Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

θα κάνεις ή ανασύσταση όπως λέει ο Παύλος

ή

την διαδικασία αποτύπωσης (άρθρο 11, παρ. 6γ) που έτσι και αλλιώς θα χρειαστεί για την ταυτότητα κτιρίου.

Link to comment
Share on other sites

Ναι πρώτα πρέπει να γίνει η μεταφορά στον 4178 και στη συνέχεια η έκδοση τόσων βεβαιώσεων 4178 όσων απαιτούνται.

Για να εκδοσουμε βεβαιωση για μεταβιβαση σε τακτοποιημενο με 4014 (εξοφλημενο - ολοκληρωμενη υπαγωγη), πρεπει να μεταφερουμε σε 4178?

Link to comment
Share on other sites

πληρωσα το 30% γιατι δεν μου ανοιγει την βεβαιωση.....κολλησαΜηπως κανω νεα δηλωση κ αναφερω οτι εξοφληθηκε το 30%?

 

οκ το βρηκα

 

9. ΕΚΔΟΣΗ ΒΕΒΑΙΩΣΗΣ ΜΕΤΑΒΙΒΑΣΗΣ (μέσω δήλωσης αυθαιρέτου)

Για να εκδοθεί βεβαίωση μεταβίβασης μέσω δήλωσης αυθαιρέτου Ν.4178/2013, θα πρέπει να προχωρήσετε σε οριστική υπαγωγή, δηλώνοντας υπεύθυνα ότι έχετε στην κατοχή σας όλα τα απαιτούμενα σχέδια/στοιχεία και θα τα υποβάλλετε ηλεκτρονικά εντός της προβλεπόμενης προθεσμίας (βλ. παρ. 1 άρθρου 2 της ΥΑ 2254/2013)

Η προώθηση της δήλωσης σε οριστική υπαγωγή, μπορεί πλέον να γίνει και μετά την καταβολή τουλάχιστον του 30% του συνολικού ποσού προστίμου.

Πριν την προώθηση σε οριστική υπαγωγή, βεβαιωθείτε ότι στην τεχνική σας έκθεση έχετε κάνει ειδική μνεία για την καταβολή του 30% του προστίμου καθώς και για την υποβολή ή μη της μελέτης στατικής επάρκειας (βλ. αναλυτικά τα προβλεπόμενα στο άρθρο 2 της ΥΑ 2254/201

  

Edited by nikosantonakas
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

...και για να γίνει η μεταφορά θελουμε εξουσιοδότηση, ιδωτικό συμφωνητικό,ναι κρατήσεις ΤΕΕ? (κατι αλλο?)τεε σου βγαζει αυτοματα το συστημα για να προχωρησει η μεταφορα

Και αφού γίνει η μεταφορά εκδιδουμε ΝΕΑ βεβαίωση με νεο αρ.πρωτ. ή τυπώνουμε την μεταβιβασμένη δήλωση με νέα ημερομηνία αυτοψίας?

(Σορρυ, το ξέρω... αλλά έχω καιρό να ασχοληθώ με αυθαιρετα)

Edited by nikosantonakas
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

δηλαδή δεν μπορούμε να κρατήσουμε την δήλωση σε υπαγωγή και όχι σε ολοκληρωμένη υπαγωγή, και να δημιουργήσουμε νέα δήλωση για την βεβαίωση?

Link to comment
Share on other sites

πληρωσα το 30% γιατι δεν μου ανοιγει την βεβαιωση.....κολλησαΜηπως κανω νεα δηλωση κ αναφερω οτι εξοφληθηκε το 30%?

 

οκ το βρηκα

 

9. ΕΚΔΟΣΗ ΒΕΒΑΙΩΣΗΣ ΜΕΤΑΒΙΒΑΣΗΣ (μέσω δήλωσης αυθαιρέτου)

Για να εκδοθεί βεβαίωση μεταβίβασης μέσω δήλωσης αυθαιρέτου Ν.4178/2013, θα πρέπει να προχωρήσετε σε οριστική υπαγωγή, δηλώνοντας υπεύθυνα ότι έχετε στην κατοχή σας όλα τα απαιτούμενα σχέδια/στοιχεία και θα τα υποβάλλετε ηλεκτρονικά εντός της προβλεπόμενης προθεσμίας (βλ. παρ. 1 άρθρου 2 της ΥΑ 2254/2013)

Η προώθηση της δήλωσης σε οριστική υπαγωγή, μπορεί πλέον να γίνει και μετά την καταβολή τουλάχιστον του 30% του συνολικού ποσού προστίμου.

Πριν την προώθηση σε οριστική υπαγωγή, βεβαιωθείτε ότι στην τεχνική σας έκθεση έχετε κάνει ειδική μνεία για την καταβολή του 30% του προστίμου καθώς και για την υποβολή ή μη της μελέτης στατικής επάρκειας (βλ. αναλυτικά τα προβλεπόμενα στο άρθρο 2 της ΥΑ 2254/201

  

 

Μπορείς να το κάνεις και τώρα δλδ;

Να πληρωθεί το 30% και να πας ε οριστική υπαγωγή για έκδοση βεβαίωσης;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν θα το έκανα έτσι!!!! Ενέχει νομικούς κινδύνους αυτή η διαδικασία.

Το έκαναν έτσι από το ΤΕΕ διότι έτσι διευκολύνονταν....

Συνιστώ προσοχή!!!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν θα το έκανα έτσι!!!! Ενέχει νομικούς κινδύνους αυτή η διαδικασία.

Το έκαναν έτσι από το ΤΕΕ διότι έτσι διευκολύνονταν....

Συνιστώ προσοχή!!!

κ εγω σε 2 περιπτωσεις δεν εκανα οριστικη υπαγωγη,αλλα νεα δηλωση που ανεφερα οτι εξοφληθηκε το 30% κ τους κωδικους υπαγωγης,ασχετως τι λεει το ΤΕΕ

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.