Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

κ πως δηλωνεται οταν ο ενας εχει 3/8 επικαρπια ο αλλος 9/64 πληρη κυριοτητα ο τριτος 9/64 ψιλη ...κ παει λεγοντας...αθροιζω τα ποσοστα ψιλης,κυριας κ επικαρπιας?δεν νομιζω ..μεχει μπερδεψει ολο αυτο

βαζω μονο τον ψιλο κυριο η κ τον επικαρπωτη?

ΤΕΛΙΚΑ δεν εβαλα επικαρπωτη παρα μονο ψιλο κυριο κ οσους εχουν πληρη κυριοτητα...ελπιζω ναναι σωστο

Edited by nikosantonakas
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω Ιασονα!!!

 

σωστα υπεθεσες η αποθηκη δεν επικοινωνει με την κατοικια.

εαν βαλω τα τετραγωνικα αποθηκης στο  μειωτικο συντελεστη θα το δειξω σαν αποθηκη? στο Ε9 θα φαινονται σαν βοηθητικοι χωροι?

και αν τα βαλω στουσ κυριουσ χωρους θα το δειξω μπανιο?

απλα δεν καταλαβαινω τι εννοουμε στο Ε9 βοηθητικους χωρους.

Edited by TRZ
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα

εχω μια άλλη περίπτωση: κοινοτικη αδεια ανεργεσης αποθηκης 19τμ του 1984 κολλητα σε κατοικια, η οποια μεγαλωσε κατα 9 τετραγωνικα και μετατραπηκε σε κουζινα μπανιο. δηλαδη εχω αυξηση τετραγωνικων και αλλαγη χρησης απο βοηθητικο χωρο σε κυριο χωρο. πως θα το υπολογισω?

μηπωσ δεν χρειαζεται καν να αναφερω την αλλαγη χρησης? ειναι βοηθητικος χωρος του σπιτιου και τον καναμε κουζινα μπανιο δεν ειναι ανεξαρτητη αποθηκη.

Edited by TRZ
Link to comment
Share on other sites

.....σωστα υπεθεσες η αποθηκη δεν επικοινωνει με την κατοικια.

εαν βαλω τα τετραγωνικα αποθηκης στο  μειωτικο συντελεστη θα το δειξω σαν αποθηκη? ΝΑΙ ΚΑΙ ΜΕ ΤΗ ΔΙΑΡΡΥΘΜΙΣΗ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΒΕΒΑΙΩΣ στο Ε9 θα φαινονται σαν βοηθητικοι χωροι? ΝΑΙ

και αν τα βαλω στουσ κυριουσ χωρους θα το δειξω μπανιο? ΠΡΟΒΛΗΜΑ, ΔΙΟΤΙ ΔΕΝ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΟΥΝ.

απλα δεν καταλαβαινω τι εννοουμε στο Ε9 βοηθητικους χωρους.

Link to comment
Share on other sites

Εν τέλει δεν έχω ακόμα αποσαφηνίσει αν σε Ο.Ι. που είναι μικρότερη κατά κάποια τετραγωνικά πράγμα το οποίο προκύπτει πχ. από μετακίνηση μεσοτοιχίας μπορεί να εκδοθεί βεβαίωση για μεταβίβαση. Αν δεν επηρεάζεται από αυτή τη μετακίνηση κανένα πολεοδομικό μέγεθος υφίσταται κάποια αυθαιρεσία που να κωλύει την εκδοσή βεβαίωσης? Μπορεί να παίξει κάποιο ρόλο στην έκδοση της βεβαίωσης το κατά πόσον αυτή η αλλαγή περιγράφεται η όχι στα σχέδια που συνοδεύουν τη σύσταση? Πως αντιμετωπίζεται τέτοιες περιπτώσεις?

Link to comment
Share on other sites

καταρχας προκειται για διαμερισματωση. απλα μας λες οτι εφοσον ειναι μικροτερη η ιδιοκτησια μου και δεν παραβιαζεται κατι πολεοδομικα τοτε δεν εχω υπερβαση . αρα μπορω να δωσω βεβαιωση. εγω θα συμφωνησω μαζι σου.

βεβαια πρεπει στα σχεδια να δειχτει η πραγματικοτητα. 

αρα την διαμερισματωση προφανως θα την τακτοποιησει το διαμερισμα που μεγαλωνει εις βαρος του δικου σου. αρα στο τελος θα ειναι νομιμη η διαμερισματωση του οροφου.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να εκδοθεί βεβαίωση εάν η ιδιοκτησία είναι μικρότερη. Εγκύκλιος 3 , ερώτηση 23 στη προτελευταία σελίδα.

λάθος προσέγγιση από τη πλευρά μου όπως πολύ σωστά αναλύουν οι συνάδερφοι στα επόμενα μηνύματα.

edit

Σωστή όμως η παρατήρηση του stvxri περί διαμερισμάτωσης...

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

καταρχας προκειται για διαμερισματωση. απλα μας λες οτι εφοσον ειναι μικροτερη η ιδιοκτησια μου και δεν παραβιαζεται κατι πολεοδομικα τοτε δεν εχω υπερβαση . αρα μπορω να δωσω βεβαιωση. εγω θα συμφωνησω μαζι σου.

βεβαια πρεπει στα σχεδια να δειχτει η πραγματικοτητα. 

αρα την διαμερισματωση προφανως θα την τακτοποιησει το διαμερισμα που μεγαλωνει εις βαρος του δικου σου. αρα στο τελος θα ειναι νομιμη η διαμερισματωση του οροφου.

Ναι μόνο που εγώ δεν ασχολούμαι με το διαμέρισμα που μεγάλωσε (μπορεί να μην υπαχθεί ποτέ στο 4178) αλλά με το διαμέρισμα που μίκρυνε. Όμως δεν πρόκειται να κατατεθούν πουθενά σχέδια αφού πρόκειται για απλή βεβαίωση. Συμφωνώ για τη διαμερισμάτωση.

 

Μπορεί να εκδοθεί βεβαίωση εάν η ιδιοκτησία είναι μικρότερη. Εγκύκλιος 3 , ερώτηση 23 στη προτελευταία σελίδα.

edit

Σωστή όμως και η παρατήρηση του stvxri περί διαμερισμάτωσης...

Sorry αν δεν καταλαβαίνω καλά κάτι αλλά η ερώτηση 23 της Εγκυκλίου 3 μιλά για μη υλοποίηση τμήματος της αδείας όταν αυτή η 'παράληψη' δεν επηρεάζει τη νομιμότητα του υπάρχοντος. Στην περίπτωση που συζητάμε δεν υφίσταται μη υλοποίηση αλλά διαφορετική σε σχέση με τα εγκεκριμένα υλοποίηση...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.