Μετάβαση στο περιεχόμενο

Οδηγός Αδειοδότησης Καταστημάτων Υγειονονομικού Ενδιαφέροντος (ΚΥΕ)


Recommended Posts

Για εργαστηριο ΔΕΡΜΑΤΟΣΤΙΞΙΑΣ (ΤΑΤΟΟ).

Η διαδικασια ιδρυσης και αδ.λειτουργειας τωρα με την απλουστευση ειναι η παρακατω;

1.Συμπληρωνεις το παραρτημα Α (δηλαδη μετα απο 15 μερες παιρνεις την αδεια για την θεση του εργαστηριου-καταστηματος) και μετα συμπληρωνεις το

2. Παραρτημα Β

και ολα Οκ; ...αυτο ειναι;

 

(και επειδη ειναι υγ.ενδιαφεροντος θα εχει στο εργαστηριο ολα τα απαραιτητα εγγραφα για τυχον ελεγχο ;)

 

αυτο ειναι;

Σε γενικές γραμμές αυτό είναι. Αν είσαι στον ιστορικό κέντρο (δεν ξέρω σε ποια πόλη βρίσκεσαι) έλεγξε αν πρέπει πριν το πρώτο βήμα να περάσεις από την Εφορεία Νεοτέρων Μνημείων. Επίσης έλεγξε στο φεκ 1723/β/2017 και στις διευκρινιστικές της πυροσβεστικής αν χρειάζεσαι εγκεκριμένη μελέτη. 

 

Επίσης καλό είναι η γνωστοποίηση να γίνει αφού ολοκληρωθούν οι όποιες εργασίες γίνονται στο χώρο.

Edited by magos88
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 124
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Σε γενικές γραμμές αυτό είναι. Αν είσαι στον ιστορικό κέντρο (δεν ξέρω σε ποια πόλη βρίσκεσαι) έλεγξε αν πρέπει πριν το πρώτο βήμα να περάσεις από την Εφορεία Νεοτέρων Μνημείων. Επίσης έλεγξε στο φεκ 1723/β/2017 και στις διευκρινιστικές της πυροσβεστικής αν χρειάζεσαι εγκεκριμένη μελέτη. 

 

Επίσης καλό είναι η γνωστοποίηση να γίνει αφού ολοκληρωθούν οι όποιες εργασίες γίνονται στο χώρο.

Ευχαριστω για τις απαντησεις.

Δεν ειμαι απο θεσσαλονικη και δεν υπαρχει θεμα αρχαιοτητων εδω.

Νομιζω οτι απο το φεΚ δεν προκυπτει θεμα μελετης πυροπροστασιας για δερματοστιξια ....αλλα και αν προκυπτει, η μελετη γινεται και απλα το εχει ο ενδιαφερομενος στον χωρο του σε περιπτωση ελεγχου;

Παραβολο ποτε πρεπει να πληρωθει; και πού;

Edited by gio
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για τις απαντησεις.

Δεν ειμαι απο θεσσαλονικη και δεν υπαρχει θεμα αρχαιοτητων εδω.

Νομιζω οτι απο το φεΚ δεν προκυπτει θεμα μελετης πυροπροστασιας για δερματοστιξια ....αλλα και αν προκυπτει, η μελετη γινεται και απλα το εχει ο ενδιαφερομενος στον χωρο του σε περιπτωση ελεγχου;

Παραβολο ποτε πρεπει να πληρωθει; και πού;

Αν απαιτείται μελέτη πρέπει να κατατεθεί κανονικά και να πάρει έγκριση από την πυροσβεστική υπηρεσία. Αν και όπως το κόβω δεν ανήκεις στην κατηγορία υψηλού κινδύνου. Σε ποιο παράβολο αναφέρεσαι; Για το κόκκινο βιβλίο; Ή το κλασσικό 185ευρω; :P 

Link to comment
Share on other sites

Αν απαιτείται μελέτη πρέπει να κατατεθεί κανονικά και να πάρει έγκριση από την πυροσβεστική υπηρεσία. Αν και όπως το κόβω δεν ανήκεις στην κατηγορία υψηλού κινδύνου. Σε ποιο παράβολο αναφέρεσαι; Για το κόκκινο βιβλίο; Ή το κλασσικό 185ευρω; :P

τον 185€ !!!!!  (δεν ειμαι υψ.κινδύνου)

ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

τον 185€ !!!!!  (δεν ειμαι υψ.κινδύνου)

