Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαδικασία νομιμοποίησης αυθαιρέτου


georgia1979

Recommended Posts

@ Irini

Σωστά. Έκτός αυτών χρειάζεται η αμοιβή του προηγούμενου επιβλέποντα ως το σημείο που έφτασε η οικοδομή, ΦΕΜ, ΤΣΜΕΔΕ για το ποσό της αμοιβής του και αποδεικτικό μη οφειλής σε ΤΕΕ & ΤΣΜΕΔΕ, καθώς και Τ.Ε. με Υ.Δ. ότι όλα έγιναν μέχρι αυτό το σημείο σύμφωνα με την άδεια.

Εαν η στατική μελέτη συντάχθηκε πριν από την τροποποίση του ΕΑΚ το 2003 ΦΕΚ 781/Β/18-6-2003 και του ΕΚΩΣ Αρ. Πρ. Δ17α/32/18/ΦΝ429-2004(θα φαίνεται στο τεύχος υπολογισμών) για την αναθεώρηση θα απαιτηθεί νέα στατική μελέτη (δυστυχώς!) με νέα αμοιβή στον νέο Μηχανικό.

Η παράταση ισχύος της άδειας εφόσον ολοκληρώθηκε ο σκελετός μπορεί να γίνει επ αόριστον.

Link to comment
Share on other sites

@ ksf

Αυτό είναι σοβαρό πρόβλημα, δεν ξεπερνιέται εύκολα. Αλλά έχω την εντύπωση ότι και η τροχοβίλα δηλ. το αυθαίρετο, θα αντιμετωπίση πρόβλημα στατικής εναρμόνισης με την ισχύουσα Νομοθεσία.

Link to comment
Share on other sites

Όχι ακριβώς. Να το σκέφτεστε και να συνεργαστείτε με τον μηχανικό σας. Μπορεί αυτός να βρει κάποια «άλλη» λύση.

Link to comment
Share on other sites

@ ksf

Αυτό είναι σοβαρό πρόβλημα, δεν ξεπερνιέται εύκολα. Αλλά έχω την εντύπωση ότι και η τροχοβίλα δηλ. το αυθαίρετο, θα αντιμετωπίση πρόβλημα στατικής εναρμόνισης με την ισχύουσα Νομοθεσία.

 

Πέρα από την στατικότητα, το θέμα της απόστασης (και διορθώστε με αν κάνω λάθος) λύνεται μόνο αν μπορέσεις να δηλώσεις την τροχοβίλα σαν αγροτική αποθήκη. Γιατί αλλιώς πρέπει σίγουρα να απέχει 15 μ. από τα όρια του οικοπέδου.

Link to comment
Share on other sites

@camelot

ο πρωτος μηχανικος που δεν κατάφερε να πάρει τη άδεια "έφυγε" και οι δύο επόμενοι μου έφαγαν αρκετα χωρις αποτελεσμα!

 

Οσο για την αποθήκη νομίζω ότι αν ειναι αρτιο και οικοδομισιμο δεν σου δινουν αδεια παρα μονο για κατοικια

Link to comment
Share on other sites

@ ksf

Σωστά! Δύσκολη η περίπτωση. Γιαυτό ας καλλιεργήσουμε τα κρεμυδάκια μας γιατί ο δρόμος προς τας Αιωνίους Μονάς είναι κοινός και δυστυχώς τραγικά βραχύς. Δεν θέλει πολλή στενοχώρια.

Υ.Γ. Στην εκτός σχεδίου δόμηση επιτρέπεται υπό όρους (δηλ. αν επιτρέπεται η χωροθεσία τους από το ρυθμιστικό της περιοχής) η κατασκευή κατοικίας, εμπορικής αποθήκης, βιομηχανικού κτιρίου κ.λπ., όπως προβλέπεται από τη σχετική νομοθεσία (ΦΕΚ 270Δ/1985). Για έκδοση αγροτικής αποθήκης απαιτούνται κάποια δικαιολογητικά από τη Διεύθυνση Γεωργίας που φαντάζομαι ότι δεν θα χορηγηθούν για την τροχο βίλα!!!

Link to comment
Share on other sites

1)Το ρυμοτομούμενο μπορεί να πάρει εξαίρεση από κατεδάφιση δεδομένου ότι είναι χτισμένο εδώ και 40 χρόνια?

 

2)Μπορεί έτσι να πληρώνει πρόστιμο διατήρησης με ενδεχόμενο κατεδάφισης σε κατασκευή καινούργιου κτίσματος?

 

3)Η πολεοδομία κάνει έλεγχο στο πεδίο? Ξέρεις?

 

 

1) τι περιλαμβάνει το "προς παραχώρηση σε κοινή χρήση τμήμα " του οικοπέδου ?"

 

2) διατύπωσε την ερώτηση καλά καθώς δεν κατάλαβα

 

3) οι πολεοδομίες γενικά δεν κάνουν έλεγχο. Νομίζω οι έλεγχοι στμάτησαν το 85. Στην περίπτωσή σου (τμήμα κοινόχρηστο κακώς δεσμευμένο) θα κάνουν. Και είναι λογικό καθώς θέλουν να δουν και την υπάρχουσα κατάσταση καθώς αποδεσμέυεις τμήμα σου και το δίδεις σε κοινή χρήση.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημέρα!Είμαι νέα μηχανικός και θα παρακαλούσα να με βοηθήσει κάποιος λέγοντας μου τι ακριβώς χρειάζεται, αν γίνεται, για να νομιμοποιηθεί λυόμενο;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.