Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαδικασία νομιμοποίησης αυθαιρέτου


georgia1979

Recommended Posts

Έστω ότι έχει γίνει καταγγελία και αυτοψία από την Πολεοδομία για κάποιο αυθαίρετο και έχει παρέλθει το χρονικό διάστημα των 30ημερών μέσα στο οποίο μπορεί να γίνει ένσταση ή αποδοχή του προστίμου κλπ χωρίς να έχει κάνει καμία κίνηση ο ιδιοκτήτης….

 

Το αυθαίρετο κρίνεται λοιπόν κατεδαφιστέο.

 

Αυτό σημαίνει ότι δε μπορεί ποτέ να νομιμοποιηθεί εφόσον για την νομιμοποίηση απαιτείται πρώτα η εξαίρεση από κατεδάφιση; Γίνεται να δοθεί εξαίρεση από κατεδάφιση σε αυθαίρετο που έχει κριθεί τελεσίδικα κατεδαφιστέο; (πέρα από τις υπόλοιπες προυποθέσεις που πρέπει να συντρέχουν για την εξαίρεση, ας υποθέσουμε ότι πληρούνται)

Link to comment
Share on other sites

Theo, έχεις δίκιο. Ανοησία είπα. Αφού εξάλλου αν συνέτρεχαν λόγοι εξαίρεσης (πχ στατικώς εξαρτημένο) δε θα είχε κριθεί κατεδαφιστέο εξ αρχής.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλημέρα!

Έχω να αντιμετωπίσω την εξής κατάσταση: Σε οικόπεδο 2.000 τ.μ. εντός οριοθέτησης οικισμού κάτω των 2000 κατοίκων έχω μία κατοικία 40 τ.μ. και μια αποθήκη (αχυρώνας-καπνοξηραντήριο όπως ακριβώς αναφέρεται στο συμβόλαιο) 60 τ.μ.. Ο πελάτης μου αγόρασε οριστικά το εν λόγω οικόπεδο το 1973. Υπήρχε προσύμφωνο του 1969 το οποίο ανέφερε ότι αφού ο αγοραστής προμηθευτεί την απαραίτητη κατά τα τότε δεδομένα άδεια αγοραπωλησίας, μέσα σε 5 χρόνια θα υπογραφόταν και το οριστικό συμβόλαιο πώλησης.

Στο συμβόλαιο λοιπόν αυτό του 1973 αναφέρονται τα παραπάνω κτίρια μόνο περιγραφικά (χωρίς τ.μ.) και ότι επίσης κατασκευάστηκαν από την πωλήτρια με δική της δαπάνη, χωρίς πάλι να αναφέρει έτος κατασκευής. Φυσικά, όπως καταλαβαίνετε, άδεια δεν υπάρχει.

Ο σημερινός ιδιοκτήτης, στα χρόνια που έχουν περάσει άλλαξε αυθαίρετα τη χρήση του αχυρώνα-καπνοξηραντηρίου σε κατοικία, έκανε και διάφορες εργασίες επισκευής (αλλαγή κουφωμάτων, αλλαγή πλακιδίων δαπέδου, αντικατάσταση στέγης), διαμόρφωσε τμήμα του κτιρίου σε 2 wc και δημιούργησε ημιυπαίθριο χώρο, με τελευταία ημερομηνία επισκευών το 1995.

Σήμερα θέλει να κατασκευάσει (προσθήκη κατ' επέκταση) βοηθητικό χώρο, ο οποίος θα χρησιμεύσει ως λεβητοστάσιο - αποθηκευτικός χώρος.

Κατα τη γνώμη σας, πιστεύετε ότι μπορώ να ακολουθήσω την παρακάτω διαδικασία ?

Να βγάλω μια άδεια μικρής κλίμακας για να καλύψω τις επισκευές (η οποία απ' ότι ξέρω έχει αναδρομική ισχύ, αλλά διορθώστε με αν κάνω λάθος γιατι δεν είμαι κ απόλυτα σίγουρη) κ έπειτα να βάλω άδεια για την αλλαγή χρήσης και την κατασκευή των βοηθητικών χώρων?

