Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαδικασία νομιμοποίησης αυθαιρέτου


georgia1979

Recommended Posts

Διόρθωση: Τα γκαράζ είναι νόμιμα απλά οι διαστάσεις της πόρτας έχουν αλλάξει εξ ου και οι όψεις που είπα. Όσο για την εταιρεία το θέμα είναι ποιοι θα μπλέξουν πολεοδομικά;;;υποθέτω οι σημερινοί ιδιοκτήτες που σημειωτέον το ήξεραν ότι οι αποθήκες ήταν έτσι ή θα έπρεπε να το ελέγξουν τουλάχιστον. Το θέμα είναι αν με τα ίδια τους τα χέρια οι συνιοδιοκτήτες θα βγάλουν τα ματια τους γιατί για την πολεοδομία τα κάστανα από τη φωτιά θα τα βγάλει ο ιδιοκτήτης έτσι δεν είναι;;;;

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά για την όποια παρανομία ευθύνεται ο τωρινός ιδιοκτήτης του αυθαίρετου.Η εταιρεία δεν έχει καμμία σχέση.

 

Λάθος.

 

Το δικαστήριο αποφαίνεται για αυτό.

 

Όχι οι μηχανικοί.

8-)

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί και να έχεις δίκιο.Παίζει ρόλο και το εργολαβικό.Πάντως εγώ νόμιαζα οτι μετά την πώληση ο εργολάβος δεν φέρει καμμία ευθύνη.Αν θέλει δεν μπορεί να ισχυριστεί οτι οι ιδοκτήτες έκαναν τις όποιες παρανομίες?Ακόμη και το υπόγειο...!

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς επειδή μιλάς για ισχυρισμούς.

 

Εξάλλου όλοι οι νόμοι περί αυθαιρέτων επιρρίπτουν ευθύνες σε3.

 

ιδιοκτήτη

εργολάβο

μηχανικό

 

Επιβάλλεται το πρόστιμο-α και μετά μαλλιοτραβιούνται μεταξύ τους για να βρουν ποιός φέρει την ευθύνη.

 

Εξάλλου τα δικαστήρια πρέπει να είναι 2:

-ποινικό, καθώς είναι αξιόποινη πράξη

-αστικό, περί ευθύνης και αστικών αποζημιώσεων

 

Αγαπητέ φίλε νικ, σου προτείνω να μελετήσεις ενοχικό και ΑΚ.

 

Θα βρεις και διαβάσεις πολύ σοβαρά πράγματα που μας διαφεύγουν (ορθώς βέβαια) αλλά μας είναι απαραίτητα.

 

 

και τέλος πειθαρχικό για τον μηχανικό.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημέρα σε όλους,

 

είμαι συνάδελφος μηχανικός και μου έτυχε μία πολύ μπερδεμένη περίπτωση. Συνοπτικά αναφέρω το πρόβλημα και το σημείο που έχω κολήσει.

 

1971 Άδεια ισογείου, Α' και Β' υπογείου

1973 Αλλαγή ρυμοτομικού (το νέο ρυμοτομικό κόβει το ήδη υπάρχον κτίσμα)

1981 Άδεια προσθήκης Α' ορόφου και αλλαγές χρήσης Α υπογείου, αλλά κατατέθηκε και εγκρίθηκε τοπογραφικό σύμφωνα με παλιό ρυμοτομικό - παλιές διαστάσεις οικοπέδου... παλιά θέση δρόμου...)

1996 Άδεια προσθήκης Β' ορόφου και αυτή με λάθος τοπογραφικό και θεωρήθηκαν δεδομένες οι αλλαγές χρήσης του 1981 παρότι ουδέποτε έγιναν.

 

Αν θα πρέπει να γίνει τακτοποίηση του κτίσματος τι είναι νόμιμο και τι αυθαίρετο?

Το θέμα έχει φτάσει πολεοδομία από άσχετη καταγγελία και χρειάζομαι να καταλάβω τι ακολουθεί.

 

Ευχαριστώ πολύ, καθε βοήθεια είναι πολίτιμη.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

καλησπέρα σε όλους...μήπως γνωρίζει κάποιος τη διαδικασία για εξαίρεση από κατεδάφιση??εκτός από πολεοδομία , πρεπει να περάσει και από ΙΚΑ για τα ημερομίσθια που θα χρειάζονταν?ή είναι καλυμμενος από το χαρτί της πολεοδομίας?

από τη στιγμή που εξαιρείται, πρεπει να δηλώνεται σε εφορία?εχω καποια θολά σημεια ως προς την ολοκλήρωση της διαδικασίας...οποιος γνωρίζει ας ρίξει λίγο φως ....:)

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

γεια σας και παλι.!!!δεν εχω ασχοληθεί ποτε με αυθαίρετα και η απορια μου ειναι η εξης...

φιλος ειχε κλεισει ενα κομματι μπαλκονιου του (πριν απο +10ετία αρα δεν ειχε ΙΚΑ) και τώρα προσφατα έκανε εξαίρεση από κατεδάφιση.πηρε λοιπόν ενα χαρτί που λέει οτι το κτίσμα του εξαιρείται...ωραια μεχρι τωρα....εαν το νομιμοποιήσει (εκτος του οτι ειναι περιεργη διαδικασια και δε ξερω αν εχει σ.δ. κλπ) θα πρεπει να δηλωθει στην εφορια φανταζομαι.....εαν μείνει μονο με το χαρτι της εξαιρεσης ειναι καλυμμενος??(δεν εχει γίνει καποια καταγγελια)δηλαδή εαν δεν κάνει καποια διαδικασια πλεον, εαν γίνει αργοτερα η καταγγελια ή κατι άλλο, τοτε είναι καλυμμενος με την εξαίρεση απλα?χρειάζεται να πληρωσει καποιο προστιμο για τη διατήρηση?(εχοντας μονο την εξαιρεση λεμε παντα)

αυτα...ευχαριστω!!!

Link to comment
Share on other sites

Προσοχή! Όπως θα δεις αν διαβάσεις με προσοχή τα παραπάνω, από τη στιγμή που πήρε την εξαίρεση από κατεδάφιση έχει συγκεκριμένο χρονικό περιθώριο για να καταθέσει αίτηση νομιμοποίησης. Μετά την παρέλευση αυτού του χρονικού περιθωρίου, χάνει το δικαίωμα νομιμοποίησης δια παντός.

 

Τα περί προστίμου παρακαλώ να συζητούνται στο σχετικό θέμα: http://www.michanikos.gr/showthread.php?t=1297

Στο παρόν συζητάμε μόνο για τη διαδικασία.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.