ευχαριστω πολυ

Gio, εγώ ξεκινώντας τη γνωστοποίηση ζητάω να πληρωθεί και το παράβολο. Αλλά ακόμα δεν το έχω διευκρινίσει αν δίδεται χρόνος και μετά. 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΚΑΦΕΤΕΡΙΑ ΜΕ ΑΔΕΙΑ ΙΔΡΥΣΗΣ ΤΟ 2010 , ΚΑΝΕΙ ΜΙΑ ΑΝΑΚΑΙΝΙΣΗ ΚΑΙ ΠΡΟΣΘΕΤΕΙ ΝΕΑ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΗ,ΔΗΛΑΔΗ ΒΑΖΕΙ ΤΟΣΤΙΕΡΑ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΗ,ΒΑΦΛΙΕΡΑ,ΚΑΙ ΕΝΑΝ ΦΟΥΡΝΟ ΗΛΕΚΤΡΙΚΟ ,ΕΝΩ ΘΑ ΠΟΥΛΑ ΚΑΙ ΚΡΥΑ ΣΑΝΤΟΥΙΤΣ,Ο ΦΟΥΡΝΟΣ ΘΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙΤΑΙ ΓΙΑ ΠΙΤΣΑ -ΘΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΤΕΨΥΓΜΕΝΗ.Η ΕΡΩΤΗΣΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ,ΕΚΑΝΕ ΣΤΟΝ ΔΗΜΟ ΑΙΤΗΣΗ ΓΙΑ ΝΕΑ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΑ,ΑΡΑ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΠΕΙ ΣΤΟ NOTIFY BUSINESS ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΤΙ;ΓΝΩΣΤΟΠΟΙΗΣΗ ΜΕ ΒΑΣΗ ΤΗΝ ΠΑΛΙΑ ΑΔΕΙΑ ΥΠΟΒΟΛΗ ,ΚΑΙ ΚΑΤΟΠΙΝ ΜΕΤΑΒΟΛΗ ΚΑΙ ΠΡΟΣΘΗΚΗ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΑΣ;ΕΝ ΤΩ ΜΕΤΑΞΥ Ο ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟΣ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΣ ΤΑ ΤΜ ΣΕ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΗΝ ΑΥΤΟΨΙΑ ΠΟΥ ΕΚΑΝΑ ΤΑ ΕΧΕΙ ΥΠΟΛΟΓΙΣΕΙ ΛΑΘΟΣ ,ΣΕ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΗΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΚΑΤΟΨΗ ΤΗΣ ΟΙΚΟΔΟΜΙΚΗΣ ΑΔΕΙΑΣ,ΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΚΑΤΟΨΗ ΤΟΥ ΤΗΝ ΕΧΕΙ ΚΑΤΑΘΕΣΕΙ ΣΤΗΝ ΠΥΡΟΣΒΕΣΤΙΚΗ.ΥΠΗΡΧΕ ΚΑΙ ΠΑΤΑΡΙ ΠΟΥ ΤΑΚΤΟΠΟΙΗΘΗΚΕ ΚΑΙ Ο ΧΩΡΟΣ ΨΗΣΙΜΑΤΟΣ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΕΚΕΙ.ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΕΙ;

 

Τα κεφαλαία απαγορεύονται τόσο στους τίτλους των θεμάτων, όσο και στο κείμενο των δημοσιεύσεων. Χρησιμοποιείστε σας παρακαλώ την εντολή "Επεξεργασία" και διορθώστε. 
Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής
Ευχαριστώ, danaikaterina
 

Edited by danaikaterina
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλημέρα συνάδελφοι. Ανέλαβα πρόσφατα μία άδεια λειτουργίας για κατάστημα που θα λειτουργήσει ως παραδοσιακό καφενείο. Αφού διάβασα  την νέα υγειονομική διάταξη,Η ερώτηση μου είναι η εξής. Οι  κατηγορίες πχ καφενείο  σνακ μπαρ με ή χωρίς παρασκευαστήριο  κτλ ισχύουν? Τα ελάχιστα εμβαδά για κουζίνες παρασκευαστήρια κτλ συνεχίζουν να ισχύουν ?  Έχω μερικά χρόνια να ασχοληθώ με κυε και μπερδεύτηκα. μπορεί με άδεια καφενείου να έχει και μεζέδες ζεστής κουζίνας δλδ να μπουν τηγάνια κτλ? Ευχαριστώ εκ των προτέρων. 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Επειδή έχω να ασχοληθώ με ΚΥΕ πριν την απλοποίηση και τις νέε διαδικασίες, μπορεί καποιος

συνοπτικά να με κατατοπίσει τι παίζει διαδικαστικα και νομοθετικά διότι υπάρχουν 300σιες 

νομοθεσίες και παρανομοθεσίες. Οταν εννοούμε απλοποίηση τι ακριβώς άλλαξε? Ο μηχανικός

δίνει την βεβαίωση Κ.Χ όπου τι ακριβώς πρέπει να τηρεί? Πότε δε κατάλαβα ακριβώς τι νόημα εχει αυτή

η βεβαίωση... Και να εξηγηθώ χώρος με καθαρό ύψος 2,35 δεν παίρνει βεβαίωση?

Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ πως όχι, αφού και πριν τον ΝΟΚ και τη θεσμοθέτηση του 2,65μ. υπήρχε το ελάχιστο ελεύθερο ύψος 2,40μ. για χώρους κύριας χρήσης από τον Κτιριοδομικό.αρ. 8 §1.1.1.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή χοντρικά για βεβαίωση χώρου κ.χ πρέπει να τηρώ νοκ ή κοκ γοκ κλπ και ως προς τους αερισμους 

φωτισμους κλπ κλπ? Ασχετα αν εχω κανει ρύθμιση σε χώρο με 4178 κλπ κλπ?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.