Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαδικασία νομιμοποίησης αυθαιρέτου


georgia1979

Recommended Posts

  • 4 weeks later...

Γειά σας.

Μήπως γνωρίζετε αν μπορεί να γίνει ενημέρωση φακέλου σε άδεια ΝΟΜΙΜΟΠΟΙΗΣΗΣ αλλαγής χρήσης κτιρίου?

Η αρχική άδεια οικοδομής είναι το 1972 και η άδεια νομιμοποίησης για την αλλαγή χρήσης έγινε το 2008.

Ευχαρστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους τους συναδέλφους.

Λοιπόν. Έχω μια ισόγεια κατοικία σε οικισμό διανομής του υπ.Γεωργίας κτισμένη με άδεια του 1980 και θέλω να κάνω προσθήκη ορόφου. Η αρχική άδεια έχει τηρηθεί σε όλα πλην της τοποθέτησης του κτιρίου μεσα στο οικόπεδο.

Γνωρίζει κανείς τι διαδικασία πρέπει να ακολουθήσω;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Λογικά ξεκινάς με νομιμοποίηση του υπάρχοντος και νέα άδεια προσθήκης ορόφου. Δεν γνωρίζω αν μπορείς να τα κάνεις παράλληλα σε μια άδεια.

 

Ψάξε λίγο στο forum για τις νομιμοποιήσεις αυθαιρέτων.

Link to comment
Share on other sites

Νικόλα καταρχήν θα σε μαλώσω! Θα με πέρνεις τηλ πρωτα εμένα γι αυτές τις αποριες! Εχω κάνει παρόμοια τακτοποίηση! Εξαρτάται από την πολεοδομία. Πάρε με τηλ να σου πω τα περετέρω. Πάντως σε γενικές γραμμές νομιμοποίηση της θέσεως και μετά προσθήκη εκτός αν το κάνεις απευθείας χωρίς να σε καταλάβουν.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Πρόκειται για μια οικοδομή που χτίστηκε προ 12 ετών με αντιπαροχή. Σύμφωνα με την άδεια δεν υπάρχει υπόγειο ενώ στην πραγματικότητα υπάρχει με χρήση αποθηκών. Επιπλέον έχουν τροποιηθεί λίγο οι όψεις στην πυλωτή όπου υπάρχουν θέσεις στάθμευσης κλειστές και έχει και μια αποθήκη στο δώμα που δεν υπάρχει στην άδεια και την έχει ένα συνιδιοκτήτης. Δεν έχει εξαντληθεί η δόμηση και οι συγκάτοικοι μετά από 12 χρόνια τσακώνονται και απειλούν με αγωγές ο ένας τον άλλον. Τι γίνεται αν ακολουθήσουν τη δικαστική οδό. Να σημειωθεί ότι η εταιρεία ανέγερσης έχει λυθεί και δεν υφίσταται πλέον. Υπάρχει λύση;;;;

Link to comment
Share on other sites

Το υπόγειο αφού είναι αποθήκες ίσως νομιμοποιείται.Δεν ξέρω όμως αν ο στατικός θα σε αφήσει...Λογικα θα σου ζητήσει επαναεπίλυση του κανονικού κτιρίου με ΕΑΚ και δεν θα βγαίνει.

 

Τα γκαράζ εαν έχεις δόμηση μάλλον νομιμοποιούνται και αυτά.

 

Η αποθήκη στο δώμα απαγορεύεται.

 

Άσχετο...Η εταιρεία και να υπήρχε τι θα έκανε..?!:confused:

 

Με πάσα επιφύλαξη όσα σου είπα.Η πολεοδομία θα σου πει τι να κάνεις σε μία τόσο πολύπλοκη περίπτωση.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.