όροφο το νέο Δ είναι 3+0.1Χ7(νέο Η) = 3.70.

Η ερώτηση είναι για πιο Δ υπολογίζω τα τμ εκτός περιγράμματος ??? Φαντάζαμε για το νέο Δ αλλά η διαδικασίας εξαίρεσης και νομιμοποίησης γίνετε πριν την νέα άδεια ή μπορώ να τα τρέχω παράλληλα ?

ευχάριτα

Link to comment
Share on other sites

η εξαίρεση χώρια από νομιμοποιήση και προσθήκη.

 

Κανονικά όλα είναι χώρια, αλλά δέχονται τη νομιμοποίηση μαζί με άλλα.

 

Αφού θα έπρεπε να ήταν χώρια καταλαβαίνεις ότι το ΙΣ πάει με 3,40 και ο Α με 3,70.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Θεωρώ τον εαυτό μου έμπειρο σε τέτοια θέματα και χωρίς να πω πολλά καθώς δεν αναλύεται έτσι απλά θα σας δώσω έναν απλό σκελετό.

 

 

1o) Υπάρχουν κτίσματα που νομιμοποιούνται και κάποια που δεν...

 

1α) Αυτά που νομιμοποιούνται πληρώνουν και τέρμα. Πρόστιμο ανέγερσης και διατήρησης έως την νομιμοποίηση.

1β) Αυτά που δεν νομιμοποιούνται πληρώνουν για όσα μπορούν να νομιμοποιήσουν και για αυτά που δεν μπορούν πληρώνουν πρόστιμο διατήρησης.

 

2) Ο χρόνος τελέσεως της αυθαιρεσίας ή των αυθαιρεσιών (πολλές και σε διαφορετικές χρονικές στιγμές), δεν αποδεικνύεται αλλά δηλώνεται από τον ιδιοκτήτη σε ΥΔ.

 

Η διαδικασία έχει ως εξής :

3α) εξαίρεση από κατεδάφιση (δεν έχει αμοιβή)

3β) νομιμοποίηση αυθαιρέτου είτε με τη νομοθεσία που ίσχυε κατά το χρόνο κατασκευής του αυθαιρέτου, είτε με σημερινή νομοθεσία.

 

Τα προ του 1981 ευνοούνται όσον αφορά στα πρόστιμα.

Τα μετά του 2004 έχουν τεράστια πρόστιμα, πολλές φορές δεν συμφέρει να τα διατηρήσεις.

 

 

Σημαντικά :

Άνω των 10 ετών δεν υφίσταται χρέος προς το ΙΚΑ.

Προσοχή στην έκθεση - δήλωση αντοχής (φερθείτε σαν μηχανικοί και όχι λιγούρηδες μπακάληδες)

Προσοχή στα μετά του νόμου εφαρμογής περί θέσεων στάθμευσης και εξασφάλισης αυτών, να συνυπολογίσετε και τυχόν δημιουργούμενες θέσεις στάθμευσης ή εξαγοράς αυτών.

 

Για να βοηθήσω κάπως αλλιώς θα πρέπει να ξέρω τις λεπτομέρειες και την υπόθεση.

 

:(

2 ερωτήσεις πάνω σε αυτά που πολύ ξεκάθαρα γράφεις:

1) σε εξαίρεση από κατεδάφιση για την οποία έχω αιτηθεί μου ζητάνε συναίνεση όλων των συνιδιοκτητών χώρις όμως να μου λένε βάσει ποιας νομοθεσίας αυτό απαιτείται. Εχεις καμία ιδέα αν υπάρχει κάποιο σχετικό άρθρο και που θα μπορούσα να το βρω?

2) νομιμοποίηση αυθαιρέτου είτε με τη νομοθεσία που ίσχυε κατά το χρόνο κατασκευής του αυθαιρέτου, είτε με σημερινή νομοθεσία, βάσει ποιου αρθρου και με ποιον τρόπο γίνεται?

(η κατασκευή του πελάτη μου αφορά σε τζάκι που κατασκεύασε το 2008 στο μπαλκόνι διαμερίσματος εσοχής 5ου ορόφου σε κτίριο του 66 για το οποίο φυσικά έγινε καταγγελεία).

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Γεια σε όλους! ήθελα να ρωτήσω σχετικά με ένα διαμέρισμα που θέλω να αγοράσω το οποίο έχει 7 τ.μ ημιυπαίθριο. Τι ισχύει τελικά σήμερα για τους Η/Υ; Με παραξενεύει το γεγονός ότι ενώ είναι 1η κατοικία και έχω απαλλαγή από εφορία, η συμβολαιογράφος μου ζήτησε να πληρώσω 60Ε εφορία για την αποθήκη αλλά ΔΕΝ ανέφερε καθόλου τον Η/Υ. Μηχανικός δεν το έχει δει ακόμη και, αν προχωρήσω, θα το δει μόνο αυτός που θα πάει από την τράπεζα. Λέτε να φάω επιπρόσθετο πρόστιμο εάν δεν δηλωθεί στην εφορία και γιατί να μην μου το πει η συμβολαιογράφος; Έχω μπερδευτεί τελείως!

Link to comment
Share on other sites

Να πας σε μηχανικό.

Ο τζάμπας πέθανε.

 

Και αν δεν έχεις χρήματα δεν αγοράζεις. Μακρυά από τράπεζες. Έρχονται τσουνάμι στα επιτόκια.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.