Έχει βγάλει κανείς άδεια για προσθήκη βοηθητικών χώρων? Τί γίνεται με τις αμοιβές? Τα wc εικάζω ότι θα πάνε με αναλυτικό... Μήπως μπορούν κ αυτά να θεωρηθούν βοηθητικοί χώροι της κατοικίας? Επειδή είναι μεγάλο το οικόπεδο και δεν έχει βγει παλιότερα άδεια γι αυτό, μου βγάζει αρκετά μεγάλη αμοιβή για περιβάλλοντα χώρο (παραπάνω και απ' όσο κοστίζουν όλες οι υπόλοιπες μελέτες μαζί).

Το κύριο πρόβλημά μου είναι ότι ο πελάτης δε διαθέτει και πολλά χρήματα, οπότε ψάχνω να βρω την πιο οικονομική λύση που θα είναι όμως παράλληλα σύννομη.

Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων για το χρόνο σας. Όποια βοήθεια είναι ανεκτίμητη.

 

 

Παρακάλώ να μείνουμε στο θέμα της διαδικασίας. Το πρόστιμο και ο υπολογισμός αμοιβών αφορούν την κατηγορίας "Αμοιβές-Οικονομικά αδειών".

Link to comment
Share on other sites

@Δωροθέα Βουρμά

Όπως και να'χει η κατάσταση, τα κτίρια τα οποία υπάρχουν σήμερα είναι αυθαίρετα. Μπορείς να πας σε εξαίρεση από κατεδάφιση των κτιρίων (το οποίο δεν έχει εισφορές στο ΙΚΑ -νομίζω) και στην άδεια την οποία θα υποβάλεις μετά την απόφαση Νομάρχη, να δείξεις και την επέκταση την οποία λες. Βέβαια, από οικονομικής πλςυράς, η εξαίρεση από κατεδάφιση θα "βγάλει" μια ειδική εισφορά προς τον Δήμο, την οποία θα πρέπει να πληρώσει ο ιδιοκτήτης και για την άδεια, οι αμοιβές σου κατά τα γνωστα.Ο ιδιοκτήτης πρέπει να καταλάβει πως δεν μπορεί να νομιμοποιήσει και να χτίσει χωρίς να βάλει το χέρι βαθιά στην τσέπη του. Αν αναλογιστεί όμως πόσα θα πληρώσει αν του γίνει καταγγελία, μάλλον φθηνά θα του έρθει.

 

@Anka+ΤeoTDM900

Kάθε αυθαίρετο μετά την ισχύ του ν.Τρίτση είναι εν δυνάμει κατεδαφιστέο. Η διαδικασία επιβολής προστίμου και σύνταξης πρωτοκόλλου αυθαιρέτου (= κατεδαφιστέο) είναι κάτι το οποίο υποχρεούται η πολιτεία να κάνει σε περίπτωση ελέγχου ή καταγγελίας. Αυτό δεν νομίζω να ακυρώνει τον νόμο και άρα μπορεί να δωθεί εξαίρεση από κατεδάφιση. Μήπως όταν ζητά ο ιδιοκτήτης την εξαίρεση από κατεδάφιση, δεν αυτοκατεγγέλεται;

Link to comment
Share on other sites

@ acnt

Αγαπητέ φίλε, ευχαριστώ για το χρόνο σου. Έχεις βγάλει ποτέ άδεια για προσθήκη βοηθητικών χώρων? Στο πρόγραμμα αμοιβών της γνωστής εταιρίας τί κατηγορία κτιρίου θα επιλέξω? Κ αυτό το κουτάκι που προστέθηκε στην τελευταία έκδοση για αλλαγή χρήσης περισσότερο με μπερδεύει παρά με διευκολύνει... Αλλά αυτό λύνεται εύκολα. Θα πάρω τηλ την εταιρία αύριο και θα ρωτήσω.

Όσο για καταγγελία, δε νομίζω ότι πρόκειται να γίνει. Αν ήταν κάποιος "καλοθελητής" γείτονας να δράσει έτσι, θα το είχε ήδη κάνει τόσα χρόνια που ο πελάτης μου έκανε εργασίες. Έχει περάσει πολύς καιρός από τότε και δεν πιστεύω ότι θα γίνει καταγγελία απο δω και πέρα.

