Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαδικασία νομιμοποίησης αυθαιρέτου


georgia1979

Recommended Posts

Φιλοι μου μια βοηθεια

Έχω νομιμοποίηση ενός κτίσματος- οικία εντός σχεδίου πόλεως. Η νομιμοποίηση της αυθαίρετης κατασκευης έγινε το ’85.

Σήμερα η ιδιοκτήτρια θέλει να κάνει προσθήκη στέγης. Όμως βλέποντας την πραγματική σημερινή κατάσταση Έχω να παρατηρήσω τα εξής:

 

  • Η απόσταση των πλάγιων πλευρών του σπιτιού από τα όρια του οικοπέδου είναι 1,44μ αριστερά και 2,23μ δεξιά .
  • Μια αποθήκη πίσω αριστερά 34μ2 και
  • ένα στέγαστρο 23μ2
  • αυτά είναι αυθαίρετα.

 

Ερώτηση

  • Για εξαίρεση από κατεδάφιση ( από απόσταση 2.50μ ορίων του οικοπέδου αριστερά & δεξιά )συνήθως ποια είναι η διαδικασία και
  • είδα (από άλλες απαντήσεις) ότι η εξαίρεση δεν έχει αμοιβή (οπότε για ποιο λόγω να το κάνω;).
  • εφόσον πάω για προσθήκη στέγης θα πρέπει να κάνω και νομιμοποίηση την αποθήκη και το στέγαστρο; Θα πω ότι έγιναν προ ’83. θα πληρώσω πρόστιμο;
  • και τι γίνεται με την κενό αριστερά (μεταξύ κτίριο-αποθήκης-ορίου); Μήπως συμφέρει να το κλείσω και να βγάλω και προσθήκη αυτών των 12 μ2 ως ημιυπαιθριου;!!!!

abram.jpg

apostasis.jpg

 

με κοκκινο ειναι η αποσταση των 2.50μετρων

Link to comment
Share on other sites

Πρώτα απ'όλα, διευκρίνισε μας κάτι.

Γράφεις οτι "η νομιμοποίηση έγινε το 1985". Μήπως εννοείς οτι η κατασκευή έγινε το 1985; Γιατί αν είναι ήδη νομιμοποιημένο από το 1985, τότε τι συζητάμε;

Link to comment
Share on other sites

το νομιμοποιησε το 85 με τις δηλωσεις του Τρίτση.

αυτο ομως δεν σημαινει οτι τωρα που παω να κανω προσθηκη συμφωνει με τους όρους των αποστασεων.

Link to comment
Share on other sites

Νομιμοποιήση, απλά για τα εκτός νομίμου περιγράμματος έχεις για εξαίρεση από κατεδάφιση ενω νομιμοποιείς τα εντός περιγράμματος.

Ετσι μου ειπανε απο την πολεοδομία. Οτι ειναι νομιμοποιημένο αλλα θέλεις εξαίρεση για τα δυο (αριστερα + δεξια) τμήματα!!!

Link to comment
Share on other sites

δλδ τι νομιμοποιήθηκε.

 

Βρες την απόφαση και διάβασε τι αναφέρει.

 

Περίεργο να το εξαίρεσαν και νομιμοποίησαν και να έμειναν τα τμήματα αυτά εκτός διαδικασίας.

 

>Σίγουρα θέλουν εξαίρεση και δεν νομιμοποιούνται τα εντός Δ(μιν2,50) και καλά στα είπαν οι συνάδελφοι της πολεοδομιας.

 

Αν πας να τα εξαιρέσεις σήμερα με τι ημ/νια θα δηλώσεις ως χρόνο τελέσεεως της παράνομης πράξεως ?

 

Διαφορετικό από πρίν ? Έτσι αυτόματα δεν αναιρείς προηγούμενες δηλώσεις και ιδιοκτήτη και μηχανικό ?

 

Δες τι χαρτιά έχουν αυτοί καθώς τότε με τον τριτσονόμο τα κάναν και λίγο πρόχειρα και δεν έχουν πολλά στοιχεία. βασικό να ξέρεις τι έχουν αυτοί στα χέρια τους.

Link to comment
Share on other sites

δλδ τι νομιμοποιήθηκε.

