Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Συνάδελφοι καλημέρα.

Πρέπει να δώσω βεβαίωση  για 4οροφο κτισμα με ισόγειο κατάστημα.Α)Με τον 4014 είχα τακτοποιήσει τον Β' όροφο, ο οποίος μαζί με το δώμα σήμερα αποτελούν ενιαία ιδιοκτησία.(ξανακοιτώντας στις δηλωμένες του 4014, βλέπω ότι είχε μείνει ως προσωρινή υπαγωγή, με πληρωμένο το 30% και χωρίς να έχω ανεβάσει σχέδια).Τότε είχα εκδώσει και βεβαίωση.

Β)ο Α' οροφος δεν εχει αυθαιρεσίες, ενώ Γ) στο ισόγειο, το κατάστημα έχει επεκταθεί , με κάλυψη στο οικόπεδο 100%.

 

Βοηθείστε με να δω αν κατάλαβα καλά:

Α) Θα πρέπει πρώτα να το βάλω στο 4178..με ότι αυτό συνεπάγεται και μετά να εκδώσω βεβαίωση.

Β)Εκδίδω κανονικά βεβαίωση.

Γ) Τακτοποιώ με τον 4178 και μετα δίνω βεβαίωση.

Και αν κάτι απο Νοκ με εμποδίσει να προχωρήσω σε δήλωση 4178, ενώ με τον 4014 ήμουν οκ? 

Το γεγονός ότι η τακτοποίηση αφορά σε δώμα , δλδ κοινόχρηστο τμήμα οικοδομής, μου δημιουργεί πρόβλημα? Γιατί παραπάνω διάβαζα για τα όσα γράφει μέσα η βεβαίωση περί κοινοχρήστων!

Ερώτηση: Και στις τρεις παραπάνω περιπτώσεις πρέπει να καταχωρίσω σχέδια στο σύστημα και με τι χρονικό όριο?

Πρέπει να καταθέσω στην συμβολαιογράφο σχέδια και αν ναι θα πρέπει να είναι θεωρημένα (ρωτώ γιατι η περίπτωση ειναι σε νησί δλδ μακρυά) και μέσα θα πρέπει να αναφέρεται ο Α/Α του 4014 ή του νέου Α/Α 4178 δλδ της νέας δήλωσης?

Το γεγονός της αυθαιρεσίας του ισογείου καταστήματος ως προς δόμηση, κάλυψη και πλαγίων ορίων ή μάλλον πίσω ορίου (..ετσι δεν είναι?), επηρεάζει σε κάτι την δυνατότητα έκδοσης βεβαίωσης για τις υπόλοιπες ιδιοκτησίες?

 

Και κάτι τελευταίο, που δεν κολλάει με το topic των βεβαιώσεων: Μιας και για την τακτοποίηση του ισογείου καταστήματος, πρέπει να πάω με Νοκ., δεν καταλαβαίνω εαν μπορώ να δηλώσω την επέκταση (100% κάλυψη οικοπέδου), όταν στο πίσω όμορο οικόπεδο, η οικία απέχει από το κοινό όριο άνω των 2 μέτρων.

 

Ευχαριστώ για όποια ιδέα εκ των προτέρων!

Edited by lia1
Link to comment
Share on other sites

lia1,

 

Εφόσον η δήλωση σου του 4014 είναι σε προσωρινή υπαγωγή, εκ των πραγμάτων πρέπει να τη μεταφέρεις στον 4178, ασχέτως έκδοσης βεβαίωσης.

 

Μετά τη μεταφορά θα προσθέσεις τυχόν αυθαιρεσίες που είτε έγιναν μετέπειτα είτε δεν τις είχες συμπεριλάβει στην αρχική δήλωση, αν φυσικά υπάρχουν.

 

Τώρα, για τη βεβαίωση, αν καταλαβαίνω καλά, ο δικός σου πελάτης είναι αυτός που έχει αυτοτελή ιδιοκτησία του Β'ορόφου με το δώμα.

Άρα κοιτάς ό,τι περιλαμβάνει η δική του ιδιοκτησία. Αν έκανε κάποια αυθαιρεσία σε κοινόχρηστο χώρο του δώματος, αν δηλαδή δεν έχει αποκλειστική χρήση εκεί που έκανε την αυθαιρεσία, τότε από τον 4014 ακόμα θα έπρεπε να έχει τη συναίνεση των υπολοίπων. Ομοίως και τώρα, από το 50% τουλάχιστον της οικοδομής (ιδιοκτησιακά το 50%) ή από όσο ορίζει ο κανονισμός.