Ξέρω ότι η κατάσταση είναι μπερδεμένη και ότι θα έχει πολύ τρέξιμο από μέρους μου αλλά τον τελευταίο καιρό τις δουλειές τις κυνηγάω με το τουφέκι... Γι αυτό επιμένω και δεν θέλω να παρατήσω την υπόθεση έτσι εύκολα...

Link to comment
Share on other sites

Οικονομική λύση και νόμιμη στην περίπτωσή σου δεν υπάρχει.

 

Κάποιος πρέπει να ξανα-παρανομήσει για να πέσει στα πολύ μαλακά ο "φτωχός" πελάτης σου.

 

Κάτι γενικότερο.....ανέλαβα κάποτε εξαίρεση από κατεδάφιση και νομιμοποίηση βάσει 1512 και έριξα πολύ τα στάντρτς μου στις τιμές καθώς τον λυπήθηκα και εγώ τον φουκαρά τον ιδιοκτήτη.

 

Εκ των υστέρων έμαθα ότι έχει μέχρι και βίλα στο Λαγονήσι......:evil:

 

Επίσης εκ των πραγμάτων έχει γλυτώσει άδειες-μελέτες-επιβλέψεις- φορολογικά και ΙΚΑ.

 

Εγώ ταλαιπωρήθηκα 2 χρόνια και εν τέλει τα άκουσα κιόλας.

 

Ποιος πρέπει να λυπάται ποιόν λοιπόν ?

 

 

 

στο θέμα σου.

 

Καλύτερα από οικονομικής άποψης να το κάνεις με το 2ο τρόπο που λες αλλά θα παρανομείς εσύ έτσι.....:rolleyes:

 

Για τον Π/Χ που σου βγάζει μεγάλο ψάξε μέσω της αναζήτησης για το τι συμβαίνει όταν έχεις μεγάλο οικόπεδο και ποια είναι η επιφάνεια ακαλύπτου που μπαίνει. Προσθήκη κατ' επέκταση πάει με συμβατικό. Το WC ναι μεν βοηθητικός χώρος αλλά δομημένος δε, άρα που το πρόβλημα στο λογισμικό της γνωστής κακής πολιτικής εταιρεία?

 

 

@acnt έτσι όπως τα λες είναι αλλά αυτό περί ΙΚΑ δεν ισχύει. Υπάρχει όριο χρόνων όπου παραγράφονται τέτοιες οφειλές. Επίσης δεν υπάρχει απλά μια ειδική εισφορά αλλά και άλλα.

Link to comment
Share on other sites

Δωροθέα κάνεις το λάθος να αντιμετωπίζεις την προσθήκη σαν ξεχωριστή άδεια. Δεν είναι έτσι. Αν πάς με τον ν.1512 αφού βγει η απόφαση εξέραισης από κατεδάφιση, θα πρέπει να καταθέσεις άδεια εντός 2 μηνών αλλιώς η εξαίρεση παύει να ισχύει! Εκεί, στην άδεια, θα πρέπει να δείξεις και την επέκταση. Και ρωτώ: Θα μετρήσει στον συντελεστή δόμησης αυτός ο ΒΧ; Ελπίζω όχι.

 

Στις αμοιβές που θα "χτυπήσεις" στο πρόγραμμα, θα πρέπει να κάνεις 2 αρχεία, ένα για την νομιμοποίηση και ένα για την προσθήκη. Στο πρώτο θα επιλέξεις "Υφιστάμενο κτίριο" και στο άλλο "Προσθήκη".

Link to comment
Share on other sites

Γειά σε όλους! Πρόκειται για έναν πελάτη που πρόσθεσε αυθαίρετα όροφο σε ισόγεια αγροτική αποθήκη (η οποία έχει κανονικά άδεια) γύρω στο '94-'95. Το αγρ/χιο δεν υπάγεται στις διατάξεις του Ν. 1337/83. Υπάρχει διαθέσιμη δόμηση, τι γίνεται σε αυτήν την περίπτωση νομιμοποίησης? Εφ'όσον δεν υπάρχει καταγγελία, μήπως συμφέρει καλύτερα να πάει σαν νέα άδεια προσθήκης, ότι και καλά τώρα θα κατασκευαστεί? Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.