Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Έχω ακίνητο στο οποίο ένα τμήμα έχει δηλωθεί προς τακτοποίηση και ένα άλλο προς έκδοση αδείας από άλλο συνάδελφο. Μπορώ να δώσω βεβαίωση η πρέπει να εκδοθεί η άδεια νομιμοποίησης πρώτα? Νομίζω ότι δεν μπορώ εσείς τι θα κάνατε?

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω ότι θα πρέπει πρώτα να ολοκληρωθούν οι διαδικασίες νομιμοποίησης / ρύθμισης και έπειτα να βγει βεβαίωση. Έχω την εντύπωση ότι η νομιμοποίηση αφορά ολόκληρη την κατασκευή και όχι επιλεκτικά τμήμα αυτής, όπως και η ρύθμιση με τον 4178. Αν κάνω κάποιο λάθος αναφορικά με τη νομιμοποίηση, παρακαλώ διορθώστε με. 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Σε εντός σχεδίου διώροφο κτίριο κατοικιών χωρίς σύσταση οριζόντιων ιδιοκτησιών μετά από αυτοψία είδα μικροπαραβάσεις στα δύο οροφοδιαμερίσματα (οκ μέχρι εδώ) αλλά και κατασκευές επί του πεζοδρομίου.

Συγκεκριμένα έχουν διαμορφώσει τμήμα του πεζοδρομίου με σκαλιά (5 πατήματα) και πλατύσκαλο προκειμένου να καλύψουν πρόβλημα που δημιουργήθηκε προφανώς όταν η περιοχή μπήκε στο σχέδιο και ο δρόμος κατασκευάστηκε με μεγάλη κατηφορική κλίση με αποτέλεσμα η πρόσβαση στο ισόγειο να είναι αδύνατη.

Πιστεύετε οτι μπορώ να τακτοποιήσω το ακίνητο (εντός των ορίων ιδιοκτησίας) και να δώσω βεβαίωση για σύσταση και συμβόλαια.

Link to comment
Share on other sites

Για τα εντός του οικοπέδου σου θα έλεγα ναι. Για τα σκαλιά, τα αποτυπώνεις στο σχέδιο αναφέροντας: "αυθαίρετη κατασκευή που δε δύναται να ρυθμιστεί ως κείμενη σε κοινόχρηστο χώρο". Προσωπική άποψη.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα συνάδελφοι. Σε κτιριο προ του 55 απαιτείται βεβαίωση 4178 προκειμένου να γινει μεταβιβαση και αν ναι ποια από τις τρεις περιπτωσης κλικαρουμε γιατι ο συμβολαιογράφος υποστηριζει ότι επιλεγουμε την τρίτη. Δεν μου εχει ξανατυχει βεβαιωση για προ του 55 γιαυτο και ρωταω. ευχαριστω πολύ. 

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται απαιτείται βεβαίωση , κλικάρεις αυτήν που αναφέρει τα προ του 1955.

Edited by Roy_Hobbs
Link to comment
Share on other sites

Roy_Hobbs 

σε ότι αφορά την τακτοποίηση συμφωνούμε το θέμα είναι όμως αν μπορώ να δώσω βεβαίωση;;;  .... μια και οι άνθρωποι θέλουν να κάνουν σύσταση και να γράψουν τα διαμερίσματα στα παιδιά τους.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα συνάδελφοι. Σε κτιριο προ του 55 απαιτείται βεβαίωση 4178 προκειμένου να γινει μεταβιβαση και αν ναι ποια από τις τρεις περιπτωσης κλικαρουμε γιατι ο συμβολαιογράφος υποστηριζει ότι επιλεγουμε την τρίτη. Δεν μου εχει ξανατυχει βεβαιωση για προ του 55 γιαυτο και ρωταω. ευχαριστω πολύ. 

περίπτωση iii του νόμου (άρθρο 3 παρ.1). Στη βεβαίωση αν δεν κάνω λάθος την έχει ως δεύτερη επιλογή. 

Τα προ 55 υπάγονται στις εξαιρέσεις του άρθρου 1.

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.