 
Επίσης σχέδια πρέπει να υποβάλεις μέχρι ένα εξάμηνο από την ημερομηνία της υπαγωγής (μεταφοράς εν προκειμένω).
Στη συμβολαιογράφο νομίζω δίνεις μόνο το pdf της βεβαίωσης που βγαίνει αυτόματα, αφού επιλέξεις τη σωστή επιλογή (ιδιοκτησία με τακτοποιημένες αυθαιρεσίες).
 

Μια διευκρίνηση, η αποθήκη περιλαμβάνει και τον χώρο του κλιμακοστασίου;

 

Η αποθήκη Faethon περιλαμβάνει το κλιμακοστάσιο με βάση την άδεια, αυτό δηλαδή έπρεπε να κατεβαίνει ως κάτω. Στην πραγματικότητα αυτό σταματά στο ισόγειο και η είσοδος στην ημιυπόγεια αποθήκη γίνεται από μια πλευρικά διανοιγμένη είσοδο.

Edited by leo_zen
Link to comment
Share on other sites

Συναδελφοι μια βοηθεια

Κτισματα αποδεδειγμενα προ 1955 εχουν ρυμοτομηθει σε καποιο τμημα προ 30ετιας για διανοιξη δρομου.

Μπορω να δωσω βεβαιωση?

νομιζω βασει του  2.2α ναι αν δεν αποζημιωθηκε το ρυμ/νο

Link to comment
Share on other sites

Συναδελφοι καλημερα.

Μου ζητηθηκε να δωσω βεβαιωση νομιμοτητας με τον 4178, για μεταβιβαση διαμερισματος. Δεν υπαρχει ομως φακελος στην πολεοδομια. Εχω μια κατοψη απο τον πελατη(αθεωρητη). Σε αυτην την περιπτωση τι κανουμε??????

Συμπληρώστε την ειδικότητά σας στο προφίλ σας.

Αναρτήστε τα θέματα και τα ερωτήματά σας, στη σωστή θεματική κατηγορία. Το θέμα σας μεταφέρθηκε στην παρούσα.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής

yian

Edited by yian
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

lia1,

 

Εφόσον η δήλωση σου του 4014 είναι σε προσωρινή υπαγωγή, εκ των πραγμάτων πρέπει να τη μεταφέρεις στον 4178, ασχέτως έκδοσης βεβαίωσης.

 

Μετά τη μεταφορά θα προσθέσεις τυχόν αυθαιρεσίες που είτε έγιναν μετέπειτα είτε δεν τις είχες συμπεριλάβει στην αρχική δήλωση, αν φυσικά υπάρχουν.

 

Τώρα, για τη βεβαίωση, αν καταλαβαίνω καλά, ο δικός σου πελάτης είναι αυτός που έχει αυτοτελή ιδιοκτησία του Β'ορόφου με το δώμα.

Άρα κοιτάς ό,τι περιλαμβάνει η δική του ιδιοκτησία. Αν έκανε κάποια αυθαιρεσία σε κοινόχρηστο χώρο του δώματος, αν δηλαδή δεν έχει αποκλειστική χρήση εκεί που έκανε την αυθαιρεσία, τότε από τον 4014 ακόμα θα έπρεπε να έχει τη συναίνεση των υπολοίπων. Ομοίως και τώρα, από το 50% τουλάχιστον της οικοδομής (ιδιοκτησιακά το 50%) ή από όσο ορίζει ο κανονισμός.

 
Επίσης σχέδια πρέπει να υποβάλεις μέχρι ένα εξάμηνο από την ημερομηνία της υπαγωγής (μεταφοράς εν προκειμένω).
Στη συμβολαιογράφο νομίζω δίνεις μόνο το pdf της βεβαίωσης που βγαίνει αυτόματα, αφού επιλέξεις τη σωστή επιλογή (ιδιοκτησία με τακτοποιημένες αυθαιρεσίες).
 