Σίγουρα θέλουν εξαίρεση και δεν νομιμοποιούνται τα εντός Δ(μιν2,50) και καλά στα είπαν οι συνάδελφοι της πολεοδομιας.

 

Ακριβώς ετσι. νομιμοποιηθηκαν ολα ακτος απο αυτα τα τμηματα που ηταν μέσα στο Δ (2.5)

οποτε χρειαζεται εξαιρεση απο κατεδαφιση.

 

αυτα οκ αλλα τα υπολοιπα;;; Αποθηκη + στεγαστρο;;;;; που εγιναν μετα την νομιμοποιηση 1985 πως θα τα νομιμοποιησει χωρις να πληρωσει προστιμα απο τότε;;;;

 

Αν πας να τα εξαιρέσεις σήμερα με τι ημ/νια θα δηλώσεις ως χρόνο τελέσεεως της παράνομης πράξεως ?

 

την ημερομηνια νομιμοποιησης των υπολοιπων εφοσον ειναι ενιαιο με το σπιτι. 1985

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Συνάδελφοι, εγώ έχω την εξής περίπτωση: ισόγειο κατάστημα με πατάρι οικοδομής του '81 εμφανίζεται στην άδεια ως ενιαίος χώρος ενώ από την αρχή κατασκευάστηκε ως δύο καταστήματα με, αντίστοιχα, δύο ανοίγματα για το πατάρι. Μας ανατέθηκε η αλλαγή χρήσης του ενός από τα δύο καταστήματα και προκύπτει οτι ποτέ δεν έγινε τροποποίηση που να δείχνει δύο καταστήματα. Υπάρχει συμβόλαιο πώλησης του συγκεκριμένου καταστήματος όπου αναφέρονται τα τετραγωνικά του. Στην πολεοδομία ζητούν να κατατεθεί φάκελος νομιμοποίησης με τον 1512/85. Έχει κανείς παρόμοια περίπτωση να μου πει τι δικαιολογητικά χρειάζεται να καταθέσω? Στο αρ.8 παρ.9 του 1512/85 παραπέμπει στο Ν. 1337/83 για τα δικαιολογητικά αλλά δε βγάζω άκρη!Μήπως είναι στο ΦΕΚ 141 Β'/85? Το έχει κανείς? Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

σε μια δική μου περίπτωση εβγαλά νέα άδεια για διαχωρισμό καταστήματος σε 2 κατστήματα

αλλα η πολεοδομία δεν γνώριζε την παρατυπία οπότε δεν υπήρχε θέμα νομιμοποίησησης

 

σου συνιστώ εάν είναι δυνατό και εσύ να το αποφύγεις

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι, εγώ έχω την εξής περίπτωση: ισόγειο κατάστημα με πατάρι οικοδομής του '81 εμφανίζεται στην άδεια ως ενιαίος χώρος ενώ από την αρχή κατασκευάστηκε ως δύο καταστήματα με, αντίστοιχα, δύο ανοίγματα για το πατάρι. Μας ανατέθηκε η αλλαγή χρήσης του ενός από τα δύο καταστήματα και προκύπτει οτι ποτέ δεν έγινε τροποποίηση που να δείχνει δύο καταστήματα. Υπάρχει συμβόλαιο πώλησης του συγκεκριμένου καταστήματος όπου αναφέρονται τα τετραγωνικά του. Στην πολεοδομία ζητούν να κατατεθεί φάκελος νομιμοποίησης με τον 1512/85. Έχει κανείς παρόμοια περίπτωση να μου πει τι δικαιολογητικά χρειάζεται να καταθέσω? Στο αρ.8 παρ.9 του 1512/85 παραπέμπει στο Ν. 1337/83 για τα δικαιολογητικά αλλά δε βγάζω άκρη!Μήπως είναι στο ΦΕΚ 141 Β'/85? Το έχει κανείς? Ευχαριστώ.

 

Εγώ συνάδελφε ειχα την αντίθετη περίπτωση (2 μαγαζία και έγιναν ένα) για αλλαγή χρήσης το μόνο που μου ζητήσανε ήταν μια Υ.Δ του ιδιοκτήτη που να έλεγε ότι τα μαγαζιά τροποποιήθηκαν έτσι απο την αρχη δηλαδή απο την κατασκευή. Κοίτα μήπως κάνεις κάτι έτσι...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.