 

Ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση!ο πελάτης μου, είναι ιδιοκτήτης (για την ακρίβεια επικαρπωτής, γιατί την ψιλή κυριότητα έχουν τα παιδιά του) όλης της οικοδομής και θέλει να εκδώσει για όλο το κτίσμα βεβαίωση νομιμότητας.Γι'αυτό και ρώτησα και για το ισόγειο κατάστημα.

 

Την μεταφορά στον 4178 θα την κάνω, το θέμα είναι,  μπορώ πρώτα να δώσω βεβαίωση βασιζόμενη στον 4014 και μετά να κάνω την μεταφορά?Ευχαριστώ και πάλι!

Link to comment
Share on other sites

Πρώτα η μεταφορά στον νέο Νόμο και μετά η βεβαίωση. Μια αλλη ερώτηση από εμένα : Βεβαίωση για μεταβίβαση δίνουμε με τη β΄ φάση Ν. τρίτση? Χωρις ενοείται να έχει γίνει η τρίτη φάση? Ενοείται πως άλλες παραβάσεις δεν υπάρχουν.

Link to comment
Share on other sites

lia1 προσοχή: Πρέπει να ξεκαθαρίσεις αν έχει γίνει στο κτίσμα σύσταση ιδιοκτησιών.

 

Αν όχι: Μετά τη μεταφορά στο Ν4178 συμπληρώνεις με νέο-α φύλλο-α καταγραφής τις αυθαιρεσίες του ισογείου καταστήματος.

Μετά από όλα αυτά και την πληρωμή του 30% του προστίμου (νομίζω) δίνεις βεβαίωση.

 

Αν ναι: Θα πρέπει να βγάλεις τόσες βεβαιώσεις όσες και οι αντίστοιχες ιδιοκτησίες. Συνεπώς:

1.Μεταφέρεις τη δήλωση του 4014 για το Β όροφο στο νέο νόμο. Συμπληρώνεις/τροποποιείς, πληρώνεται το 30%--> δίνεις βεβαίωση.

2. Κάνεις νέα δήλωση για όποια άλλη ιδιοκτησία έχει αυθαιρεσίες, πληρώνεται το 30% --? δίνεις βεβαίωση.

3. Δίνεις βεβαίωση για τις ιδιοκτησίες χωρίς αυθαιρεσία (και πάλι εισάγοντάς τες στο σύστημα, χωρίς φύλλα καταγραφής και επιλέγοντας ότι έχουν κατασκευαστεί σύμφωνα με την άδεια κλπ.) 

 

Αυτά κατά τη γνώμη μου και στο σημείο που έχω ασχοληθεί με τον 4178 (όχι ιδιαίτερα).

Αν υπάρχει τρόπος να "συγχωνευθούν" ιδιοκτησίες που ανήκουν σε έναν ιδιοκτήτη σε μία δήλωση, ας επιβεβαιώσει κάποιος συνάδελφος, γιατί κάπου είχε πάρει το μάτι μου κάτι σχετικό.

Link to comment
Share on other sites

Πρώτα η μεταφορά στον νέο Νόμο και μετά η βεβαίωση. Μια αλλη ερώτηση από εμένα : Βεβαίωση για μεταβίβαση δίνουμε με τη β΄ φάση Ν. τρίτση? Χωρις ενοείται να έχει γίνει η τρίτη φάση? Ενοείται πως άλλες παραβάσεις δεν υπάρχουν.

δες αυτο απο τον παυλο

 

http://www.michanikos.gr/topic/35762-Α01-Απαγόρευση-εμπράγματων-δικαιοπραξιών/?p=590668

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Συναδελφοι, κανεις που να εχει συνανητσει μιαι τετοια περιπτωση οπως ανεφερα πριν?Δηλαδη βεβαιωση νομιμοτητας για μεαβιβαση, χωρις ομω να υπαρχει φακελς στην πολεοδομ και πικυρωμενα αντιγραφα στον συμβολαιογραφο?

 

Ευχαριστω και παλι

Link to comment
Share on other sites

αν έχεις εξαντλήσει κάθε περιθώριο ανεύρεσης επίσημων (θεωρημένων) αντιγράφων απλά δεν το ακουμπάς, μέχρι να υπάρξει ανασύσταση φακέλου ή έστω μερική ανασύσταση ορόφου. Με το μπακαλόχαρτο του ιδιοκτήτη δεν ασχολείσαι.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.